Goldman Sachs, banca care guvernează lumea!

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067

Goldman Sachs, banca care guvernează lumea!




de Christophe » 05/09/12, 13:42

Am petrecut ieri pe Arte și să revăd pe Arte +7 ... Sufletele sensibile se abțin ... : Evil: : Evil:

Goldman Sachs - Banca care conduce lumea

De cinci ani, Goldman Sachs întruchipează excesele și derivațiile speculațiilor financiare. Anatomia unei puteri care nu cunoaște granițe sau limite și amenință în mod direct democrațiile.

Goldman Sachs întruchipează excesele și excesele speculației financiare. Anatomia puterii nelimitate.

Regizori: Jérôme Fritel, Marc Roche

(Franța, 2012, 75mn) ARTE F


http://www.dailymotion.com/video/xtbf86 ... e-monde_tv

Mai mult decât o bancă, Goldman Sachs este un imperiu invizibil cu active de 700 de miliarde de euro, de două ori mai mare decât bugetul Franței. Se numește „Firma”, la fel ca în romanele de spionaj din anii 1980. După ce s-a îmbogățit în timpul crizei subprime prin parierea pe falimentul gospodăriilor americane, a fost una dintre instigatoarele crizei. euro prin deghizarea conturilor Greciei și apoi parierea împotriva monedei unice. Un imperiu de bani pe care soarele nu apune niciodată, care a transformat planeta într-un vast cazinou. Datorită rețelei sale unice de influență și a armatei sale de 30 de călugări bancheri, Goldman Sachs a reușit să profite de criză pentru a-și spori puterea financiară, a-și spori controlul asupra guvernelor și a beneficia de impunitatea sistemului de justiție american. și european.


http://videos.arte.tv/fr/videos/goldman ... 94428.html

Oglindă: http://www.youtube.com/watch?v=4wdsAKJW1mI
Dernière édition alin Christophe 04 / 10 / 13, 17: 24, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/09/12, 13:46

Mă întreb ce părere au despre asta Barack Obama, Hu Jintao, Putin și mai aproape de noi: Angela Merkel sau François Hollande ...?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 05/09/12, 14:03

Răspunsul este în raport ... Cred că noi numim asta, angajament (în secret, desigur) ... :| :|
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 05/09/12, 15:07

Am urmărit acest documentar și temerea mea inițială a fost pe deplin justificată: analize embrionare, senzaționalism, scufundarea ușilor deschise: am așteptat cu nerăbdare sfârșitul ...

De parcă, de exemplu, vânzarea de „obligațiuni nedorite” ar fi o practică nouă!
Componența conturilor grecești înainte de intrarea lor în euro era cunoscută de toți conducătorii care, astăzi, joacă fecioarele înspăimântate ...
Aceiași conducători care au fost aleși (sau aduși la putere) de către bănci, țin remarci bombastice și de râs (dar acesta este rolul lor) cu privire la restaurarea necesară (sic!) A eticii financiare.

Vă sugerez să meditați la aceste câteva rânduri, scrise de E. Dupreel, filosof et Belgian (da!) Despre tehnică, dar funcționează minunat și în cazul nostru:
Am spus, regele este bun, regele vrea binele nostru, dar curtenii sunt cauza mizeriei noastre, consilierii sunt corupți, miniștrii sunt incapabili, etc ... A fost astfel creat un sistem de lacune. înseamnă o distincție între sistemul monarhic fundamental excelent și dinastia fundamental bună, pe de o parte, și, pe de altă parte, acest accident deplorabil care, din păcate, a avut loc întotdeauna: perversitatea îngrozitoare a curtenilor sau insuficiența intermediarilor între monarhul și iubiții săi supuși.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/09/12, 15:40

Este atât de adevărat.

Există multe dintre acestea "monarhi" In zilele de azi...

Aproape invizibil, dar totuși atât de prezent de când „conduc” lumea în mănuși de fier!

Deci, prezent în realitatea trăită a oamenilor buni.

Continuăm să concluzionez, totuși, că inocența celor puternici se potrivește doar ... impotenței lor, pentru a observa progresul evenimentelor din viața de zi cu zi și care se grăbesc fără ca aceștia să aibă cu adevărat timpul pentru a face față, pentru a face față unei lumi și a datelor referitoare la aceasta, care le depășește aproape complet ... (și care ne depășește și pe noi, a fortiriori)

Mi se pare că politicienii se reduc doar la susținerea mișcării, acum ...

Pentru cei care au văzut raportul despre poliție în suburbii și capitală (TF1), acest lucru demonstrează în mod clar măsura în care această situație de dinainte de război civil - în care populația trage cu mortare improvizate scoase din arsenalul pirotehnic împotriva poliția - reflectă o situație în curs de a fi "fara control»... Și un război care promite să fie nesfârșit, vezi cine se va radicaliza în cele din urmă, eventual cu arme reale (așa cum se întâmplă deja ...)

Asta va continua, atâta timp cât nu există nicio perspectivă de schimbare tangibilă la orizont ... Atâta timp cât tineretul nu are senzația unei perspective „fără viitor” ... Unde sunt toate zarurile încărcat.

Toată lumea credea la un moment dat că Internetul va permite această schimbare! Altfel nu a fost din diferite motive! „Politica reală” pare să fi prevalat asupra idealului societății ... Cel puțin pentru o vreme, vai!

După infiltrarea în mișcările emergente ale „societății civile”, sferele de influență pot ajunge să-și dea seama că ar putea avea nevoie de ea!

E cam târziu! Pentru a exista o reapariție a speranței purtate de o „Nouă societate civilă”, ar fi totuși necesar:
- că nu va fi preluată din nou de clasa conducătoare;
- că este mobilizat pe termen lung;
- să fie structurat și organizat în așa fel încât să supraviețuiască unui mediu ostil (cam ca Anonimii, care cunosc doar un număr foarte limitat de membri între ei ...);
- ca forța de muncă să fie reînnoită odată cu atingerea limitei de vârstă;
- că idealurile purtate depășesc „paradigma negustorească” a banilor omniprezenți (chiar dacă nu am nimic împotriva banilor ...);
etc

Datoria de stat ar trebui, de asemenea, declarată neconstituțională (sau cel puțin dincolo de un anumit prag al ratei dobânzii sau să o limiteze, indiferent de situația de pe teren ...). Și, de asemenea, revedeți mecanismul de creare a banilor prin datorii ...

Și pentru aceasta, ar fi necesar să milităm pentru „inteligența la putere” și nu politicienii interesați să atingă semnele prezenței în consiliile de administrație ... :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 05/09/12, 16:25

Am rămas așezat să mă uit la asta.
Pentru că în picioare trebuie să te amețească.
Nici nu știu ce să spun despre asta ...
pentru a rezuma: fô all burn.
Vânzarea de droguri și traficul de femei albe alături este mafie de nivel scăzut.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 05/09/12, 19:38

Va trebui să fac eforturi pentru a fi mai clar: din moment ce mai multe postări cred că se instalează neînțelegeri. Imagine
Cu toate acestea, îmi place stilul cam aluziv. 8)

Nu cred, Obamot, ca politicile să fie copleşit si ei en (fi) redusă doar la însoțirea mișcării, acum ...
Ele sunt interfața dintre puterea economică și opinia publică și sunt foarte conștienți de aceasta.
Cred că sunt mult mai deștepți și mai cinici decât voi: nu le faceți dreptate!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 05/09/12, 19:45

+1 și pentru a parafraza Coluche: „Politicienii doar se prefac că sunt proști ...” (cu excepția unora ... : Mrgreen:)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 05/09/12, 20:18

Când vorbesc de inteligență, este să faci „repede”, ar fi mai bine să spui bine pregătiți (politicienii sunt profesioniști, vai!), În rest, mă îndoiesc că sunt mai puțin „primitive” (în sensul care iubește Sen-no-sen et Laborit *) decât oamenii obișnuiți.
Inteligența ar fi oricum foarte dificil de evaluat și mai ales nu pe baza unor afirmații ale acestora! :P

*Despre Laborit, a scris un lucru remarcabil (știu că este HS!): dacă școala ar îndeplini sarcina care îi este teoretic proprie, ar stabili doar condițiile reale ale egalității de șanse care să permită dezvoltarea inegalităților.
Pentru a reciti încet ... nu există nicio grabă ... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 05/09/12, 20:45

Ahmed a scris:*Despre Laborit, a scris un lucru remarcabil (știu că este HS!): dacă școala ar îndeplini sarcina care îi este teoretic proprie, ar stabili doar condițiile reale ale egalității de șanse care să permită dezvoltarea inegalităților.
Pentru a reciti încet ... nu există nicio grabă ... 8)


Care școală este : Mrgreen: HEC sau ENA :?:
Din păcate bine spus.
Dar în ce lume trăim :şoc:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91