Jean Ziegler: „Imperiul rușinii”

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Jean Ziegler: „Imperiul rușinii”




de jean63 » 26/02/08, 23:51

Îl cunoști pe Jean Ziegler?

1 - Wikipedia: http://fr.wikipedia.org/wiki/Jean_Ziegler

El este raportorul special pentru dreptul la hrană (al populațiilor) al Consiliului Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului din 2000 până în martie 2008. A fost ales în 2000 și 2003, dar nu va candida. nu la succesiunea sa din 2008, deoarece a aplicat pentru una dintre (3 din 18) poziții „rezervate” grupului occidental din cadrul Consiliului pentru Drepturile Omului. Candidatura sa este susținută oficial de Elveția. [4] În calitate de raportor special, el a studiat nivelul dietei populațiilor din multe țări (Niger, Etiopia, India, Bangladesh, Mongolia, Brazilia, Palestina, Guatemala, ...). Rapoartele privind situația alimentară și malnutriția din aceste țări sunt disponibile pe site-ul Națiunilor Unite [5], [6]


Scriitor
Jean Ziegler a participat la lucrările de recunoaștere a furtului de conturi bancare (în Elveția) de către deportați în beneficiul Germaniei naziste. [7] Opera sa este descrisă în cartea sa: „Elveția, aurul și morții” (1997, edițiile Seuil). El explică modul în care bancherii elvețieni au ajutat la finanțarea mașinii de război naziste. Jean Ziegler este autorul mai multor cărți despre globalizare și despre ceea ce el numește crime comise în numele finanțelor globale și al capitalismului, condamnând în special presupusul rol al Elveției. Scrie în franceză și germană.


Controverse
O controversă a apărut la începutul anilor 1989, când Jean Ziegler a sugerat guvernului federal să-l invite pe Muammar Gadhafi în Elveția. La întrebarea lui, Ziegler confirmă că Gaddafi l-a invitat de mai multe ori „pentru că cărțile mele sunt traduse în arabă și le citește”. El a recunoscut că a fost consultat, la fel ca alți intelectuali europeni, când Libia a vrut să creeze un premiu pentru drepturile omului în 1989. Astăzi Ziegler spune că, la acea vreme, "el a susținut deoarece reprezenta un pas spre o deschidere ". Time Magazine l-a descris (în 8) ca membru al juriului Premiului Gaddafi. [9] Jean Ziegler a negat că a creat acest premiu, că l-a finanțat, că a primit premiul sau că a făcut parte din juriu. [XNUMX]


bibliografie
Sociologia noii Africi (Gallimard, 1964
Sociologie și contestare, eseu despre societatea mitică (Gallimard, 1969)
Puterea africană (Seuil, 1973, nouă ediție revizuită și extinsă 1979)
O Elveție mai presus de orice suspiciune în colaborare cu Délia Castelnuovo-Frigessi, Heinz Hollenstein, Rudolph H. Strahm (1976, ediția nouă 1983)
Împotriva ordinii mondiale, rebelii, (Seuil, 1983)
Hand on Africa (1978, noua ediție din 1980)
Răsuciți armele! Manual de sociologie a opoziției (Seuil, 1980, nouă ediție revizuită și extinsă 1991)
Trăiască Puterea! Sau deliciile rațiunii de stat (Seuil, 1985)
Victoria victoriei, opresiunea și rezistența culturală (Seuil, 1988)
Vii și moarte; Essay De Sociologie (Seuil, 1973, nouă ediție revizuită și extinsă 1978)
Elveția spală mai alb (1990)
Fericirea de a fi elvețian (Seuil și Fayard, 1994)
Charles Baudelaire (1996) cu Claude Pichois
Aurul lui Maniema (Seuil, 1996)
Elveția, aurul și morții (Seuil, 1997)
Rebelii. Împotriva Ordinii Lumii (1997)
Lords of Crime: The New Mafias Against Democracy (Prag, 1998)
Cartea neagră a capitalismului, co-autor (Ediția Le Temps des Cerises, 1998)
Foamea globală explicată fiului meu (2000)
Noii stăpâni ai lumii și cei care le rezistă (Paris, Editions Fayard, 2002)
Imperiul rușinii (Paris, Ediții Fayard, 2005)
Dreptul la mâncare (Fayard)

Citatele Fiecare copil care moare de foame în lume astăzi a fost un criminalé


2 - Interviul său la „Imperiul rușinii”: http://www.dailymotion.com/video/x3y1f_ ... an-ziegler
3 - Filmul „Noi hrănim lumea” regizat de un austriac și comentat de J. Ziegler, va fi lansat în curând pe DVD.

4 - Intervievat la France Inter în programul "Là-bas si je y suis" de Daniel Mermet luni 25-02-2008 =>
http://www.radiofrance.fr/franceinter/e ... p?id=64995

5 - Site-ul filmului „Noi hrănim lumea”:
http://www.we-feed-the-world.fr/

O altă treabă bună a companiilor multinaționale de alimente care mor de foame pentru a hrăni forțat pe alții și a le face dependenți de afacerea lor :şoc:

Nu este frumos progresul?

După ce ai citit sau ai ascultat ce spune J. Ziegler, nu vei mai vedea mâncarea ca înainte !!!!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 27/02/08, 09:19

Am găsit un articol despre alterinfo care tratează aceste subiecte și există un altul în care autorul susține că încearcă să breveteze semințele tradiționale. Îl cunosc pe Ziegler și, de fapt, el a planificat totul acum 10 ani, ceea ce se întâmplă astăzi. aici este linkul

http://www.alterinfo.net/Monsanto-a-Bab ... 134a321216
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/02/08, 09:34

Știu de ceva vreme că i-am cumpărat cartea: „Noii stăpâni ai lumii” temele sunt mai mult sau mai puțin aceleași ca în „imperiul rușinii” ...

Poziția sa în raport cu carburanții AGRO este categorică:

http://www.dailymotion.com/video/x45188 ... r_politics
Dernière édition alin Christophe 27 / 02 / 08, 09: 59, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 27/02/08, 09:38

Link-ul dvs. nu funcționează Christophe ....
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 27/02/08, 09:56

Există un lucru care mă deranjează la J. Ziegler. Faptul de a denunța refeodalizarea lumii și toate atrocitățile comise în numele sacrosanctului „$” pe care îl vinde, ca orice marfă. Bănuiesc că aceasta este doar o nișă promițătoare pentru el ...
Chiar dacă afirmă doar fapte reale, de ce nu difuzează liber pe net, dacă solicită revoluție? Pentru că asta predică el în „imperiul rușinii”. Aș spune că mizeria, ca și pentru cei pe care îi denunță, este treaba lui, chiar dacă toată munca merită un salariu și această muncă trebuie să fi fost enormă. Dar nu afectează mulți oameni prin vectorul „carte-produs”.
Aș crede mai mult în sinceritatea lui, dacă și-ar publica lucrările gratuit, pentru o distribuție mult mai largă. Formatul „pdf” nu costă nimic !!! Îmi amintește de acei burghezi ai Revoluției Franceze care i-au împins pe oameni să se răzvrătească pentru a-i servi mai bine ... Chiar dacă îi salut inițiativele ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/02/08, 09:59

louphil a scris:Link-ul dvs. nu funcționează Christophe ....


Hopa ... a / :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 27/02/08, 10:20

Mulțumesc, este mai bine așa : Cheesy:
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/02/08, 10:23

louphil a scris:Formatul „pdf” nu costă nimic !!! Îmi amintește de acei burghezi ai Revoluției Franceze care i-au împins pe oameni să se răzvrătească pentru a-i servi mai bine ... Chiar dacă îi salut inițiativele ...


Nu uitați că este ELVETIA : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Dar prefer un tip care câștigă bani trezind oamenii, mai degrabă decât să scrie o carte despre viața sexuală a lui Sarko sau o psihanaliză StarAkaMerdique ... Deși în al doilea caz ar putea fi interesant ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 27/02/08, 10:47

Christophe a scris:Știu de ceva vreme că i-am cumpărat cartea: „Noii stăpâni ai lumii” temele sunt mai mult sau mai puțin aceleași ca în „imperiul rușinii” ...

Poziția sa în raport cu carburanții AGRO este categorică:

http://www.dailymotion.com/video/x45188 ... r_politics


Acest lucru este preluat din programul „investigație suplimentară” a FR care trece după ora 23:0 (este mai bine: puțini oameni urmăresc în acest moment => prin urmare, conștientizarea oamenilor = XNUMX, .. ..).

Mă uit la ea aproape întotdeauna, cu excepția cazului în care mă împiedic și mi-a fost dor de asta !! te-ai uitat la altul interesant pe ARTE?

Este evident că ar trebui să nu mai producem agrocombustibili din alimente, dar utilajul este în plină desfășurare, iar fermierii de cereale își frecă mâinile și își umplu buzunarele: mai multe rapoarte recente atestă acest lucru. Unii producători de lapte se opresc pentru a începe producția de cereale.

Dar unde mergem?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 27/02/08, 10:47

Dar prefer un tip care câștigă bani trezind oamenii în loc să scrie o carte despre viața sexuală a lui Sarko sau


+10

o psihanaliză a StarAkaMerdique ... Deși în al doilea caz ar putea fi interesant ...


+100 : Cheesy:

Asta nu mă împiedică să mă gândesc că scrierile sale ar avea o mai mare eficiență publicate pe net (cel puțin pentru publicațiile sale recente) și, din moment ce el este elvețian, este un pariu sigur că, chiar și întrebând doar 1 Simbolic pentru descărcarea unei lucrări, ar putea fi un câștigător ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103