Scandal Depakine și sarcina! Încă unul!

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Scandal Depakine și sarcina! Încă unul!




de Janic » 24/08/16, 19:40

mulți copii afectați de luarea depakinei de către mama lor însărcinată și de inerția autorităților de sănătate.
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: depakine! încă unul




de Obamot » 24/08/16, 22:09

Antigelul este „comestibil'alături de pfff : Roll: C2H6O2

Cântă-mi capul acestei molecule :şoc: C8H16O2 16 atomi de hidrogen extrem de instabili este Phew!
Este suficient pentru a înlocui benzina, pentru depozitare în siguranță! Dar da, femeilor însărcinate trebuia să fie înghețat:

De ce nu înlocuiți zahărul în băuturile ușoare cu etilen glicol în timp ce sunt acolo ...

696px-valproic acid-2D-skeletal.png
696px-Valproic-acid-2D-skeletal.png (13.14 KB) Vizualizat de 3939 de ori


Creșterea alertelor de sănătate (dar acest lucru nu a fost suficient)

https://fr.wikipedia.org/wiki/Acide_val ... e_enceinte
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: depakine! încă unul




de Remundo » 24/08/16, 23:26

este un acid carboxilic, un acid pentanoic ramificat (numit și acid butiric). Îl sunăm acidul valproic, dar numele său real în nomenclatura chimică ar fi mai degrabă: acid 2-propilpentanoic

atomii de hidrogen nu sunt deosebit de instabili. Acesta își propune să lupte împotriva epilepsiei
http://gfme.free.fr/therap/antiepileptique.html

ca multe alte medicamente (până la cele mai inofensive, cum ar fi aspirina), există restricții / interdicții pentru gravide.

Am citit că efectele teratogene (malformații) ale fătului) ale valproatului sunt cunoscute încă din ... anii 80 ... !! nu este de mirare că depakina (care este doar o formă acidă) este atât de delicată ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: depakine! încă unul




de Obamot » 25/08/16, 08:27

Da, în același timp ...
.
Instabilitatea provine de la ... oxigen și elemente de tranziție! Oxigenul este peste tot, chiar și în această formulă.
Dar dacă eliminați hidrogenul, este stabil da ... La fel ca bomba „H” fără hidrogen, fără risc : Mrgreen:

Bine, îți voi da, pentru că ești tu :P (și pentru că ai dreptate, cu excepția 4H)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: depakine! încă unul




de Janic » 25/08/16, 13:25

indiferent de compoziția chimică a produsului, ceea ce contează sunt copii marcați, permanent dezactivați de un produs toxic, care a primit o autorizație de introducere pe piață pentru rolul său anti-epileptic, dar, la fel ca selecția, având efecte dăunătoare în altă parte și care nu sunt îndepărtați din piață.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: depakine! încă unul




de Obamot » 25/08/16, 17:37

Ei bine, nu sunt însărcinată, dar oricum nu o voi lua ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: scandal Depakine! Încă unul




de chatelot16 » 27/08/16, 21:10

dacă ai avea un copil supus epilepsiei, ai fi foarte fericit să-i dai depakină ... important este să oprești depakina suficient de mult înainte de a avea copii

și dacă epilepsia continuă, trebuie să renunțăm la copii pentru a fi ușurați de depakine

Am cunoscut un prieten care a avut un copil cu epilepsie: este o mare problemă ... ce alte medicamente există?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: scandal Depakine! Încă unul




de Janic » 28/08/16, 08:54

dacă ai avea un copil supus epilepsiei, ai fi foarte fericit să-i dai depakină ... important este să oprești depakina suficient de mult înainte de a avea copii
Deocamdată nu pare că s-au făcut studii privind posibila persistență a produselor absorbite.
și dacă epilepsia continuă, trebuie să renunțăm la copii pentru a fi ușurați de depakine

Încă o dată, subiectul este delicat de abordat, întrucât întrebarea este fie să lăsăm criza să treacă în mod natural, fie să intervină pentru a o reduce dacă este cu depakine sau nu.
Cu toate acestea, și este aproape același lucru de fiecare dată, medicina școlară este mai orientată spre dispariția efectelor (cu o parte a justificării, deoarece un epileptic este impresionant) și nu pentru a ataca cauzele. Într-adevăr, cauza inițială poate fi la fel de mult alcoolism, ca probleme de amenoree, decalcifiere, helmintiază, chiar un traumatism cerebral sau consecințe ale intoxicațiilor ereditare sau dobândite.
Apoi, nu există doar medicamente chimice, alte terapii mai puțin agresive pot fi utilizate cu rezultate în funcție de competența fiecărui terapeut: homeopatie, aromaterapie, hipnoză, dietetică etc.
Am cunoscut un prieten care a avut un copil cu epilepsie: este o mare problemă ... ce alte medicamente există?

Vă puneți această întrebare în cadrul limitat al medicinii oficiale sau al altor tehnici de îngrijire?

De exemplu, (am menționat-o deja) cazul acestei fetițe (fiica unui coleg de muncă) care fusese asfixiat la naștere și nu ar fi trebuit să supraviețuiască și care, la vârsta de 8 ani încă nu a vorbit, nu a mers și a avut în mod regulat convulsii și a fost urmat de un medic și de un kinetoterapeut. În mai puțin de un an de dietă și alte sfaturi, fetița a început să vorbească, să meargă și convulsiile ei au dispărut aproape, mult spre surprinderea medicului și a fizioterapeutului. Nu se folosește niciun medicament, doar observație și puțin bun simț, din păcate, pe calea bătută.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: scandal Depakine! Încă unul




de Remundo » 28/08/16, 10:19

Janic a scris: Nu se folosește niciun medicament, doar observație și puțin bun simț, din păcate, pe calea bătută.

si o lovitura imensa de noroc !! Nu s-ar fi întâmplat la Lourdes din întâmplare? Pentru că acolo, au aproximativ aceleași argumente ...

Cu toate acestea, nu ar trebui să fii prea candidat.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: scandal Depakine! Încă unul




de Obamot » 28/08/16, 10:52

Nu Remundo, există speranță sigură. Și da, absolut, revenim la cauze. Pentru „noroc” nu este posibil să răspundem categoric, dar atunci când vine vorba de tratarea cauzelor, este mai degrabă opusul. Fără să vreau să te plictisesc, nu știu de un medicament mai pragmatic.

Cu toate acestea, este greșit să te concentrezi asupra epilepsiei, din acest motiv (negarea cauzelor, epilepsie, scleroză multiplă, parkinson, alzheimer, sperie). Dar nu trebuie să menționăm că, dacă nu tratăm cauzele, efectele pot afecta aproape toate bolile neurologice și pe care le știm de mult timp, deoarece Janic dă elemente concrete.

Cei care o au, ar trebui să-și reducă drastic consumul de produse din carne. Este o constantă. Ne aflăm în mijlocul bolilor degenerative. Aici tratamentul cauzelor este cel mai eficient (chiar dacă, din păcate, efectele pot fi severe în unele cazuri, este biochimie, nu putem nega că există tot felul de implicații , este mai bine să nu faceți despicăturile prea des ...)

Dar nu știam cum să răspund la Chatelot pentru că așa cum spui Remundo, nu este la fel de evident. Aș spuneavem nevoie atât în ​​arsenalul terapeutic: abordarea cauzelor ȘI / SAU stingerea incendiilor, sau tratați efectele. Doar dacă nu ne înțelegem bine, nu putem lăsa veșnic un foc în pod și să avem un furtun de foc îndreptat permanent pe acoperișul caselor, fără a face altceva, asta creează cel mai mult daune (medicamente, chimie, ele sunt încă otrăvuri, poate lăsa consecințe). Cu toate acestea, acesta este singurul lucru pe care medicamentul actual ni-l oferă într-un spectru larg.

Deși nu este ceea ce OMS spune să facă, "ia droguri la moarte pentru a trata bolile!"
(OMS care spune adesea de mult timp contrariul), potrivit lor, astăzi:

OMS a scris:"Ce este educația terapeutică?
Educația terapeutică își propune să ajute pacienții să dobândească sau să își mențină abilitățile de care au nevoie pentru a-și gestiona mai bine viața cu o boală cronică.

Este o parte integrantă și permanentă a îngrijirii pacientului. Acesta include activități organizate, inclusiv suport psihosocial, menite să facă pacienții conștienți și informați despre boala lor, îngrijirea, organizarea și procedurile spitalului și comportamente legate de sănătate și boală.

Scopul acestei abordări este de a permite pacienților (și familiilor lor) să înțeleagă mai bine boala și tratamentele lor, să colaboreze cu îngrijitorii și să își asume responsabilitățile în propria îngrijire pentru a-i ajuta să mențină și să se îmbunătățească calitatea lor de viață.
»


Deci pentru bolile neurologice mai mult decât pentru oricare alta, aceasta este baza.
Dar acolo, devine complicat. Este vorba despre boli severe. Deci, pentru unii pacienți va fi posibilă restabilirea sănătății prin corectarea stilului de viață, pentru alții (care nu sunt tratați la timp) va fi posibilă doar calmarea (scleroza multiplă, Alzheimer, Parkinson ... epilepsie etc. )

De exemplu, Papa Ioan Paul 2, care suferea de Parkinson, și-a corectat dieta și a luat papaya (proaspătă și lacto-fermentată), ceea ce l-a ușurat foarte mult. Dar el a târât această boală timp de 15 ani (adică de la vârsta de 69 de ani, ceea ce înseamnă că „terenul” bolii s-a strecurat, din păcate, încet înainte) și este un caz de manual, a cuiva care trăiește mai degrabă în liniștea chinurilor și care s-a rugat mult, atunci când este neurologic, este mai bine să ai o igienă mentală bună care să o asocieze ... Evită stresul ...

Medicamentul ortomolecular este de mare ajutor.

Iată mărturia unui caz tratat de dr. Catherine Kousmine (cercetător medical, care și-a finanțat propriul laborator de cercetare):

"Pentru toți,

Permiteți-mă să mă prezint: Kinesi, care a suferit de boală (MS) a trebuit să plece din birou, pentru că nu am putut să o mențin la momentul respectiv.

De fapt, în 1987, am prezentat o serie de simptome (astenie, anorexie, scădere în greutate, echilibru, probleme de vedere etc.).

În consecință, examinările la examinări, fără a putea fi stabilit un diagnostic precis. Trebuie spus că unii medici, având în vedere seriozitatea acestuia, îi dau cu dificultate, inclusiv prietenii.

Apoi, în 1989, am avut un atac de epilepsie (grand mal) ceea ce mi-a acordat o intrare de urgență la spitalul cantonal din GENEVA. În urma acestui lucru și după rezonanța magnetică nucleară, dovedind o zonă demielinizată în creier, explicând secundar epilepsia, am încheiat cu MS.De atunci, evident, am fost pensionat cu un card AHH de 80%.

Verdict greu, dar, după părerea mea, este bine să-l știi, să-l accepți, să combată mai bine boala, oricare ar fi ea. Desigur, am început cu medicina grea: cortizonul. Eram bine înconjurat de o lume medicală clasică.

Din fericire, am avut șansa să studiez medicamente energetice (acupunctură etc.) timp de câțiva ani și, prin urmare, să fiu ghidat către soluții alternative. Mai ales că, deocamdată, medicamentul caută, dar nu a găsit încă un tratament valabil în mai multe domenii, inclusiv SM

Așadar, de ce să nu priviți în altă parte, deoarece există deseori rezultate și, în plus, nu există medicamente iatrogene. Personal, îmi datorez reînnoirea unui set de factori legați între ei:

- la nivel fizic: sunt un adept întărit din iulie 1989 al Metodei KOUSMINE. Desigur, sunt urmat medical de un discipol al doamnei KOUSMINE. Igiena alimentară și traiul strict. Urmați-l 100%.

Voi vedea (mai ales la schimbarea anotimpurilor) pentru mine un acupuncturist homeopat. De atunci, îmbunătățiri constante, ceea ce uneori mă face să mă îndoiesc că sunt bolnav !! Am fost ...

- la nivel psihic: am avut, înainte de boală, mult stres (viața de cuplu dificilă - divorțată de atunci - relația cu partenerul cabinetului dezagreabil, etc.) Sunt, de asemenea, stresul responsabil pentru boală ? Putem presupune că.

De atunci, trăiesc singur, lucrez puțin acasă, încă în fizioterapie. Acesta este motivul pentru care anturajul este foarte important. Poate fi inconștient distructiv; ceea ce a fost cazul pentru mine, iar în cea din urmă, este mai bine, potrivit vechilor zicale, să fii singur decât prost însoțit. Acum, am o adevărată calitate a mediului, prieteni buni cu care împărtășesc momente plăcute, acestea contribuind la renașterea mea.

[...]

Pentru a găsi calea către recuperare, acest lucru este greu de admis, dar eu îl simt în acest fel, nu ar trebui să disperați niciodată, deoarece boala este un test greu pentru a vă face să progresați, din momentul în care nu o luăm înapoi. -poil.

Ce poteci am parcurs din 1989 !! Fizic, cu siguranță, dar mai ales psihic. Viața se dovedește a fi diferită; scara valorilor fundamentale s-a schimbat complet: iubirea crescândă și căderea vieții materiale, prezența acesteia din urmă fiind, până la urmă, obligatorie pe pământ.

[...]

Fie ca această scrisoare să ajute cel mai mare număr, dacă acesta este destinul ei. "
Richard P.

Sursa: http://www.kousmine.fr/temoignages/

Iată un caz interesant, un kinetoterapeut care a urmat atât principiile OMS, combinând medicina, cât și cu sprijinul homeopatiei. Atât de mult încât un caz grav, după timpul necesar pentru a-și reveni, a venit să se întrebe dacă este încă bolnav (dar cu boli neurologice, nu vă lăsați niciodată garda jos și nimic nu poate fi garantat, de în altă parte, nici măcar medicina convențională „singură” nu poate ...)

Kousmine a tratat cu succes scleroza multiplă. A avut o serie de pacienți. Unii care nu erau foarte riguroși, ideea interesantă a fost că, de îndată ce s-au aflat în îngrijirea lor (diferențe dietetice, depresie etc.), au avut focare de scleroză, dar imediat ce au recăpătat controlul dietei , boala a dispărut. Și să fim sinceri, cei mai afectați au văzut doar progresul oprit, dar nici o întoarcere nu este posibilă.

De asemenea, a tratat Alzheimer și Parkinson.
http://www.kousmine.fr/les-pieges-de-la ... -actuelle/

Trebuie să fim conștienți că, cu SIDA, bolile neurologice sunt deja cazuri extreme. Dar a spune că nu ar exista mântuire în afara chimiei este un pic de vedere al minții (chiar dacă putem înțelege tulburarea celor afectați). Cel mai bun este să încercați și, întrucât nu există nicio contraindicație pentru a avea un stil de viață mai bun și a mânca mai bine .... Nu este absolut nimic de pierdut.

Dar Remundo, înainte de a încerca, nu se poate sugera că ar fi o fatalitate, nu s-a întâmplat în multe cazuri (cele luate la timp). Dacă este ereditară, aceasta este o altă întrebare, dar nu știu despre un caz în care nu a fost posibil să se limiteze efectele (pentru durate mai mult sau mai puțin lungi, dar cu șanse mari de remisie dacă pacientul este cooperant.)

PS: ah, încă un lucru, care mi se pare esențial. Cine a reușit să-și corecteze febra fânului, va putea după câțiva ani să spună că este complet în afara problemei sale. Cei care se află în stadii avansate de degenerescență ar trebui să-și dea seama că vor trebui să urmeze o igienă bună pentru viață. Puține lucruri vor fi „iertate” ... Este sau nimic (în general) sau utilizarea moleculelor sintetice cu alte posibile daune organice pe termen lung. Dar nu sunt împotriva stingerii focurilor ....
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx, Remundo și oaspeții 151