Mașină cu panouri solare retractabile: 30 km recuperați pe zi

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Mașină cu panouri solare retractabile: 30 km recuperați pe zi




de jean.caissepas » 08/04/20, 11:16

Articol interesant pentru persoanele cu mici călătorii zilnice și cu puține mijloace de reîncărcare. Inovația franceză în plus, cu obiectivul dublării acestei distanțe în 2022!

https://www.clubic.com/transport-electr ... caise.html

A+
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Mașină cu panouri solare retractabile: 30 km recuperați pe zi




de Grelinette » 08/04/20, 11:36

Cu 30 km mai mult pe zi pare foarte optimist, mai ales pentru un vehicul de genul acesta.

Ideea de a pune PV pe un vehicul electric nu este nouă. În cazul de față, sistemul pare puțin fragil și nu este foarte durabil.
În plus, de ce să nu integrați PV-ul direct pe caroserie?

Acestea fiind spuse, au trecut ani în care performanțele fotovoltaice au reprezentat un vehicul, o mașină, un camion, o bicicletă (și un vehicul electric!) :strigăt: ) nu sunt profitabile, iar câștigul în autonomie este ridicol, având în vedere costurile și masele suplimentare, zone mici la soare și energia necesară pentru a deplasa un vehicul rulant, fără a uita de orientarea solară, care va fi numai bună parțial, mai ales în oraș.

Pe scurt, o mulțime de parametri care par să spună că acest proiect original este mai absurd decât realist, ceea ce nu ne împiedică să continuăm cercetarea, inventarea și testarea. O idee solară bună va veni!
soare-a.gif
sunny-a.gif (2.28 KB) Vizualizat de 5276 de ori

Deci nimic nou sub soare ... deocamdată!

adăugând:
Iată fotografia acestei mașini Gazelle cu hota solară retractabilă:
Mașină Gazelle.jpg
Voiture Gazelle.jpg (40.74 KiB) Vizualizat de 5274 de ori


Tehnologia acestor PV-uri foarte flexibile consideră interesantă. Mai știe cineva mai multe despre aceste PV-uri flexibile?

Am căutat produse similare pentru o prelată fotovoltaică pe căruciorul alimentat electric, dar nimic nu a fost perfecționat în urmă cu câțiva ani, iar specialiștii mi-au spus că chiar și cu aproape 10 m² de PV pe prelata trăsură, câștigul ar fi ridicol! ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Mașină cu panouri solare retractabile: 30 km recuperați pe zi




de ENERC » 08/04/20, 12:17

Mai știe cineva mai multe despre aceste PV-uri flexibile?

Generația viitoare de panouri bazate pe perovskite va face panouri solare flexibile cu un randament de aproximativ 15-20%.
Perovskitele conțin plumb în cantități foarte mici și pe această problemă (și cea a umidității) lucrăm în prezent.
Sunt mai puțin toxice decât panourile flexibile pe bază de galium sau indiu.

Cel mai bine este să puneți panouri clasice de siliciu în grădina dvs. sau pe acoperișul dvs., sau chiar să înlocuiți gardul de cedru cu panouri solare din silicon pe două fețe.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 150