Calitatea solului

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
bernard19
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 13/12/17, 19:15
Locul de amplasare: Corrèze

Calitatea solului




de bernard19 » 14/12/17, 14:26

bonjour,
Am o întrebare pentru dumneavoastră cu privire la solul viitoarei mele grădini de legume.
După ce am construit un zid de 2.80m înălțime în partea de jos a terenului meu (terasament înclinat), umplerea diverselor dărâmături de peste 2.20m și sol vegetal de la 20 la 60 cm pe parcursul a 3 ani.
La începutul lunii noiembrie am pus din nou 20 cm de sol în urma compactării, acum terenul este plat.
Ceea ce îmi oferă o grădină de legume de aproximativ 70 m2.
Acest sol poate fi potrivit pentru creșterea sub fân?
Am de gând să derulez 20 cm de fân la sfârșitul săptămânii, deși pământul este ud, multă ploaie în ultimele zile.
Ultima mea experiență în grădinărit datează din anii 1979 și 1980 în cultivarea tradițională.
Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Calitatea solului




de Lolounette » 14/12/17, 14:57

salut Bernard și bine ai venit la forum...


prin urmare, în medie 40cm de sol vegetal peste 2m20 de umplutură?
credința mea nu este ideală, dar natura este extrem de rezistentă : Wink:
S-ar putea să dureze puțin timp pentru a obține o viață înapoi acolo, dar în cele din urmă va reveni, fără îndoială.
iar fânul va accelera procesul doar așa că mergi!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Calitatea solului




de sicetaitsimple » 14/12/17, 16:53

Bună seara și bun venit.

Aceeași părere, 40 cm de sol ar trebui să fie bine, oricum este foarte rar (din câte știu eu) că cele mai comune legume anuale merg mult mai adânc.

Rubble mai jos? În funcție de tipul și compactarea făcute în timpul admisiei, se poate dovedi a fi puțin drenant.

Oricum, vei vedea! Mult noroc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calitatea solului




de Did67 » 14/12/17, 17:42

Aș adăuga doar două sau trei lucruri:

- cu fenocultura, va fi mai bine decât cu orice altceva, dat fiind faptul că acoperă, hrănește și fertilizează (mult mai mult decât alte forme de acoperire)

- este probabil că un pământ s-a strecurat deja între dărâmături și că va continua să o facă ...

- va fi o altă experiență de „fenocultură în condiții extreme”: țineți-ne la curent!

Lăsați puțin timp pentru timp, timpul pentru ca viața să se așeze, să aranjeze, să-și găsească locul și să prospere ... Cu solul vegetal, aveți „însămânțate” organisme vii. Își vor găsi nișa ... Te hrănești de sus, așa că vor prolifera.

Sunt destul de încrezător.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bernard19
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 13/12/17, 19:15
Locul de amplasare: Corrèze

Re: Calitatea solului




de bernard19 » 14/12/17, 21:26

Mulțumesc pentru această încurajare, în primăvară trec la modul fenocultură.
Am urmărit o mulțime de videoclipuri Did67, este foarte interesant și foarte bine făcut, trebuie doar să le pun în practică.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Calitatea solului




de sicetaitsimple » 14/12/17, 22:13

bernard19 a scris:Mulțumesc pentru această încurajare, în primăvară trec la modul fenocultură.
Am urmărit o mulțime de videoclipuri Did67, este foarte interesant și foarte bine făcut, trebuie doar să le pun în practică.


Noroc din nou și mai ales să nu intră în panică, așa cum a spus Didier că poate dura puțin timp pentru ca toate acestea să revină la locul lor. În plus, dacă nu practici 40 de ani sau aproape, trebuie să faci niște greșeli (știu, este cursul meu de 3/4 de ani!).

Și într-adevăr, urmăriți cu atenție videoclipurile lui Didier, vă va salva câteva (de greșeli).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193