Alte clopote sună despre Kokopelli

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
romain.perma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/08/17, 08:41
x 1

Alte clopote sună despre Kokopelli




de romain.perma » 29/08/17, 08:55

Dragi membri,

Nou sosire pe forum, pe care îl consultam pentru probleme de încălzire și izolare acum câțiva ani. De fapt, am citit analize frenetice acolo, mergând împotriva ideilor preconcepute în acest sens, ceea ce mi-a permis să văd mai clar despre proiectul meu de atunci. Apropo, un mare mulțumire. : Cheesy:

Îmi permit aici să iau stiloul, nu să vorbesc despre confort, ci despre agricultură. Aș dori să transmit articolul meu recent despre atitudinea asociației Kokopelli, specializată în vânzarea semințelor gratuite. Într-un mediu care este deja mic și nu întotdeauna ușor, Kokopelli profită de vizibilitatea sa și acționează din ce în ce mai mult ca un tip mic. Un pește mare într-un mic iaz care nu suportă critica. : Evil:

Cu proceduri mai mult decât îndoielnice, Kokopelli atacă site-ul „Le Jardin des Possibles”, de Daniel Vivas. El povestește experiența sa personală ca fost client dezamăgit (rata de germinare proastă, erori la comenzi etc.), precum și detaliile „clare” ale „Nu vom mai merge la Gaïa”, o carte scrisă de fostul Angajații Kokopelli au criticat foarte mult asociația, care a apărut la începutul anului.

Rezultat? Daniel Vivas a primit ordin de avocații lui Kokopelli să-i retragă articolul!

Îmi permit să pun restul articolului aici http://www.agoravox.fr/tribune-libre/ar ... ces-195967 : Arrowl:

Această intimidare a cărei victimă a fost Daniel Vivas dezvăluie adevărata natură a lui Kokopelli, obișnuit să se victimizeze pe sine și să joace rolul bun (trebuie doar să vedeți acuzațiile sale ridicole împotriva Rețelei de semințe țărănești!). Pentru că aceasta este rădăcina problemei.

Nu știu dacă alții au avut de-a face cu acest tip de proces cu Kokopelli sau o revenire la munca lor. Sunt un angajat care îmi perfecționează cunoștințele.

O zi buna

Romain (Citagricultureur!)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de izentrop » 29/08/17, 14:17

Stabilește puțin recordul. Este un pic ca bulele bursiere, ele izbucnesc când realitatea preia.
Ne putem gândi și la răzbunarea unui dezamăgit care s-a confruntat cu legile dure ale micilor angajatori.
În plus, există misticismul marelui șef, dar asta a făcut reputația cutiei. : Mrgreen:

Nici Agoravox nu este cel mai părtinitor.
0 x
romain.perma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/08/17, 08:41
x 1

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de romain.perma » 30/08/17, 08:28

izentrop a scris:
În plus, există misticismul marelui șef, dar asta a făcut reputația cutiei. : Mrgreen:


Misticismul ... este mai mult o psihiatrie grea?! :şoc: : Lol:

Trebuie să citiți foile bune din „Nu vom mai arăta spre Gaïa” pe acest subiect, este doar îngrozitor.
Daniel Vivas de la Jardin des Possibles a vorbit despre asta în articolul său ... pe care Kokopelli l-a aruncat în aer. Prea compromisor.

Roman
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Christophe » 31/08/17, 10:49

romain.perma a scris:(...)

Această intimidare a cărei victimă a fost Daniel Vivas dezvăluie adevărata natură a lui Kokopelli, obișnuit să se victimizeze pe sine și să joace rolul bun (trebuie doar să vedeți acuzațiile sale ridicole împotriva Rețelei de semințe țărănești!). Pentru că aceasta este rădăcina problemei.

Nu știu dacă alții au avut de-a face cu acest tip de proces cu Kokopelli sau o revenire la munca lor. Sunt un angajat care îmi perfecționează cunoștințele.

O zi buna

Romain (Citagricultureur!)


Bună ziua și bine ai venit aici!

Experiența mea personală cu Kokopelli este limitată la câteva schimburi de standuri la târguri sau spectacole (au trecut deja câțiva ani) ... dar mi-a fost suficient să văd că se află pe partea „extremă” a Forței ( Forța Gaia evident : Mrgreen: ) ... și extremismul, oricare ar fi acesta, nu este niciodată bun!

Am preferat să cumpăr semințe de la Semailles ... care erau mult mai deschise!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Christophe » 31/08/17, 10:49

romain.perma a scris:... că Kokopelli a explodat. Prea compromisor.


Cum? 'Sau' Ce? Prin intimidare sau legal?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Did67 » 31/08/17, 18:47

Citez textul din romain.perma: „Daniel Vivas a primit ordin de către avocații lui Kokopelli să-i retragă articolul!”

Pentru a te juca cu avocații, trebuie să fii „curat” și „solid”: o citație dintr-o carte publicată care nu este trimisă în judecată este legală încă posibilă. Atâta timp cât îl prezentați ca un simplu citat.

Fără îndoială, comentariul „în jurul” pune problema: se poate „aduce” dovezile a tot ceea ce afirmă? În caz contrar, o afirmație negativă devine calomnie. Și o defăimare este condamnabilă - instanța poate cere retragerea textului și poate obliga să publice o corecție, poate condamna la „daune” (Kokopelli poate estima că acest lucru i-a făcut să piardă 50 de euro!) ...

Deci, în general, scrisoarea de la avocați este suficientă. Chiar dacă, cu mijloacele, am putea merge la proces. Și dacă se va dovedi că tribunalul ar fi mult mai nuanțat, mult mai nuanțat. Specialiștii în amenințări (urmează-l pe bătrânul blondei cu ochii mei) sunt deseori demiși! Nu se poate exclude faptul că condamnarea s-ar limita la publicarea unui drept de replică ... Dar ce site are mijloacele de a juca acest joc și de a merge în judecată? O minoritate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Did67 » 31/08/17, 18:50

romain.perma a scris:
Misticismul ... este mai mult o psihiatrie grea?! :şoc: : Lol:



Aceasta, de exemplu, este calomnie. Nefiind psihiatru, nu veți putea niciodată să o demonstrați. Și mă îndoiesc că veți găsi un psihiatru expert în instanță care pune acest diagnostic. Deci ai terminat.

Știind că contextul joacă foarte mult: aceeași propoziție într-un jurnal satiric nu va fi judecată în același mod ca pe un site care se pretinde a fi științific! Acest lucru oferă comedianților o marjă. Din fericire. Chiar dacă și ei trebuie să fie atenți să nu meargă prea departe. Unii o știu.
0 x
romain.perma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/08/17, 08:41
x 1

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de romain.perma » 01/09/17, 08:34

Bună Christophe și Did67,

Vă mulțumim pentru mesaje și mai ales pentru detaliile Did67. Este adevărat că „psihiatria grea” este judecata mea de valoare care poate fi defăimare. A se retrage deci. : Hopa:

În ceea ce privește retragerea articolului de Daniel Vivas, cred că este vorba de avocat. Dar printre producătorii și multiplicatorii de semințe, Kokopelli a transmis mesajul. Fără valuri. altfel, sari.

Am găsit link-urile interesante referitoare la cartea „Nu vom mai merge la pointer la Gaïa: zile lucrătoare la Kokopelli”

Aici un interviu cu autorii: http://cqfd-journal.org/Kokopelli-c-est-fini-1831

acolo primul capitol: https://iaata.info/Nous-n-irons-plus-po ... -2137.html

și așa cum spui Christophe atât de bine, ferește-te de „Forța Gaia” !! : Cheesy:

Roman
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Christophe » 01/09/17, 10:37

romain.perma a scris:și așa cum spui Christophe atât de bine, ferește-te de „Forța Gaia” !! : Cheesy:


Hihihi, și din nou am vorbit doar „doar” despre extremismul Forței Gaia ... obscurantismul este și mai rău ... nu sunt sigur că Koko nu a pus piciorul în el!

https://www.youtube.com/watch?v=CW4PtgKDc1k

: Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Adrien (ex-nico239) » 03/09/17, 12:22

Kokopelli sau compania sau asociația tartempion .... totul vine de la bărbații care conduc și din natura lor profundă.

Natura profundă care se dezvăluie cu putere.

Puterea este cel mai bun revelator al naturii umane

Greșeala adesea făcută este să gândim că o ideologie a generozității va genera o funcționare a generozității și a umanismului.

Dar cea mai generoasă ideologie de la bază nu cântărește foarte mult lângă „modul de exercitare a acesteia”

Întâlnim acest tip de problemă pe tot spectrul „companiilor generoase”: nu am urmat prea mult, dar mi s-a părut că la Charlie bonanța donațiilor a contribuit la blocarea unei funcționări încă o dată deschise.

Pe scurt, de îndată ce puterea este exercitată ... nu este neapărat un dezastru, dar poate deveni

PS nu am cumpărat niciodată de la Koko ....
Scopul nostru este să fim autonomi în semințe din legume din grădina noastră din mediul nostru.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 232