Terminăm bine albinele

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1

Terminăm bine albinele




de freddau » 21/02/07, 16:43

Mii de stupi sunt transportați iarna în California pentru polenizarea migdalilor. O afacere foarte profitabilă pentru apicultorii americani, dar stresantă pentru insecte.

Este cea mai mare migrație de lucrători din lume. Până la sfârșitul lunii februarie, aproape trei sferturi din albinele comerciale din America vor fi găsite în livezile de migdale din California pentru a face o treabă numai pe care o pot face: colectarea polenului din florile unui copac și picătură în florile altuia. Apicultorii vor fi mutat peste 2 de semiremorci încărcate cu stupi sau, cel puțin, 200 miliarde de albine.
„Este legea cererii și ofertei. Asta explică toată mizeria asta ”, comentează Brent Woodworth. Acest apicultor din Dakota de Nord și-a dus 3 de stupi în California. Pentru o lună de activitate în livezi, albinele sale îi vor aduce 700 de dolari [520 de euro], de trei ori mai mult decât acum zece ani. Această creștere poate fi explicată prin extinderea suprafeței dedicate migdalilor și prin scăderea cantității de albine disponibile. După California, Woodworth își va muta stupii în statul Washington pentru polenizarea mărului, înainte de a-i aduce acasă pentru sezonul mierii.
Veniturile mari din polenizare - proprietarii de stupi „îi închiriază” până la 140 USD fiecare - au transformat apicultura. Până nu demult, profesioniștii se dedicau în principal producției de miere și cu greu își mișcau albinele. Acum, datorită contractelor suculente de polenizare a migdalilor, mulți dintre aceștia își obțin cea mai mare parte a veniturilor din angajarea forței de muncă a forajerilor.
mobilitatea stupilor slăbește albinele
Deși această activitate itinerantă este profitabilă pentru apicultura americană, nu a dus neapărat la o creștere a populației de albine. În 2005, numărul așezărilor a scăzut la cel mai scăzut nivel din cel puțin 1939, anul primelor statistici federale. Această tendință este foarte îngrijorătoare pentru producătorii californieni de migdale, care se așteaptă ca activitatea lor să crească cu 30% - până la peste 300 de hectare - până în 000. În 2010, vânzarea recoltei lor le-a adus 2005 miliarde de dolari. de dolari, o sumă record.
Apicultorii spun că fac tot posibilul pentru a prospera. Dar majoritatea se luptă deja să-și mențină populația de albine. Stupii din toată țara sunt infestați de acarieni exotici care se hrănesc cu larve și infectează căile respiratorii ale adulților. Mai rău, a apărut o boală misterioasă. Aceasta este tulburarea colapsului coloniilor, o boală despre care se știe puțin și care decimează colonii întregi.
Mobilitatea stupilor este, de asemenea, una dintre cauzele probabile ale slăbirii insectelor. În primul rând, adunările de albine din toată țara facilitează răspândirea bolilor: un parazit purtat de o colonie din Florida poate infecta un grup din Dakota de Nord. În al doilea rând, transportul pe distanțe lungi stresează albinele. Unii mor, iar supraviețuitorii, slăbiți, devin vulnerabili la boli. În cele din urmă, nu este absolut în natura lor să fie activi în această perioadă a anului. Dacă muncitorii Brent Woodworth nu ar fi contractați să polenizeze 28 de plantații de migdale, acum ar fi așteptat până la sfârșitul iernii, strânși în picioare. Populația unui stup fluctuează enorm pe tot parcursul anului și tocmai acesta este unul dintre motivele pentru care arboristii plătesc un preț ridicat: în februarie, albinele sunt rare.
Închirierea coloniilor - 5 sau 6 la hectar - reprezintă aproximativ 20% din costurile de exploatare ale producătorilor de migdale. Pe măsură ce suprafața cultivată continuă să crească pe măsură ce populația de albine continuă să scadă, se așteaptă ca prețurile să crească în continuare. Acesta este motivul pentru care sectorul caută activ alte soluții. Anumite specii de albine, care nu produc miere și, prin urmare, nu sunt crescute, promit să fie buni polenizatori. Cercetătorii speră, de asemenea, să dezvolte o varietate de migdali auto-polenizați, dar acest lucru este încă departe.


Jim coborând
Sacramento Bee
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 21/02/07, 16:51

După creveți curățați în Maroc.
Trandafirii din Kenya

Iată albinele rătăcitoare .......
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 21/02/07, 18:45

Vă mulțumim pentru originalitatea acestei știri.
Mutăm albinele, deoarece populațiile scad (pesticide, OMG-uri, schimbările climatice care facilitează paraziții?)
Se observă că acestea sunt o verigă esențială în supraviețuirea florei și a speciilor prin cauzalitate.
În loc să facă o pauză, un moratoriu, asupra unor prostii industriale și biochimice extinse.
Folosim resursele acestor insecte blestemate, pe cale de dispariție, într-o tehnică neobișnuită, care le va stresa și cu siguranță le va accelera declinul, din cauza contagiunii parazitare, datorită mișcărilor neîncetate.
În cazul deteriorării coloniilor lor, există întotdeauna o parte care rezistă și care permite supraviețuirea și propagarea rasei, într-un proces natural.
Dar, grăbind lucrurile și înrăutățindu-le, va putea natura să reacționeze la timp?
Toate acestea pentru a spori afacerea oamenilor deștepți, profitori și inconștienți.

În acest ritm, vom importa în curând albine din alte țări, nu prea afectate de filialele Monsanto.
Apicultori din lume, o piață uriașă vă așteaptă! ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 21/02/07, 22:41

gegyx a scris:Vă mulțumim pentru originalitatea acestei știri.
Mutăm albinele, deoarece populațiile scad (pesticide, OMG-uri, schimbările climatice care facilitează paraziții?)
...
În acest ritm, vom importa în curând albine din alte țări, nu prea afectate de filialele Monsanto.
Apicultori din lume, o piață uriașă vă așteaptă! ..


+1 : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 22/02/07, 00:37

Albinele sunt amenințate în Franța, în ciuda interzicerii Gaucho și Régent CAR, Monsanto și Co au inventat un tratament care este pus în semințele semințelor, care se transmite florilor și când albinele vin să se hrănească ... cu atât mai rău pentru ei.

Un alt subiect: tot mai puține pajiști cu diferite ierburi (monocultură = riscul de a face bio-combustibili !!)) și în plus, fermierii își tund fânul prea devreme (pentru a doua tăietură) ... păcat pentru ei albine.

Și cel mai rău: în sud-vestul Franței, viespile carnivore din Asia, în containere, devorează probabil albinele în zbor (planează) ... explicat într-un reportaj de ieri cred, dar nu pot ajunge mai multe de urmat .... în video a fost înspăimântător în prim plan Hornetele sunt de 4 ori mai mari decât o albină. Fac cuiburi uriașe (tip viespe) în copaci.

Sunt blocați grav albinele și noi cu ...............
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 01/09/07, 23:55

Am încercat acum o lună să zdrobesc o viespă care se înecase pe jumătate în piscină și nu putea să zboare din nou. Ca să nu mă înțepe pe fiica mea, l-am zdrobit. Ei bine, această fiară este foarte solidă. Exoscheletul este foarte solid. Înțeleg că poate rezista înțepăturilor albinelor care doresc să protejeze stupul.

Pentru fructe, există soiuri auto-polenizate, altfel apicultorii vor trebui să se resemneze să nu-și mai mute stupii sau arboristii și producătorii de fructe să se echipeze cu stupi ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/09/07, 00:21

ex-oceanic a scris:Am încercat acum o lună să zdrobesc o viespă care se înecase pe jumătate în piscină și nu putea să zboare din nou. Ca să nu mă înțepe pe fiica mea, l-am zdrobit. Ei bine, această fiară este foarte solidă. Exoscheletul este foarte solid. Înțeleg că poate rezista înțepăturilor albinelor care doresc să protejeze stupul.

Pentru fructe, există soiuri auto-polenizate, altfel apicultorii vor trebui să se resemneze să nu-și mai mute stupii sau arboristii și producătorii de fructe să se echipeze cu stupi ...


Hornets sunt creaturi foarte dure și agresive. Anul acesta nu am prea mulți în smochinul meu, totuși este sezonul ... Vinerea revenind de la școală, am văzut 2 lupte, este obișnuit, dar spectacolul este încă mare violență.

Era noastră a împins principiul specializării la vârf.
Bunicul meu era „fermier” (nu spuneam agricultor, atunci).
A practicat policultura, ameliorând păsări de curte, iepuri, porci, vaci, ... albine.
Era autonom. Apoi au sosit tractoarele Planului Marshall pentru a înlocui boii și caii de tracțiune care asigurau gunoiul de grajd. Îngrășămintele chimice s-au răspândit, apoi semințele hibride ... care trebuie răscumpărate în fiecare an.
Mă opresc aici, toate acestea pentru a spune că a știut să facă totul pentru a-și menține ecosistemul în cvasi-autarhie.
Dar nu a adus nimic statului, bancherilor, industriașilor, companiilor petroliere ...

Astăzi nu mai învățăm un fermier să aibă grijă de albine, îl învățăm să conducă!
Bunicul meu avea doar certificatul școlar, dar era un mare manager!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 02/09/07, 09:17

citro a scris: Îngrășămintele chimice s-au răspândit, apoi semințele hibride ... care trebuie răscumpărate în fiecare an.
Mă opresc aici, toate acestea pentru a spune că a știut să facă totul pentru a-și menține ecosistemul în cvasi-autarhie.
Dar nu a adus nimic statului, bancherilor, industriașilor, companiilor petroliere ...
Astăzi nu mai învățăm un fermier să aibă grijă de albine, îl învățăm să conducă!
Bunicul meu avea doar certificatul școlar, dar era un mare manager!

Citro bine văzut!

Vorbind despre terminarea albinelor, vă recomand să urmăriți acest clip intitulat „Polenul discordiei”, explicând impactul probabil al plantelor modificate genetic (care auto-produc un pesticid) asupra albinelor: http://blip.tv/file/347281
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 04/09/07, 18:47

citro a scris:
Era noastră a împins principiul specializării la vârf.
Bunicul meu era „fermier” (nu spuneam agricultor, atunci).
A practicat policultura, ameliorând păsări de curte, iepuri, porci, vaci, ... albine.
Era autonom. Apoi au sosit tractoarele Planului Marshall pentru a înlocui boii și caii de tracțiune care asigurau gunoiul de grajd. Îngrășămintele chimice s-au răspândit, apoi semințele hibride ... care trebuie răscumpărate în fiecare an.
Mă opresc aici, toate acestea pentru a spune că a știut să facă totul pentru a-și menține ecosistemul în cvasi-autarhie.
Dar nu a adus nimic statului, bancherilor, industriașilor, companiilor petroliere ...

Astăzi nu mai învățăm un fermier să aibă grijă de albine, îl învățăm să conducă!
Bunicul meu avea doar certificatul școlar, dar era un mare manager!


Mama și tatăl meu și-au trăit tinerețea în acest fel (înainte și în timpul războiului 39-45) practic în autosuficiență, fiecare cu mijloace locale în Cantal, într-un sat izolat și, respectiv, o moară.

Am auzit recent la radioul local din Auvergne un țăran recalcitrant (foarte) care are întotdeauna (și antrenează) echipe de boi și nu are un tractor sau utilaje agricole moderne ... și încă mai trăiește fără să se împrumute. !!! El va vorbi despre felul său de a antrena boi pentru a remorca căruțe și pluguri în festivalurile turistice locale ... tinerii de azi îl iau ca marțian și nu cred că ar fi putut exista într-o zi! Când cei mai puțin tineri pun întrebări total stupide.

Cât de mult putem fi departe de Mama Natură fără a plăti consecințele?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/09/07, 19:26

jean63 a scris:Am auzit recent la radioul local din Auvergne un țăran recalcitrant (foarte) care are întotdeauna (și antrenează) echipe de boi și nu are un tractor sau utilaje agricole moderne ... și încă mai trăiește fără să se împrumute. !!! El va vorbi despre felul său de a antrena boi pentru a remorca căruțe și pluguri în festivalurile turistice locale ... tinerii de azi îl iau ca marțian și nu cred că ar fi putut exista într-o zi! Când cei mai puțin tineri pun întrebări total stupide.

Cât de mult putem fi departe de Mama Natură fără a plăti consecințele?


Acesta este un alter-țăran, nu unul dintre cei care se sinucid (fără cultivarea OMG, fără credite) ... :şoc:

Dacă această specie s-ar putea reproduce mai repede decât Enarques ... Mă gândesc, de exemplu, la cei (M. Fabius) care spun despre ursul Pirinei că ar fi trebuit să reintroducem un urs erbivor în loc de un specii carnivore ... Singurul „urs” erbivor care există se numește PANDA și dieta sa, bambusul se găsește ușor în Pirinei ... : Lol:
(clasificarea sa printre ursidae este foarte controversată deoarece are doar 90% din patrimoniul genetic al urșilor, în comparație specia umană are 95% din patrimoniul său genetic în comun cu maimuțele bonobo)
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 238