Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 27/03/20, 22:07

Did67 a scris:Cartofii (precum fasolea verde) sunt „foarte sensibili”. pdt poate respinge uneori după ce a fost grătar la suprafață...

Salatele verzi, în mod normal, sunt cele rezistente!


Da, salatele sunt singurele pe care nu le acopăr în fiecare seară...

Cartofi Am fost vaccinat, nu va fi înainte de mijlocul lunii mai și încă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 27/03/20, 22:08

Julienmos a scris:fasole semănată pe 7 martie, deci deja 20 de zile și tot nu iese nimic!
Am săpat într-un singur loc ca să văd, am găsit o sămânță care părea bine ancorată, dar încă nicio creștere vizibilă.


Probabil ca acasa, aparerile sunt inselatoare: vreme buna, dar inghetata. Acasă, totul este înghețat. Chiar și în sera tunelului, este puțină mișcare... În ciuda câteodată 30 sau 35 în timpul zilei... Nopțile sunt prea reci. Solurile sunt "medii"...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 27/03/20, 22:11

Did67 a scris:
Julienmos a scris:fasole semănată pe 7 martie, deci deja 20 de zile și tot nu iese nimic!
Am săpat într-un singur loc ca să văd, am găsit o sămânță care părea bine ancorată, dar încă nicio creștere vizibilă.


Probabil ca acasa, aparerile sunt inselatoare: vreme buna, dar inghetata. Acasă, totul este înghețat. Chiar și în sera tunelului, este puțină mișcare... În ciuda câteodată 30 sau 35 în timpul zilei... Nopțile sunt prea reci. Solurile sunt "medii"...


Momentan la tine e mai frig decat la noi, am impresia.

Cu excepția ultimelor două nopți când s-a coborât la... nu știu cât (-5 poate?) pentru că de când e blând am lăsat senzorii să funcționeze fără să-i ridic...

Acolo e +7, adică
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 27/03/20, 22:20

Da. Avem această situație enervantă, dar clasică, în care un anticiclon ne organizează un „Moscova-Paris” și dă jos niște aer „siberian”, ca să nu se încălzească în timpul zilei. Dar noaptea, aerul este limpede, radiația este enormă și scade foarte mult!

Este pur „climă continentală” în acest moment.
0 x
Savary
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 21/01/20, 07:07
x 1

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Savary » 28/03/20, 08:03

pentru mine (in inaltimile Frantei) salatele in pamant raman complet imobile, refuza sa germineze, sa asteptam, in schimb am cateva fasole care au germinat apoi nu mai cresc, ce mizerie!
Pentru culturile de pământ, mugurii sunt acolo, în cutii, dar nu îndrăznesc să-i pun sub fân, prea rece!
apar toti puietii sub tunel, va trebui repotat in curand, in tunel pun sticle pline de apa, inconjurate de plastic negru, se incalzeste ziua si respinge caldura noaptea, e racoare, momentan!
a se distra
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/03/20, 09:21

Le Potager du Paresseux își face cinematograful !!!

2 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Stef72 » 28/03/20, 09:37

multumesc Didier pentru acest nou videoclip!
Tocmai l-am terminat și mi s-a părut foarte util. Într-adevăr, încurajezi observația și încurajezi pe fiecare să tragă propriile concluzii despre ce ar trebui să facă... sau nu.
Foarte amuzant, umorul autocritic!
Așteptăm cu nerăbdare lansarea cărții tale, până atunci, fii bine și continuă să ne dai sfatul tău.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/03/20, 09:57

Stef72 a scris:
Foarte amuzant, umorul autocritic!



Cel mai elegant mod de a evita criticile pe care uneori mi se par stupide, cred, este sa le faci singur (cel putin asa e bine facut!) si sa le ofere, nu???

Cu riscul de a fi neînțeles (la gradul I). Dar văd că oamenii drăguți (și inteligenți) nu înțeleg greșit!

Și dacă în această perioadă stresantă pentru mulți nu suntem capabili să producem puțin umor, mai bine ne-am liniști!
Dernière édition alin Did67 28 / 03 / 20, 10: 02, editate 1 ori.
3 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/03/20, 10:01

Stef72 a scris:
Într-adevăr, încurajezi observația și încurajezi pe fiecare să tragă propriile concluzii despre ce ar trebui să facă... sau nu.

Așteptăm cu nerăbdare lansarea cărții tale, până atunci, fii bine și continuă să ne dai sfatul tău.


Nu a fost un filigran în prima carte, cu atât mai mult va fi în a doua, care își propune să ofere instrumente de „înțelegere”...

În starea actuală, după ce a fost oprită, tipărirea a fost reluată, cu „personal redus”. Iar lansarea este planificată pentru 20 mai (dacă se ridică imobilizarea, dacă librăriile sunt deschise...).
2 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 28/03/20, 10:19

Did67 a scris:Le Potager du Paresseux își face cinematograful !!!


Nu am citit inca de 5 minute, inca nu am invatat nimic : Mrgreen: doar că am un zâmbet pe care nu l-am mai avut de multă vreme, așa că o să mă uit imediat la restul, mulțumesc Didier
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 165