Lizină grădină ... ajutor

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Lemay
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/11/18, 18:35

Lizină grădină ... ajutor




de Lemay » 13/11/18, 11:38

bonjour,
Tocmai am aflat principiile tale care îmi plac ... având o grădină aș vrea să am unul sau două răspunsuri
1- cand trebuie pus fanul pe pamant ?? Noiembrie decembrie sau așteptați până în februarie martie ... !!!
2- pe câmp înainte de a pune fânul, pot să-mi las plantele de anul trecut (stil: fasole, tulpini de roșii, nevăstuici, dovlecei ...)

MULȚUMIM PENTRU RĂSPUNSURILE DVS.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de Did67 » 13/11/18, 12:57

bonjour,


Și bine ați venit!

1) Dacă doriți să cultivați o zonă care este deja o grădină (petic de legume), vă recomand acum să instalați mai întâi gunoi de grajd verde pentru a capta maximul de nitrați și, de asemenea, pentru a „exploata” soarele de iarnă pe care îl folosesc aceste gunoi de grajd verde se va transforma în biomasă (hrănitoare în primăvară) ... Este recomandabil să sfărâmați acest lucru înainte de a derula stratul de fân la o dată care permite speranța că va ploua încă pe el (în caz contrar, acest fân uscat va sifona o parte din rezervație în apa solului!).

2) Dacă începeți de la zero (o pajiște): tundeți-l la nivel, lăsați-l acolo și derulați fânul peste el imediat ce pământul este suficient de rece (în jur de 12 ° la suprafață); acest lucru va începe să „sufoce” (de fapt, să lipsească de lumină) ierburile (ierburile); dacă solul este rece, nu va fi multă nitrificare.

3) Da, desigur. Toate „resturile” sunt alimente excelente pentru organismele vii din sol. Sunteți atunci în cazul 1) de mai sus: lăsați aceste legume, care vor juca rolul indicat; nu le dezrădăcinați; semănați gunoi de grajd verde în jurul său, pentru a acoperi „găurile”.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de Julienmos » 13/11/18, 13:43

Did67 a scris:B
1) Dacă doriți să cultivați o zonă care este deja o grădină (petic de legume), vă recomand acum să instalați mai întâi gunoi de grajd verde pentru a capta maximul de nitrați și, de asemenea, pentru a „exploata” soarele de iarnă pe care îl folosesc aceste gunoi de grajd verde se va transforma în biomasă (nutrienți primăvara) ...'a zdrobi acest lucru înainte de a derula stratul de fân la o dată care dă speranța că va ploua din nou pe el (în caz contrar, acest fân uscat va sifona o parte din rezerva de apă din pământ!).


prin „zdrobire” cred că vrei să spui doar să te aplatizezi? si nu macina?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de Did67 » 13/11/18, 14:25

În mod eficient. Mă duc la cel mai simplu: ruloul meu de fân comprimă toate acestea; hop, voi trece, prăbușesc ... Dar o măcinare cu rotofil poate fi luată în considerare, dacă vrem să facilităm sarcina de a derula fânul ...
1 x
Lemay
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/11/18, 18:35

ajutor




de Lemay » 13/11/18, 16:06

Re Bună ziua,
Îmi pare rău, dar nu am primit răspunsul meu ...
1- cand trebuie pus fanul pe pamant ?? Noiembrie decembrie sau așteptați până în februarie martie ... !!!
2- ce este: „gunoi de grajd verde”
vă mulțumesc din nou pentru răspunsuri
cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de Did67 » 13/11/18, 16:16

Chiar așa ? Am folosit un limbaj greșit?

Reiau și simplific:

- dacă este o pajiște: în curând, de îndată ce pământul s-a răcit
- dacă este deja o grădină de legume (deci pământ „cultivat”), atunci este mai bine să lăsați resturile de legume să crească sau să semene „îngrășăminte verzi” (acestea sunt culturi cu creștere rapidă, care sunt semănate între două culturi. , și lăsat zdrobit pe pământ - unii îl încorporează); și apoi, am pus fânul undeva în februarie acasă ...
1 x
Lemay
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/11/18, 18:35

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de Lemay » 13/11/18, 17:12

MULTUMESC FOARTE FRUMOS .... ADOPT !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de a fi hafen » 13/11/18, 20:06

Did67 a scris:Reiau și simplific:

- dacă este o pajiște: în curând, de îndată ce pământul s-a răcit
- dacă este deja o grădină de legume (deci pământ „cultivat”), atunci este mai bine să lăsați resturile de legume să crească sau să semene „îngrășăminte verzi” (acestea sunt culturi cu creștere rapidă, care sunt semănate între două culturi. , și lăsat zdrobit pe pământ - unii îl încorporează); și apoi, am pus fânul undeva în februarie acasă ...
De ce această diferență între pajiște și grădină de legume la nivelul așezării fânului: pentru că ierburile durează mai mult să „distrugă” sub fân?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de Moindreffor » 13/11/18, 21:09

a fi chafoin a scris:
Did67 a scris:Reiau și simplific:

- dacă este o pajiște: în curând, de îndată ce pământul s-a răcit
- dacă este deja o grădină de legume (deci pământ „cultivat”), atunci este mai bine să lăsați resturile de legume să crească sau să semene „îngrășăminte verzi” (acestea sunt culturi cu creștere rapidă, care sunt semănate între două culturi. , și lăsat zdrobit pe pământ - unii îl încorporează); și apoi, am pus fânul undeva în februarie acasă ...
De ce această diferență între pajiște și grădină de legume la nivelul așezării fânului: pentru că ierburile durează mai mult să „distrugă” sub fân?

nu doar că o grădină de legume are potențial o rezervă de azot mai mare decât o pajiște, așa că trebuie să pompați azotul de sfârșit de sezon în gunoi de grajd verde pentru a-l scoate din sol și a nu fi leșiat de ploile
atunci când punem în funcțiune fânul, timpul în care gunoiul verde se va descompune vor fi primele legume care vor recupera azotul, astfel încât să nu existe azot levigat care să intre în pânza freatică sau în cursul apei
2 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: grădina de legume a leneșului ... ajutor




de Did67 » 13/11/18, 21:38

Din punctul meu de vedere, sunt ambele:

a) distrug suficient covorul care formează o „iarbă” de pajiște înainte de sezonul următor, în timp ce într-o grădină de legume, în funcție de utilizare, îndepărtez doar tulpinile încăpățânate (de exemplu, varza) și numai acolo unde vreau să semăn (deci încrucișat); deci putem interveni mai târziu, având în același timp o locație ușor utilizabilă dacă avem doar buruieni sau gunoi de grajd verde, într-o grădină de legume.

b) da, problema nitraților este mai puțin semnificativă într-o pajiște

Și chiar mai mult:

c) se adaugă faptul că perioada dintre ultimele legume din anul n și prima din anul n + 1 poate fi utilizată pentru fotosinteza, prin urmare hrănirea sistemului, dacă avem plante verzi funcționale ( nu contează dacă este vorba de „resturi de legume”, buruieni sau gunoi de grajd verde - aceeași luptă, fotosintetizează puțin!); fânul nu fotosintetizează! Cu siguranță acoperă. Dar „biomasa” este importată din altă parte ...

Scopul este de a reduce cantitatea de biomasă importată (fân). În legătură cu ceea ce tocmai am menționat în altă parte: poate, pe termen lung, mă voi îndrepta către un sistem prea bogat, aducând prea multe elemente prin fân. Cu aceleași riscuri ca și agricultura convențională (chimică): poluarea cu nitrați, plantele „dopate” prea fragile ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 209