Micuț de legume 69 pe drumul spre lene

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 24/09/20, 09:53

stephgouv a scris:Bună, nu ai încercat cu zaț de cafea? Ar fi o respingere naturală ... La rândul meu, nu am testat niciodată.

auzim și citim totul despre zațul de cafea, dacă ar fi fost atât de eficient, l-am fi vândut mult timp în magazinele pentru animale, având în vedere tonele pe care trebuie să le recicleze în fabricile de cafea solubile : Mrgreen:
Personal, l-am lăsat deoparte să-l împrăștie pe peluză în această toamnă pentru a-l folosi ca îngrășământ, de ce pe peluză, pentru că nu vreau să folosesc un îngrășământ chimic prea eficient și nu vreau să cumpăr un îngrășământ natural care vine din cealaltă parte a lumii, în timp ce eu am asta la îndemână

în grădina de legume aș putea să o folosesc, dar în grădina de legume pot pune fân, nu pe iarbă : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 24/09/20, 10:09

Am încercat zațul de cafea, acasă am observat că funcționează, cu condiția să puneți mult din el. Dar într-adevăr foarte multe, de exemplu un sertar cu zaț de cafea bistro pe m2.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de phil53 » 24/09/20, 10:23

Pentru furnici și, în special, gândaci de purici, dacă nu vă lipsește apa, stropiți frunzele copios pentru a uda fânul, aceasta scade populația de gândaci de purici și are avantajul de a atrage viespi sau viespi care vin să bea și, în acest proces, mănâncă afide și omizi. Nimic perfect, dar acasă cu greu am avut gândaci de purici și afide, foarte puține omizi. Zdrobesc chiar manual ouă de fluture și ploșnițe.
1 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de stephgouv » 24/09/20, 10:38

Moindreffor a scris:
stephgouv a scris:... dacă ar fi atât de eficient, l-am vinde mult timp în magazinele de animale de companie

Cred mai mult că ar fi vorba de rentabilitate.
Fânul este foarte eficient și totuși nu se găsește în centrele de grădinărit! Da, în mega ambalaje mici pentru iepuri și alte rozătoare ^^
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 24/09/20, 10:46

stephgouv a scris:
Moindreffor a scris:
stephgouv a scris:... dacă ar fi atât de eficient, l-am vinde mult timp în magazinele de animale de companie

Cred mai mult că ar fi vorba de rentabilitate.
Fânul este foarte eficient și totuși nu se găsește în centrele de grădinărit! Da, în mega ambalaje mici pentru iepuri și alte rozătoare ^^

și dacă te uiți la prețul fânului pentru iepuri în comparație cu prețul unui pachet de la un fermier vezi imediat beneficiile : Mrgreen: : Mrgreen: Deci, dacă zațul de cafea ar fi cu adevărat eficient, nu ne-am descurca fără această mină de aur negru : Mrgreen:
când vezi oțetul vândut cu 40 € ca buruieni ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 24/09/20, 12:24

Problema este cantitatea prea mare de care este nevoie pentru a bloca furnicile: dacă puteți vinde 100g dintr-un obiect magic cu 40 de euro efectiv pentru 30 m2, consumatorul prost va cumpăra fără să se gândească, dacă spune că pentru a fi eficient aveți nevoie, de exemplu, de un kilogram din acest lucru magic pentru un m2, la 400 de euro pe m2 magia nu mai funcționează.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 24/09/20, 12:48

Doris a scris: Nu am văzut o singură omidă anul acesta în grădina de legume, este prima dată, dar am avut o mulțime de viespi, nu știu unde cuibăresc, dar nu trebuie să fie departe de grădina de legume, le am atrage cu puncte de apă.
Am uitat să le menționez, dar este adevărat că au existat multe viespi comparativ cu vara trecută ... S-ar putea să am mai puține omizi mai târziu.
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 24/09/20, 12:54

stephgouv a scris:Bună, nu ai încercat cu zaț de cafea? Ar fi o respingere naturală ... La rândul meu, nu am testat niciodată.
Îmi pun toate zațurile de cafea în grădina de legume de 2 ani. De asemenea, am încercat în masă la poalele trandafirilor ... Nu am văzut nicio diferență :(
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 24/09/20, 13:04

philxNUMX a scris:Pentru furnici și, în special, gândaci de purici, dacă nu vă lipsește apa, stropiți frunzele copios pentru a uda fânul, aceasta scade populația de gândaci de purici și are avantajul de a atrage viespi sau viespi care vin să bea și, în acest proces, mănâncă afide și omizi. Nimic perfect, dar acasă cu greu am avut gândaci de purici și afide, foarte puține omizi. Zdrobesc chiar manual ouă de fluture și ploșnițe.
Da, aceasta este tactica pe care o adopt în principal: în cazul creaturilor, toți cei la duș ... nu mulți cărora le place :P
Am folosit chiar și puțină „bacillus thuringiensis” pe varză pentru că aveam doar 2 și sunt în grădina mea doar o săptămână din 2 ... așa că am fost omizi sau eu și eu nu a vrut să mă descurajeze :)
0 x
depinde
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 24/09/20, 13:16

Doris a scris:Problema este cantitatea prea mare de care este nevoie pentru a bloca furnicile: dacă puteți vinde 100g dintr-un obiect magic cu 40 de euro efectiv pentru 30 m2, consumatorul prost va cumpăra fără să se gândească, dacă spune că pentru a fi eficient aveți nevoie, de exemplu, de un kilogram din acest lucru magic pentru un m2, la 400 de euro pe m2 magia nu mai funcționează.

da, întrucât zațurile de cafea sunt deșeuri pentru o industrie, evaluarea acestor deșeuri ar fi un avantaj pentru Dumnezeu, având în vedere masa uscată, am putea face o pungă de 1 kg vândută cu zece euro sau mai mult, ar fi rapid suficient obțineți profit, cu excepția faptului că face parte din sfaturile și trucurile bobo pentru reciclarea acasă, cum ar fi gălețile cu role PQ, compostarea râmelor ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205