Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Mixieer56 » 30/11/16, 10:54

bonjour,

Grădinarii din marele vest al Bretaniei-Țărilor de Loare, adepții unei grădini de legume leneșe sau care doresc să afle mai multe despre aceasta, se pot întâlni și schimba experiențele, întrebările și întrebările pe această temă în acest forum.

Bien cordialement

Mic
1 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Mixieer56 » 30/11/16, 13:44

Mixieer56 a scris:bonjour,

Grădinarii din marele vest al Bretaniei-Țărilor de Loare, adepții unei grădini de legume leneșe sau care doresc să afle mai multe despre aceasta, se pot întâlni și schimba experiențele, întrebările și întrebările pe această temă în acest forum.

Bien cordialement

Mic


Toate sugestiile și propunerile sunt bine luate.
1 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Mixieer56 » 01/12/16, 10:23

Bună ziua, sunt la câteva zeci de km de 44 (lângă Muzillac).
Încep de la conceptele „grădina leneșului și fenocultura” dezvoltate de Did67.
În plus, sunt de origine pariziană și cunoscut ca atare de fermieri și alți grădinari amatori. Asta pentru a spune dacă prima livrare a fânului a făcut apel la vecinii mei. Am avut mai mult noroc cu tunsorul meu, care este și angajat de un grădinar de piață ecologic. El practică permacultura, acoperă cu gunoi de grajd verde ..... brf și fân îl interesează, îmi va urma experiențele și le va raporta mai ales dacă sunt încurajatoare.
Pentru moment, m-am întins pe 4 parcele de aproximativ 10 m2 fiecare în medie:
- unul cu 3 cms brf + 20 cms fân, .... pentru viitoarele culturi de leguminoase,
- una cu 30 cm de fân, salate, roșii, dovlecei.
- unul din 15 cm de brf (pentru a ușura conform sfatului) arbuști de boabe,
- una în care am semănat phacelia la sfârșitul lunii septembrie și voi pune niște pdt acoperit cu fân.
Iată punctul meu de plecare.
1 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
jpg43
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 28/08/15, 15:56
x 29

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de jpg43 » 01/12/16, 11:10

Bună ziua, fratele meu are o grădină mică în Assérac lângă mare pentru moment nu este foarte disponibil în activitate în Nantes, dar cred că anul viitor va fi în pensie și va cultiva puțin mai mult. .

Când eram lângă Lorient, semănam cartofi în februarie, sub un voal de cultură, cu alge, etc.

Aici le-am însămânțat sub fân, dar într-o linie mică în pământ am îngrămădit și pun fânul înapoi. Dacă le așez pe pământ, trebuie să pun mai mult fân pentru a le împiedica să se înverzească. Am o mulțime de mici melci cenușii care mănâncă tulpinile imediat ce ies, un dezavantaj pentru acoperire permanentă. Eu folosesc feramol altfel mănâncă chiar și tulpini de roșii.

Într-o zi sau alta, probabil voi trece prin Assérac.

JP
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Mixieer56 » 01/12/16, 11:43

jpg43 a scris:Bună ziua, fratele meu are o grădină mică în Assérac lângă mare pentru moment nu este foarte disponibil în activitate în Nantes, dar cred că anul viitor va fi în pensie și va cultiva puțin mai mult. .

Când eram lângă Lorient, semănam cartofi în februarie, sub un voal de cultură, cu alge, etc.

Aici le-am însămânțat sub fân, dar într-o linie mică în pământ am îngrămădit și pun fânul înapoi. Dacă le așez pe pământ, trebuie să pun mai mult fân pentru a le împiedica să se înverzească. Am o mulțime de mici melci cenușii care mănâncă tulpinile imediat ce ies, un dezavantaj pentru acoperire permanentă. Eu folosesc feramol altfel mănâncă chiar și tulpini de roșii.

Într-o zi sau alta, probabil voi trece prin Assérac.

JP

Salut JP, vă mulțumesc pentru ajutor și poate pentru cel al fratelui vostru. Assérac este aproape de locul unde locuiesc.
Văd că ați experimentat cultivarea sub fân, în special cartofii. Și eu voi începe în martie.
Pătura de alge nu și-a ținut promisiunile din anii precedenți, pentru că pentru melci și mușchi am deja cota mea.
Desigur, voi raporta cu regularitate despre toate acestea.
În plus, vei fi binevenit când vei trece lângă mine :)
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Did67 » 01/12/16, 11:53

jpg43 a scris:
Aici le-am însămânțat sub fân, dar într-o linie mică în pământ am îngrămădit și pun fânul înapoi. Dacă le așez pe pământ, trebuie să pun mai mult fân pentru a le împiedica să se înverzească. Am o mulțime de mici melci cenușii care mănâncă tulpinile imediat ce ies, un dezavantaj pentru acoperire permanentă. Eu folosesc feramol altfel mănâncă chiar și tulpini de roșii.



Așa fac producătorii austrieci de pdt ecologici la scară foarte mare: plantarea „convențională” cu jardiniera, acoperirea apoi acoperirea cu fân ...

Problema limacilor rămâne un subiect de reflecție. „Presiunile” suferite unul de celălalt sunt foarte variabile, fără ca eu să pot pentru moment să înțeleg factorii care joacă ... Pentru unii, ca și mine, este neglijabil (cu excepția acestei primăveri; acum voi vedea dacă acest lucru va fi corect sau nu!). Pentru alții, o mare problemă ...

Ei bine, dacă reacționează la Ferramol, este „mai puțin rău”. Ferramol nu ridică nicio întrebare „agronomică” (în afară de prețul său, chiar dacă apariția „genericelor” a introdus o tendință descendentă!).

Acasă, în schimb, melcii mei „albi” i-au ignorat în această primăvară și au mers direct la răsadurile de salate, morcovi, napi sau varză ...

Spunem melci, dar există diferite familii care nu au deloc aceleași „gusturi”!

Al meu a ignorat garoafele, în timp ce melcii mari portocalii merg pe kilometri pentru a sărbători cu ei! I-am găsit „întinși” pe el, în plină zi. Așa că instalasem rânduri de gălbenele, gândindu-mă să-mi „prind” melcii ... Nimic deloc. Intactează-mi ochii. Au continuat să distrugă morcovii la 20 cm distanță!

Pe scurt, un alt lucru simplu care se dovedește a fi ... complex!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Did67 » 01/12/16, 11:59

Mixieer56 a scris:
Pătura de alge nu și-a ținut promisiunile în anii precedenți,



Adică ??? Am avut o întrebare prin e-mail despre asta ... nu am avut un răspuns clar. Marea este departe, cu noi !!!!!!!!!

In opinia mea :

- este un material organic cu puține fibre, algele plutesc și nu trebuie să fie susținute
- bogat în sodiu, care nu este foarte bun pentru sol
- rămâne, așadar, în opinia mea, o materie organică destul de fermentabilă, care poate fi folosită caîngrășământ organic cu descompunere treptată, dar fără a avea toate efectele așteptate ale celulozei și ligninei asupra organismelor solului ... După părerea mea, nu este o materie organică care va declanșa procesele de agregare a solului etc.

Aș fi interesat să știu dacă această „presupunere” se potrivește cu observațiile dumneavoastră ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Mixieer56 » 01/12/16, 16:11

Did67 a scris:
Mixieer56 a scris:
Pătura de alge nu și-a ținut promisiunile în anii precedenți,



Adică ??? Am avut o întrebare prin e-mail despre asta ... nu am avut un răspuns clar. Marea este departe, cu noi !!!!!!!!!

In opinia mea :

- este un material organic cu puține fibre, algele plutesc și nu trebuie să fie susținute
- bogat în sodiu, care nu este foarte bun pentru sol
- rămâne, așadar, în opinia mea, o materie organică destul de fermentabilă, care poate fi folosită caîngrășământ organic cu descompunere treptată, dar fără a avea toate efectele așteptate ale celulozei și ligninei asupra organismelor solului ... După părerea mea, nu este o materie organică care va declanșa procesele de agregare a solului etc.

Aș fi interesat să știu dacă această „presupunere” se potrivește cu observațiile dumneavoastră ...


Încercări de aplicare a algelor marine:
Am întins aproximativ 10 cm de alge marine pe o suprafață de aproximativ 40 m2 la sfârșitul lunii septembrie 2015.
Am săpat la începutul lunii martie pentru a îngropa - nu ne cunoșteam în acea perioadă - ce a mai rămas din alge marine putrezite cu compost foarte copt și tăieturi și frunze similare.
Am plantat 2 soiuri de pdt mona lisa în jurul datei de 15 martie și Picardia albastră în jurul datei de 15 aprilie cu salată, dovlecei, ... plante din centrele de grădină. Apoi roșii la începutul lunii mai și praz la sfârșitul lunii iulie.
Aceste două soiuri de cartofi sunt recunoscute ca fiind precoce, din păcate la sfârșitul lunii iunie la începutul lunii iulie (înainte de secetă), mona lisa a dat doar 2 sau 3 kg de oală mică pentru zece plante ... mai târziu spre sfârșitul lunii iulie chiar mai puține dar respectabile calibre. Cele albastre au dat grenaille destul de gustoase, dar de o cantitate similară cu cea a mona lisa.
Dovleceii verzi și spaghetele s-au „încurcat”, trebuie spus că izvorul rece, vântos și umed urmat de o secetă record nu a ajutat.
Numai salatele și roșiile au dat satisfacție. Dar după udare foarte regulată.
Nu au apărut urme de dăunători sau dăunători sau boli pe tuberculi și picioare.
Prazul a rămas cu diametrul stiloului și câteva au dispărut ..., stropind în sticle inversate, în unele locuri nu am reușit niciodată să le umplu .... Câteva găuri de 3 până la 4 cm în diametru fac să creadă în galerii.
Pentru a fi complet, adaug că am aruncat o mulțime de granule de îngrășăminte + gunoi de grajd deshidratat presupus organic de tip Solabiol.
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Did67 » 01/12/16, 17:50

Toate împreună (alge marine, tăieturi / frunze, îngrășământ „organic”), face multă fertilizare!

Acesta este sezonul 2016, de când ați extins algele în toamna anului 2015?

Greu de concluzionat, în afară de faptul că nu este satisfăcător! Deoarece este probabil să fie „multifactorial” = mai multe cauze care se amestecă ...

Ce mă deranjează este că odată cu această fertilizare, chiar și pe vată de sticlă ar fi trebuit să crească!

Nu vă aflați într-o zonă „hidromorfă” (supusă „congestiei” solului de către apă)?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Stef72 » 01/12/16, 18:41

Ce ar fi amuzant, ar fi să avem în acest mare grup occidental de fenocultori care practică în zadul Notre Dame des Landes, care este destul de productiv în fân așa cum este indicat aici:
http://zad.nadir.org/spip.php?article4234

Cu toate acestea, mă întreb dacă fenocultura ar funcționa bine în aceste zone umede (preocupări anaerobe?)
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201