Statului nu-i place!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
toftof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 21/05/05, 17:41

Statului nu-i place!

de toftof » 14/09/06, 04:58

de când am părăsit ferma, fac cursuri de formare pentru a învăța cum să folosesc plantele pentru tratarea plantelor, dar, formatorii noștri au acest background ratificat de Ministerul Agriculturii care trimite reprimarea fraudei pentru a preveni ca informația „naturală” să fie cunoscută. .

Acest lucru nu face decât să confirme ceea ce există deja în alte sectoare:

http://www.amisdelaterre.org/article.ph ... ticle=2163

„6 martie 2006,
Fermierii nu au dreptul să vândă sau chiar să schimbe gratuit propriile semințe. Prin „semințe de fermier” înțelegem tot ce ține de înmulțirea plantelor: semințe, plante, butași etc. Astăzi trei sau patru soiuri acoperă 60% din recolta anuală de grâu, iar 80% din legumele cultivate în urmă cu cincizeci de ani au dispărut.

Semințele fermierilor, prima verigă a lanțului alimentar”
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

de Andre » 14/09/06, 05:53

Salut Tofotof
Te-ai eliberat, ce bine, am învățat câteva rețete pe bază de plante!
Dar, așa cum mi-a spus tatăl meu, bogații le interzic săracilor, ca să beneficieze de ea. tot ce este interzis și mai bun. Mi-a spus și el
Războiul este despre tipi care nu se cunosc care se împușc unii în alții pentru confortul oamenilor de afaceri care sunt ascunși în spate și care se cunosc bine.
Îmi amintesc că în anii 70 era un record al lui Jean Ferra care era interzis în Franța (zgomotul cizmelor pentru că ataca armata, micul loupiot pentru că ataca sistemul industrial, altul fantoma operei, unde ataca guvernul). radiodifuziune etc. M-am grabit sa-l cumpar pentru ca era interzis...dar nu aici..Atata timp cat este interzis imi starneste curiozitatea..
Înțeleg că anumite lucruri sunt interzise de distribuit, cum ar fi rețetele de fabricație pirotehnică etc. există un potențial risc, dar cum să faci grefe de semințe sau insecticide cu plante, asta începe să meargă departe, pasul următor vor controla ce se întâmplă în dormitoarele... (nu fac doar pantoni, am altoit 23 de soiuri de mere pe un măr și am reușit să altoiesc un par pe un măr care a făcut o rană care durează s-a vindecat, dar am avut probleme)
Daca mai ai altele precum ferigi, as vrea sa gasesc o reteta de a tine departe gărgărițele, care sunt o adevărată ciumă de câțiva ani..
În prezent, oamenii legii sunt ocupați aici cu distrugerea plantațiilor Mari. Borcan. Ei reușesc să ia 10% din ceea ce se cultivă în mass-media.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 14/09/06, 07:50

Cred că avem nevoie de un plan de acțiune:

Primul pas: cereți părerea tuturor deputaților voștri verzi și „progresiști”. În general, puteți găsi e-mailul lor pe site-urile partidelor.

cat despre retete, cere site-urilor prietenoase cu sediul in strainatate sa le difuzeze cat mai mult
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47

de zero » 14/09/06, 08:00

Și acesta este doar începutul, am urmărit subiectul pe Agoravox.

Un cititor raportează că, în amendamentele propuse la Adunarea Națională, îndoială-blazy planuri de a adopta o lege care interzice consumul de mazăre de grădină.
De fapt, unele persoane sunt alergice la mazărea de grădină și sunt considerate periculoase.

Rețineți că nu există o lege privind recoltarea și consumul de amanita phaloides.
^^
Dar alcoolul este o otravă, la fel ca tutunul care conține și elemente adăugate, cum ar fi acetona, gudronul și alte toxine...

Libertate, salut, unde esti?

Pe scurt, simțim la fundul acestei afaceri o poveste de bani din nou.
Dacă vrei să mănânci mazăre, va trebui să le cumperi de la...
Dacă vrei să ai grijă de plantele tale, trebuie să cumperi produsul fitosanitar...
Jocul este de a ghici cine ar putea înlocui cele trei puncte mici.

Trăiască legile represive :-(
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

de Targol » 14/09/06, 09:31

Acest subiect a fost deja deschis aici

Vă rugăm să continuați acolo. Închid acest thread.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224