Grădina de zarzavat leneșă

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Grădina de zarzavat leneșă




de , Carl » 05/09/17, 23:51

Bonjour à tous,

„Breton leneș care caută grădină de legume cu întreținere redusă.”
Caut un raspuns la acest anunt... : Lol:

În urma descoperirii videoclipurilor lui Did67 de pe Youtube, am norocul să cunosc pe cineva care îmi va permite să folosesc terenul lor neconstructiv de 900m2, lângă mare (Canalul Mânecii).

Dacă este posibil, aș dori să știu părerile voastre cu privire la următoarele subiecte:

1. Ce părere ai să începi cu 300 sau 400m2? (evităm potențiala descurajare)

2. Încerc să determin mai întâi natura solului și, de asemenea, caut mai multe informații despre fenocultura pe aceste diferite tipuri de sol.
Pentru a determina acest lucru, am încercat testul borcanului: https://www.youtube.com/watch?v=qozbuabbqY4
Dar iată demarcațiile lor:
Imagine
Și iată o fotografie cu rezultatul meu...
Imagine
Am probleme cu plasarea diferitelor straturi....

3. Ca sa inchei, doua intrebari pentru Didier care mi se par importante dar la care inca nu am un raspuns:
Câte ore pe săptămână petreci în grădina ta de legume? și cât timp ai putea petrece acolo, dacă ai încerca să-l reducă cât mai mult?

Mulțumesc anticipat ;-)
1 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
jpg43
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 28/08/15, 15:56
x 29

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de jpg43 » 06/09/17, 08:22

Bună ziua, 300 sau 400 m2 pentru a începe și a evita descurajarea? După părerea mea, poate un pic prea mult. Dar dacă reușim să acoperim această suprafață cu o grosime suficientă de fân de acum înainte, ne putem gândi să începem primăvara sau la sfârșitul iernii să începem plantarea, mai ales pe malul mării, iar apoi să punem treptat în cultivare în funcție de aceste posibilități. .
partea acoperită și necultivată poate aștepta și poate fi cultivată după nevoile și posibilitățile sale. Cu toate acestea, este necesar să scoateți orice buruieni care ar fi reușit să supraviețuiască, în special libelul, care va supraviețui întotdeauna.

JP
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de olivier75 » 06/09/17, 12:09

bonjour,
Dacă nu sunteți încă grădinar, 200 până la 300 m2 ar trebui să fie ideal, în timp ce vă înțelegeți. Ultimul fiecărei legume, pentru a vă înțelege nevoile, dorințele, timpul de gătire.
De asemenea, puteți începe pur și simplu cu zona pe care o puteți acoperi cu fânul rămas.
Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de Did67 » 06/09/17, 18:54

Carl a scris:
2. Încerc să determin mai întâi natura solului și, de asemenea, caut mai multe informații despre fenocultura pe aceste diferite tipuri de sol.
Pentru a determina acest lucru, am încercat testul borcanului: https://www.youtube.com/watch?v=qozbuabbqY4
Dar iată demarcațiile lor:
Imagine
Și iată o fotografie cu rezultatul meu...
Imagine
Am probleme cu plasarea diferitelor straturi....



Această metodă nu este satisfăcătoare. Curios. Videoclipul este foarte bine realizat. Dar din punct de vedere tehnic, este foarte, foarte aproximativ.

1) Facem textura doar pe particulele fine: aceasta începe cu cernerea printr-o sită cu ochiuri de 2 mm (în caz contrar, triunghiul texturii este distorsionat).

2) Este necesară apoi tratarea cu peroxid de hidrogen, distrugerea legăturilor pe care le poate forma materia organică... Principiul se bazează pe viteza de sedimentare, deci pe dimensiunea particulelor. Unele particule de nămol lipite între ele de substanțe humice trec în categoria nisipului.

3) Argilele trebuie dispersate. În trecut, calgonul era alcătuit din dispersantul folosit de laboratoare: hexametafosfat de sodiu. Acesta nu mai este cazul. M-am uitat la diferite formule din supermarketuri. Și nu știu dacă noile Calgons sunt potrivite.

În loc să diferențiem straturile, marcam pe baza unui cronometru - nu-mi amintesc duratele standardizate...

Dar știți că o abordare prin atingere vă permite deja să știți multe despre ceea ce este necesar:

a) când pământul este ud, putem forma cârnați mici care pot fi răsuciți într-un „covrig”? Dacă da, caracterul argilelor domină.

b) se zdrobește sub degete și se zdrobește și se freacă: atunci nisipul își dă caracterul.

c) într-o strecurătoare veche, umpleți, turnați apă: trece, iar iar trece, și iar trece... Sau foarte repede, se așează și apa stagnează?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de sicetaitsimple » 06/09/17, 18:58

Buna ziua si bine ai venit,
complet de acord cu cele două opinii anterioare, dacă ești începător în grădinărit de legume, ceea ce înțelegem fără să specificați cu adevărat, 300 până la 400 m2 primul an este poate mult.
Acum depinde de tine și de timpul pe care trebuie să-l dedici și mai presus de toate (vezi schimburile recente dar nu știu dacă e pe thread-ul principal sau unul paralel) a obiectivelor tale..
De asemenea, un punct: dacă este un teren pe care ți-l împrumutăm, poate că nu este chiar lângă casa ta? Cred (spun că cred pentru că personal sunt doar în grădina mea în weekend și nu toate) că proximitatea și, prin urmare, capacitatea de a petrece 1/4 oră, 1/2 oră sau o oră pe zi în mod regulat în sezon, fără bătăi de cap. de călătorie (fie doar pentru a recolta!) ar trebui să ajute destul de mult dacă începem să avem o suprafață semnificativă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de Did67 » 06/09/17, 19:02

Carl a scris:
3. Ca sa inchei, doua intrebari pentru Didier care mi se par importante dar la care inca nu am un raspuns:
Câte ore pe săptămână petreci în grădina ta de legume? și cât timp ai putea petrece acolo, dacă ai încerca să-l reducă cât mai mult?

Mulțumesc anticipat ;-)


Foarte variabil. La semănat, la plantare, este uneori una sau două zile la rând...

Ca „rutină”: o rundă dimineața, una seara. A respira și a simți. Armează o capcană. Umpleți o capcană de bere.

Au fost zece zile de vânătoare de melci, seara, noaptea - 15 minute în fiecare seară, în jur de zece zile repartizate pe o perioadă de două săptămâni

Uneori la recoltare: momentan, un bol cu ​​roșii, durează puțin... Căpșuni, nu vă spun. Sau zmeura!

Vara aceasta, au trecut câteva săptămâni fără să fi fost acolo, în afară de a alege! (lucru la duș, călătorie)

Reduc cat mai mult, deci sa fac cat mai putin. De aici colțuri care lasă uneori ceea ce pare pustie... dar pe care le ajung din urmă când am nevoie, cu un sul de fân! Nu mă stresează.

Dar plantarea, semănat, fabricarea ghivecelor, iar acum, din când în când, conectarea irigației prin picurare din seră și tunel, durează puțin... Sunt niște incompresibile...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de sicetaitsimple » 06/09/17, 19:45

Atenție!

Didier spune adesea că este „un grădinar de piață foarte rău” sau așa ceva! Lasă-l să aibă această părere!

Dar cu toate astea, niște filmulețe o arată, ani de grădinărit, inclusiv de grădinărit convențional, înseamnă că stăpânește bine subiectul și că e „o briză” când vine vorba de muncă, semănat, transplantare etc...

Asa ca ai grija, cand incepi esti ceva mai putin eficient! Drept urmare, pe de o parte, pentru că trebuie să înveți bine și este rar să faci „totul bine” prima dată, dar și în timp.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de , Carl » 06/09/17, 22:05

Bună ziua tuturor și vă mulțumesc pentru acest feedback îmbogățitor!

Momentan nu am o experiență grozavă și este convențional (chiar și mocultrice! Cu excepția groazei : Hopa:). O grădină de legume în aer liber de 15m2 urmată de o seră de 12m2 pe o perioadă de 4 ani ...

Într-adevăr, după ce am văzut primele 38 de videoclipuri ale lui Didier, cea mai importantă lucrare pare să fie răsadurile din ghivece și transplantul ... Am lăsat deoparte recoltele care, chiar dacă au nevoie de timp, reprezintă cele mai importante momente. mai plăcut.

Terenul în cauză nu este foarte aproape de casa mea, dar nici departe (<10mn cu mașina). Cu toate acestea, acest lucru înseamnă că iarna îmi va fi greu să merg în timpul săptămânii.

Estimarea mea rezonabilă:
- 30 / 45mn marți și joi din aprilie până în octombrie
- 4 ore pe weekend din aprilie până în octombrie
- 2 ore pe weekend din noiembrie până în martie

Acest teren de 900m2 nu este împrejmuit și am găsit acolo excremente de iepure. Prin urmare, nu voi putea face fără un gard.

Având în vedere sfaturile dvs., prin urmare, mă gândesc să închid 500m2 și să folosesc doar jumătate din acesta pentru a începe. Restul rămase iarbate și cosite din când în când.

În ceea ce privește tipul de sol, apropierea terenului de mare (aprox. 200m) m-a făcut să cred într-un sol foarte nisipos. Dar când era încă umed, am putut face un cârnat care nu s-a rupt direct. Fără a putea face până acum un covrig (argilos). Deci, cred că este destul de siloasă.
Iată cum arată, când este uscat: https://www.youtube.com/watch?v=EVOY0ZcBEvw
Iată ținutul în cauză:
În imagini, în imagini:
Imagine

Imagine


Sau în videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=l_i-ycf3FcM
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de sicetaitsimple » 06/09/17, 22:49

Carl a scris:Având în vedere sfaturile dvs., prin urmare, mă gândesc să închid 500m2 și să folosesc doar jumătate din acesta pentru a începe. Restul rămase iarbate și cosite din când în când.

C


Rezoluție foarte bună! Și dacă în jurul lunii iunie/iulie te simți înghesuit, nimic nu te va împiedica să-ți extinzi ocazional 250m2!

Dar hei, gândește-te mai întâi la obiectivele tale! Acesta este cu adevărat cel mai important din punctul meu de vedere.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume a leneșului Breton




de Did67 » 07/09/17, 08:58

sicetaitsimple a scris:
Didier spune adesea că este „un grădinar de piață foarte rău” sau așa ceva! Lasă-l să aibă această părere!
.


Mă descriu doar pe mine ca fiind „mediocru”!

Și ai dreptate, abilitățile mele tehnice sunt bune. Învățat la o vârstă foarte fragedă. Tatăl meu era grădinar profesionist, pregătit de nemți, producător de plante (flori, legume) pe care le vindea în satele din jur. Așa că m-am scăldat în el.

În mod ironic, sunt un săpător excepțional. Dacă nu m-ar durea spatele atât de tare, aș putea câștiga competiții pentru că rezultatele sunt perfecte...

Mediocritatea mea se referă, printre altele, la anumite legume, cunoașterea soiurilor, curmalelor, terciurilor etc...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 217