Cuplul burgundian

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Eco-Challenge
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 06/05/16, 14:18
x 1

Cuplul burgundian




de Eco-Challenge » 09/12/16, 11:13

Bună ziua!


Sper că veți găsi acest lucru suficient de interesant pentru a-mi justifica postarea pe acest subiect ...

Mulți cunosc cuplul burgundian, microbiologii independenți ai solului și munca lor. Le-am făcut un interviu (sunt atât de surprinși încât este departe de a fi evident) și pe tema agroecologiei.

https://blog.defi-ecologique.com/interv ... stes-sols/

I-ai cunoscut? A avut cineva vreodată ocazia să-i cunoască sau, mai bine spus, să lucreze cu ei?
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Soții Burgundieni




de izentrop » 10/12/16, 13:17

Nu le cunosc, dar videoclipurile lor sunt adesea postate pe site-urile pasionaților de permacultură.

Discursul lui Claudiu are o latură mesianică.
La fel ca Rhabbi, el denunță erorile agroindustriei, dar ca soluții, remedii biodinamice ... BOF!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Soții Burgundieni




de Christophe » 10/12/16, 13:56

Ei vorbesc despre (conservare sau distrugere în funcție de caz) a activității biologice a solurilor ... care este baza fenoculturii dezvoltată de Didier aici ... așa că practic au dreptate!

Deci sunt mai mult de partea lor, chiar dacă discursul lor este adesea preluat de extremiști ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Soții Burgundieni




de Ahmed » 10/12/16, 13:59

Am avut ocazia să-i întâlnesc de mai multe ori, dar fără să-i cunosc. Cred că este nedrept să le reducem soluțiile la biodinamică; în ceea ce privește „erorile” agroindustriei, este vorba doar de alte criterii decât cele economice ...
Videoclipul Burgundieni vă permite să aruncați o privire asupra microfaunei extraordinare a solului ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Soții Burgundieni




de Did67 » 10/12/16, 14:10

izentrop a scris: remedii biodinamice ...


Chiar așa ??? Este nou atunci ???

Exemple?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Soții Burgundieni




de Did67 » 10/12/16, 14:14

Ahmed a scris:Videoclipul Burgundieni vă permite să aruncați o privire asupra microfaunei extraordinare a solului ...


Dincolo de videoclipuri, marele lor merit este să fi fost pentru mult timp singurii care au ținut cont de mecanismele vii ale pământului ...

După, am, în ceea ce privește grădina de legume, câteva diferențe „practice” ... Și, într-adevăr, „circul media”, și lipsa sa de nuanțe, efectele sale „Koh Lanta”, făcute în jurul cuplului pe care mi le dădeam uneori mic ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Soții Burgundieni




de Ahmed » 10/12/16, 14:20

Acesta este prețul unui anumit succes: societatea noastră transformă totul într-un spectacol, precum albinele care propolizează tot ceea ce le tulbură ... Poate că vei fi și tu o victimă? : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Soții Burgundieni




de Did67 » 10/12/16, 14:33

1) Faci bine să mă avertizezi ... chiar dacă la peste 60 de ani, probabil că este târziu să devii vedetă!

2) ... dar suntem cu toții la fel adesea puțin consimțitori, cel puțin „fără să știm din proprie voință”.
0 x
Cavaler_Elvețian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 06/11/16, 13:54
Locul de amplasare: Elveția francofonă
x 10

Re: Soții Burgundieni




de Cavaler_Elvețian » 11/12/16, 09:31

izentrop a scris:Nu le cunosc, dar videoclipurile lor sunt adesea postate pe site-urile pasionaților de permacultură.

Discursul lui Claudiu are o latură mesianică.
La fel ca Rhabbi, el denunță erorile agroindustriei, dar ca soluții, remedii biodinamic ... BOF!


Nu îi cunosc personal, dar aș evita totuși să vorbesc despre biodinamică în raport cu ceea ce fac pentru că, mai presus de toate, adoptă o abordare științifică cu un simț critic destul de acut și încearcă să popularizeze cât de bine pot. Domeniu care nu este cele mai simple la nivel de înțelegere, în timp ce au auzit oameni „în biodinamică”, remarcile lor abordează adevăruri absolute, dogme și credințe absolute mai irefutabile și prezintă argumente noroioase, o argumentație care nu se ridică niciodată, chiar dacă ar implica termeni științifici (pe această subiect, vizionează acest videoclip, este foarte interesant: https://www.youtube.com/watch?v=ZSI5IK8Lu8s sau acest site: http://www.charlatans.info/pseudoscience.shtml ) nereușind să spună complet fals și apelează uneori la noțiuni nedemonstrabile sau chiar la principii religioase. Biodinamica nu este o știință. Este mai asemănător cu șarlatanismul.
În plus, vom evita probabil să vorbim despre asta pe un site numit „econologie” unde există „logică” în interior. :D

Pentru partea lor „mesianică”, după cum spui, nu sunt de acord.
Ei nu fac cu adevărat titluri precum unii politicieni sau oameni de afaceri, iar mediul în care lucrează nu este cel mai ușor pentru comunicare și informare către publicul larg, pe de o parte, deoarece agricultura suferă de o aură destul de negativă că este o întrebare de schimbare și, pe de altă parte, sunt doar doi (!) și fac cu ceea ce au ca mijloace ... prin urmare, neavând nici o echipă de comunicare sau altele, este un pic dezgustător (dar cred că asta este și ceea ce apreciem în videoclipurile lor ) și repetiția poate mai bine pentru a trimite un mesaj în acest mediu.

Toate acestea pentru a spune că este nevoie de o anumită curaj pe deasupra unui infern de multă cunoaștere și energie pentru a încerca ca lucrurile să se întâmple în modul corect așa cum se întâmplă. Putem să recunoaștem eforturile lor doar în umila mea părere. Pentru că nu sunt mulți ca aceștia și multe din ceea ce știu ar trebui să fie adoptate de fiecare fermier pentru ca lucrurile să se schimbe cu adevărat. Ca să nu mai vorbim de politica de astăzi (...).
2 x
Eco-Challenge
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 06/05/16, 14:18
x 1

Re: Soții Burgundieni




de Eco-Challenge » 12/12/16, 08:28

De fapt, în ceea ce privește partea despre biodinamică, ele susțin adesea un discurs științific așa cum se spune mai sus. Poziționarea lor devine atunci „nu înțelegem totul în biodinamică, dar rezultatele ajută, trebuie să rămânem deschiși”. Ceea ce nu mi se pare total amuzant.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182