Trecerea la permacultură

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Joel Samuel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 09/09/16, 15:37

Trecerea la permacultură




de Joel Samuel » 09/09/16, 15:48

bonjour,
Tot ce făceam înainte a fost grădinăritul clasic: arat, gunoi de grajd în cantități mari, semănat sau transplantare, udare zilnică, plivitul periodic, uneori insecticid etc.
Aș dori să trec la permacultură. Ar trebui să arat totul pentru a îngropa în mod corespunzător gunoiul de grajd sau să las solul așa cum este și să încep să-l acopăr cu fân? Și udarea nu va mai fi atât de necesară? Solul meu este de tip argilos.
mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Trecerea la permacultura




de Christophe » 09/09/16, 16:10

Bine ai venit aici!

Bună idee! :)

Trecerea la „Fenocultură” (încă căutăm termenul exact, dar acesta este bun) nu necesită arătura pământului (mai ales că nu, spune Didier).
Faceți doar o tăietură la nivel înainte de a pune fânul (cel puțin 20 cm)

Veți găsi o mulțime de informații de la Didier în acest subiect agricultură / cum-să-începi-o-grădină-de-legume-leneșă-pași-și-sfaturi-t14895.html

Încep eu tehnica (am pus fânul sâmbăta trecută), sunt fotografii în linkul de mai sus.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Trecerea la permacultura




de Did67 » 09/09/16, 18:08

Confirm:

1) Nu vă deranjați să vă îngropați degeaba! Organismele vii vor avea grijă de el. Gunoiul de grajd nu este toxic! Este chiar un amendament bun... Chiar daca fanul, pus la suprafata este mai bine (pentru o cantitate echivalenta de iarba initial). Chiar dacă oamenilor le este greu să creadă!

Viermii vor avea grijă de asta...

2) Într-adevăr, solul acoperit va necesita mai puțină udare (sau deloc; încă nu am udat acasă, cu excepția câtorva linii semănate sau transplantate chiar înainte de caniculă).

3) Solurile argiloase sunt cele cu cele mai mari rezerve de apă și elemente minerale... Sunt așadar cele mai „fertile” (dacă avem în vedere că fertilitatea este un „potențial” de producție). Atâta timp cât nu le maltratezi: sunt și cele mai „complicate” soluri (unde solul nisipos este ușor și iartă toate greșelile)...

Sunt vreo 3 ore de videoclipuri pe Youtube, cu destul de multe „remarci”; pe motorul de căutare intern al Youtube, tastați „Potager du Paresseux” și cele 30 videoclipuri ar trebui să fie aliniate...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13719
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Trecerea la permacultura




de izentrop » 09/09/16, 18:17

Permacultura este în primul rând o filozofie cu un pic de mit și folclor în jurul ei.
Ara!!?? mai ales nu nefericit... Era pentru distracție :)
De fapt, este același lucru pe care îl făceai, dar fără arat, fără pesticide sau îngrășăminte fosile, sau energie fosilă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Trecerea la permacultura




de Did67 » 09/09/16, 18:23

Într-adevăr. Am crezut că în răspunsul meu era evident să nu îngrop! Fără muncă. Nici măcar grelinette!!! Chiar dacă este „cel mai puțin rău”, tot dăunător, după părerea mea!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176