Pantone: control tehnic și feedback?

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
satpavan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 15/05/07, 11:34
Locul de amplasare: Nomad

Pantone: control tehnic și feedback?




de satpavan » 21/05/07, 14:21

îmi pare rău să întreb din nou, încă nu este tehnic (vreau să încep), dar există vreo problemă pentru a trece controlul tehnic după instalare?
Există un model 4L, care funcționează fără probleme de mult timp cu un Pantone?
Și modelul 4L trophy 2004, care a fost performanța înainte și după instalare (consum, poluare ...), dacă știe cineva?

Mulțumesc anticipat,
0 x
Zelos
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: control tehnic și feedback?




de Flytox » 21/05/07, 22:38

Bună ziua Satpavan

satpavan a scris:îmi pare rău să întreb din nou, încă nu este tehnic (vreau să încep), dar există vreo problemă pentru a trece controlul tehnic după instalare?


Tocmai l-am luat cu R19 Diesel echipat, tipul tocmai m-a întrebat dacă mai este motorină pe care o folosește mașina. I-am spus că este motorină + vapori de apă.

Pentru a se asigura că a desfăcut furtunul mare care aduce aer la rezonatorul de admisie (nu în fața mea) pentru a vedea ce făcusem în el.

Nu s-a mai deschis în comentarii după aceea.
Nicio problemă care dă naștere unei contra vizite. Mi-am luat eticheta, fără să negociez sau nimic.

încredere

Econologic al tău.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 09/06/07, 10:54

hi
Am trecut de terenul meu de golf Diesel cu un Pantone instalat pe evacuare, dar acesta nu funcționa corect.
Am primit un test de opacitate satisfăcător, dar nimic mai mult.
Nu am făcut absolut nicio referire la sistemul meu înainte de vizită, iar inspectorul nu a făcut nicio mențiune la returnarea vehiculului meu. Am obținut autocolantul și pe lângă asta mi-am publicat MOT-ul pe postarea mea „Golf 1,9D dopat cu apă”
Nu veți avea nicio problemă să treceți testul cu un panton atâta timp cât nu există scurgeri pe țeava de eșapament și atâta timp cât aveți o carburare bună.

Controlorul va vedea cu siguranță rezervorul de apă, conductele și conducta de evacuare modificată, dar va observa pur și simplu o degradare a evacuării din partea din față a conductelor, care nu este supusă inspecției.
Foarte curând îmi voi petrece benzina R5 vizitând un Pantone, vă voi anunța imediat ce se termină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
goueg
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/08/07, 14:29
Locul de amplasare: Grenoble

sau găsiți ajutor pentru a instala un panton ???




de goueg » 14/08/07, 15:38

Salut tuturor !!!

Iată-l: mă interesează sistemul pantone de ceva vreme ... Dar, din păcate, nu sunt un DIY de top! Am văzut, de asemenea, că această „tehnologie” a fost comercializată de COPRA în puy de dôme ... Am încercat să-i contactez, dar ... imposibil să le primesc la telefon ... așa că întrebarea mea este sau este cu al cărui ajutor este posibil să instalez pe motorina mea 106 ... Sunt în Grenoble și nu am nicio conexiune în acest domeniu ...

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri ...

Goueg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 14/08/07, 15:43

Începe aici: https://www.econologie.com/wiki-moteur-p ... hp/Accueil

Și după ce ați citit diferitele experimente ale forum.

ps: aveți coordonatele COPRA? :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
goueg
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/08/07, 14:29
Locul de amplasare: Grenoble




de goueg » 14/08/07, 16:38

salut christophe !!

aici sunt datele lor de contact:

COPRA (Coopérative Ouvriére de Production Region Auvergne)

1 av Mineurs la Combelle 63570 AUZAT LA COMBELLE
telefon 04 73 55 61 70
(Activitate: • mecanică și instrumente de precizie)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 14/08/07, 16:39

OK vă mulțumesc

Dar pkoi nu au răspuns? Concediu de odihna?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
goueg
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/08/07, 14:29
Locul de amplasare: Grenoble




de goueg » 14/08/07, 16:56

Ei bine, nu știu exact .... Sper că este al lui ...

În orice caz, în articolele de presă pe care le-am citit, ele vorbeau despre ele însele ca fiind producătorul și comercializatorul sistemului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 15/08/07, 23:24

bonjour,

Pentru a reveni la acest subiect, acum câteva zile am avut motorina AX la CT.

Controlerul a fost la curent cu experimentele mele, din păcate, deoarece am o scurgere de apă de origine necunoscută, ar putea funcționa numai cu motorină.

Vehicul acceptat (în ciuda unei instalări care încă are un ol), opacitate limită acceptabilă (se pare că există o problemă a injectorului), dar nicio remarcă referitoare la motor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 01/11/07, 01:12

COPRA din Sainte Florine în ziarul regional din Auvergne (19/20) în această seară miercuri, 31 octombrie 2007:

poziționează-te la 6'15 "==>
http://jt.france3.fr/regions/popup.php? ... l_auvergne

funcționează doar pentru motoare diesel și nu este panton, dar arată ciudat, un inventator Auvergnat se dusese înaintea lui .....

Acestea promovează 30% consum de combustibil și dispozitivul este disponibil pentru vânzare.

Locuiesc foarte aproape de locul unde locuiesc eu, dar nu am un vehicul diesqsel vechi (sau nou). Se pare că nu aplică tehnica motoarelor pe benzină sau GPL !!!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114