Apa de izvor pentru purificare și filtrare

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
tipany
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 26/01/10, 14:36

Apa de izvor pentru purificare și filtrare




de tipany » 26/01/10, 14:42

Bună ziua tuturor.

Nou în acest sens forum Am o întrebare: avem apă de izvor (fântână) care ne hrănește casa. Conducta nu poate ajunge la noi, ar fi nevoie de un rapel și municipalitatea și compania de apă nu vor să suporte costuri atât de mari.


Cum să purificați un minim (evitați copiii urâți la sfârșitul nostru de 16 luni) la un cost mai mic: filtre cu cărbune activ ?? Nu prea știu celelalte soluții.

Mulțumesc că mi-ai acordat un mic ajutor.

:?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 26/01/10, 14:49

Puteți întreba DASS, dar este o sabie cu două tăișuri, deoarece dacă consideră că apa nu este potrivită, vă pot interzice să o beți, în special pentru copii.
0 x
tipany
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 26/01/10, 14:36




de tipany » 26/01/10, 14:52

vă mulțumesc,


a fost analizat prin rezultatul acestora: total nepotrivit pentru consum.

Am făcut o a doua analiză la un laborator privat (oops prețul), dar acolo era probabil să fie beat în afară de câteva urme de nămol. Am dori doar să putem să-l filtrăm puțin pentru toți. O bem de un an și strămoșii soțului meu au băut-o înaintea noastră și nimic. Totul într-o sănătate perfectă.

Oricum, vă mulțumesc că mi-ați răspuns.
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 26/01/10, 15:44

bonjour,

tipany,
Observ că nu te lași înfrânt de anumite discursuri igieniste / alarmiste / catastrofiste pe care le poți citi ici și colo ...

și căutați să vă informați .. este deja un început bun!

ceea ce mă deranjează în povestea ta este că pare să spui că ai 2 rapoarte de analiză care sunt destul de divergente în rezultatele lor! ?
poți lămuri puțin?

deoarece ar fi, de asemenea, mai ușor să vă trimitem pe baza acestor rapoarte de analiză, deoarece unele substanțe au fiecare un tratament specific sau mai adaptat decât altele ..., așa că ar trebui să știm minim ceea ce este problematic în calitatea dvs. apa ...

dacă este o fântână și dacă vă aflați în zona ANC, nu aș fi deloc surprins dacă există contaminare fecală !! (> salubritate vecină)

și când spui:
„Conducerea nu poate ajunge la noi” .. vrei să spui mâncare publică, cred? .., ceea ce ar însemna că nu ești deloc conectat la apa publică de băut .. și că în acest caz tot consumul tău de apă ar proveni din această fântână ...
este asta .. ??

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/01/10, 16:38

Am locuit câțiva ani în Africa și am băut apă nu foarte curată după ce am filtrat-o.

Există încă acele filtre vechi bune Buron. Vedea :

http://www.buron.biz/v2/home/p.dom.b.php

Este suficient să filtrați apa potabilă (și, eventual, prepararea legumelor).

Foarte eficient pentru orice contaminare bacteriologică.

Aveți grijă, acest lucru nu este eficient împotriva virușilor (prea mici, ei trec - în mod normal, nu există niciunul într-o fântână) și, bineînțeles, împotriva elementelor chimice (în unele colțuri, există elemente puțin dizolvate de dorit, urme de metale rare, etc, nitrați, pur și simplu, care stupefiază puțin creierul ...) ...

Pentru a ști, de asemenea, un puț este cu atât mai curat încât este golit des. Așadar, nu ezitați să pompați apa pentru udare, spălare etc ... Aceasta reînnoiește apa, care iese din straturile terestre care o filtrează. În caz contrar, „stagnează” și se contaminează cu apă de suprafață care poate intra de exemplu ...

Acestea fiind spuse, ca un mic Pierrot, nu prea am înțeles situația!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/01/10, 12:17

tipany a scris:l-am făcut analizat prin rezultatul lor: total nepotrivit pentru consum.

Am făcut o a doua analiză la un laborator privat (oops prețul), dar acolo a fost probabil să fie beat în afară de câteva urme de noroi.


ImagineImagine

„Îmi place” „disparitatea concluziilor” celor 2 analize ...

Sincer este înfricoșător ... Putem simți „rigiditatea psihologică” (și istoria) lui Dass în acest exemplu! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 27/01/10, 15:33

1) Într-o analiză, prin definiție, găsim doar ceea ce căutăm!

Sunt comparabile diferitele elemente analizate?

2) În principiu, DASS are un protocol adaptat apei potabile. Este, fără îndoială, severă, dar asta se aplică apei distribuite în toate rețelele publice.

Aceasta nu înseamnă că dincolo de pragurile aplicate, murim. Aceasta înseamnă că mai jos suntem siguri că nu vom avea probleme ...

Unde locuiesc, municipalitatea a trebuit să refacă găurile de foraj pentru a muta un bazin nou, deoarece a existat o rată anormal de mare, nu-mi amintesc ce element rar. A costat bomboane de serviciu de apă, dar hei, o să le dăm vina pe ele pentru că au analizat acest element ???

3) M-ar interesa să aduc împreună cele două analize.

Dacă „total nepotrivit” se referă doar la tulburare (prezența lutului), uitați. Este vorba că o astfel de apă nu ar putea fi introdusă în circuitele publice, deci „legal”, este nepotrivită, dar argila (curată, nu murdară) nu este un pericol, dimpotrivă!

Dacă există alte elemente care depășesc pragurile (nitrați, urme ale unui astfel de element), poate fi necesar să ne gândim la el (mai ales pentru tineri, care poate fixează mai ușor și pentru o viață lungă unele dintre aceste elemente).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/01/10, 13:28

Adăugare mică: multă apă mineral (Nu vorbesc despre apa de izvor) nu ar fi declarat potabil de către DASS !!! Să știi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 11/02/10, 21:13

poate fi o osmoză (osmoză inversă) pe care o puteți găsi de la 350 € (aproximativ 12 litri / oră)
pur stépentru pe Google
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Filtre UV




de oli 80 » 13/02/10, 18:38

salut, există și filtre UV aici este un videoclip în care vedem acest sistem http://www.youtube.com/watch?v=8bykbVECVrE

Nu știu dacă acest tip de lucruri pot fi cumpărate de la noi

există și filtrul magnetic, dar asta cred că este un gadget
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148