Colectarea apelor pluviale

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
bliț
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/05/07, 09:03

Colectarea apelor pluviale




de bliț » 16/05/07, 09:10

Salut tuturor.
Aș dori să instalez un rezervor de recuperare a apei de ploaie drag mie și să folosesc această apă pentru mașina de spălat și toaletele mele. Nu doresc să intru în rezervorul meu, există riscuri pentru sănătate dacă apa este expusă la soare?

Multumesc! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 16/05/07, 09:57

Nu, daca circulatia este suficienta si filtrarea la intrare este suficient de fina (si nu prea multi copaci in jurul acoperisurilor).
Pe de altă parte, trebuie să fii atent la îngheț.
În plus, un rezervor din beton permite reglarea naturală a pH-ului apei.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79373
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 16/05/07, 10:05

O mică cercetare internă oferă acest lucru:

Recuperarea apei de ploaie
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 16/05/07, 15:28

Principalul risc legat de expunerea la soare rămâne proliferarea algelor.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 16/05/07, 17:49

De acord cu Targol!

Uitați-vă pe site-urile acvariilor, sunt destul de multe și sunt foarte bine documentate despre proprietățile apei și întreținerea acesteia...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
JAF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 24/02/07, 13:32
Locul de amplasare: Auvergne




de JAF » 17/05/07, 01:43

E drept ca de preferat este mai bine sa pui rezervorul la nord.

În plus, apa curge de pe acoperiș și o spală.
Cu poluarea mediului, daca vrem sa o consumam, trebuie sa o filtram cu acelasi tip de filtre ca la piscine (filtru gravitational).
Dacă vrem să existe puțină presiune pentru a o folosi la robinet, trebuie să colectăm apa imediat ce începe acoperișul și să punem cisterna cât mai sus posibil.

Dacă ești suficient de ecologic și folosești produse de spălat biodegradabile, poți chiar să folosești apa scursă din chiuvete pentru a-ți uda grădina, picurare cu picătură...
Apa va deveni puțină, de asemenea, este bine să o economisiți.
0 x
Arderea mașinilor în suburbi este, până la urmă, doar autodistrugere:
Etienne
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 21/04/06, 09:01

Re: Recoltarea apei de ploaie




de Etienne » 01/06/07, 00:47

Flash a scris:Salut tuturor.
Aș dori să instalez un rezervor de recuperare a apei de ploaie drag mie și să folosesc această apă pentru mașina de spălat și toaletele mele. Nu doresc să intru în rezervorul meu, există riscuri pentru sănătate dacă apa este expusă la soare?

Multumesc! : Mrgreen:



Folosesc un rezervor flexibil achiziționat de la o companie mică (Ecoleaugik.com). Alegerea a căzut pe un rezervor flexibil, deși terenul meu permitea PE, sau un rezervor din beton, pe care îl oferă și ei.
Avantajul este că l-am putut instala în spațiul meu de acces, dar există întotdeauna o modalitate de a le instala sub o terasă din lemn,...
Au trecut 2 ani și nu e nicio problemă. Dacă îmi amintesc bine, există posibilitatea de a le depozita afară. Este tratat anti-UV și fără oxigen, ceea ce ar încuraja dezvoltarea bebelușilor mici. Inca 2 ani si mi-am amortizat investitia pentru ca folosesc apa pentru masina de spalat rufe, 2 WC si exterior.
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 01/06/07, 01:00

Etienne a scris:
Au trecut 2 ani și nu e nicio problemă. [...] Inca 2 ani si mi-am amortizat investitia pentru ca folosesc apa pentru masina de spalat rufe, 2 WC si exterior.

Fie nu consumi multă apă, fie consumi multă, dar în esență apă potabilă, fie ai plătit un preț foarte mare pentru rezervorul tău, nu? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
JAF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 24/02/07, 13:32
Locul de amplasare: Auvergne




de JAF » 01/06/07, 01:11

Există și posibilitatea recuperării apei pluviale pentru un acoperiș verde, cu o pantă mai mică de 10% (pentru ca pământul să nu se blocheze) și a plantelor cu sistem radicular mic (cum ar fi cimbrul).
E adevarat ca investitia intr-un rezervor care se amortiza pe 4 ani mi se pare enorma: ori geanta ta flexibila este de o calitate extraordinara, ori pretul apei din zona ta este prohibitiv.

Important este că ești mulțumit de asta!
0 x
Arderea mașinilor în suburbi este, până la urmă, doar autodistrugere:
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 02/06/07, 09:25

Pentru noua mea casa trebuie sa pun un rezervor mare subteran (beton, de la 5 la 10 mc, poate o fosa septica pentru ca pretul este avantajos) si un rezervor mic la mansarda (3 litri) care alimenteaza masina de spalat rufe si toaletele gravitationale. .
Umplu rezervorul mic din pod folosind o pompă mică, la ieșirea căreia plănuiesc să am filtrare. Rezervorul mic trebuie să fie întotdeauna curat.
Avantajul rezervorului de beton este că reglează în mod natural PH-ul apei.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118