[HVB] Rapită sau floarea-soarelui

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
MadStef
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/11/04, 22:40




de MadStef » 03/11/04, 22:52

Bonjour à tous,

Citind diverse documente culese pe net, găsesc o mulțime de „hârtii” pe uleiul de floarea-soarelui ca înlocuitor pentru motorină, dar nimic pe uleiul de rapiță.

Eficiența este mai mică? Mai greu de implementat? Nu este viabil? Nu este suficient studiat?

Cine ar avea legături cu uleiul de rapiță folosit ca biocombustibil? (în franceză sau engleză)

Mulțumesc și un +
0 x
LAPI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 18/06/04, 16:27




de LAPI » 05/11/04, 09:18

salut
pentru uleiul de floarea soarelui există o pierdere de 2 până la 3% la viteză mare
este de a spune 3 până la 4 km / ha fund
pentru că am văzut că nu știu sau că testează colsa
am terminat pe tractoare
rezultatele la 100 de mașini de peste 1 an sunt
jumătate nu mai funcționează
30% am avut defecțiuni grave
deci 20% încă funcționează
numerele sunt
ar trebui să știi, de asemenea, că colsa necesită multă energie
să faci ulei pentru că ai nevoie doar de o presă pentru a obține ulei de floarea soarelui
a+
0 x
MadStef
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/11/04, 22:40




de MadStef » 29/11/04, 21:44

lapi a scris:salut
pentru uleiul de floarea soarelui există o pierdere de 2 până la 3% la viteză mare
este de a spune 3 până la 4 km / ha fund
pentru că am văzut că nu știu sau că testează colsa
am terminat pe tractoare
rezultatele la 100 de mașini de peste 1 an sunt
jumătate nu mai funcționează
30% am avut defecțiuni grave
deci 20% încă funcționează
numerele sunt
ar trebui să știi, de asemenea, că colsa necesită multă energie
să faci ulei pentru că ai nevoie doar de o presă pentru a obține ulei de floarea soarelui
a+

Vă mulțumesc pentru răspuns, confirmați puțin ce am gândit și ce mi s-a spus: este mai bine să folosiți floarea-soarelui.

Pentru informații, kg de rapiță se plătește între 0,23 € și 0,26 € (preț anul acesta în estul Franței) randamentele variază între 25 și 40 de chintali / hectar (35 în medie) și, pentru 1 litru de ulei, este nevoie de între 1,5 kg și 1,7 kg de rapiță. Precizez că aceste cifre pot varia de la an la an.

Vă mulțumim din nou și îmi pare rău pentru timpul de răspuns: nesigur:
0 x
pământ
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/11/04, 11:16




de pământ » 30/11/04, 14:31

bonjour,

Totul este bine, dar nu există studii serioase și nu există statistici privind fiabilitatea motoarelor .............

Ar fi interesant să ai mai multe mărturii după modificare ....

Personal, neavând mijloacele necesare pentru a schimba motorul sau pentru a face față unor reparații majore, conducerea în ulei vegetal rămâne pentru mine utopică ....

Visul meu ar fi să-mi modific mașina cu un GEET PANTONE și să folosesc HBV-uri pentru combustibil.

După cum precizează LAPI, rezultatul pentru 100 de tractoare echipate este destul de descurajant și mă tem foarte mult că puțini oameni își asumă riscul de a schimba combustibilul fără a fi siguri de fiabilitate în timp ...

...........................................

Toți pașii în direcția înaintării lucrurilor trebuie împărțiți .... este o chestiune de bună conștiință ....
Deci, toate informațiile despre modificare ar trebui să fie cunoscute de cât mai mulți oameni posibil ....
Un pic în stilul site-ului Quanthomme cu GEET.
0 x
Blasil10
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 20/11/04, 16:37




de Blasil10 » 09/12/04, 20:28

Bonsoir,
pentru a încerca să răspundă la întrebare pentru a avea mărturii de la utilizatorii HBV
, există un site care este:
<a href='http://www.oliomobile.org/forum/ 'target =' _ blank '> http://www.oliomobile.org/forum/
pe combustibil vegetal.
Nu am văzut această legătură cu economia, dar trebuie să fi fost acolo de mult timp, cred: nu: și
în acest caz este doar un memento ...
și bineînțeles cu pantonul ... :P
0 x
MadStef
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/11/04, 22:40




de MadStef » 11/12/04, 10:03

Din câte pot să citesc, rapița nu este cu adevărat pregătită pentru moment, Lapi ne oferă informații mai precise despre acest subiect ... Pe de altă parte, rezultatele par mai bune pentru floarea-soarelui. Din păcate, nu am cifre recente pentru aceasta din urmă, regiunea mea produce mai multe rapițe decât floarea-soarelui: nu:

În ceea ce privește Pantone, l-am testat vara aceasta cu un timon vechi. ;)
0 x
lionel77
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/12/04, 21:48




de lionel77 » 16/12/04, 22:03

Bună, sunt nou aici, am încercat să conduc 5 litri de ulei de rapiță în 20 de litri de GO și doar pentru miros merită, miroase mult mai puțin.
În opinia mea, poate funcționa bine, dar amestecat în GO, uleiul pur este o altă poveste, HBV este mult mai vâscos, unele pompe de injecție nu-l suportă, mai ales că este adesea necesar să supraîncărcați injectoarele de aproximativ 30 de bari, astfel încât VHB arde bine sau o suprasarcină crescută a pompei.
În cele din urmă, aceasta este doar părerea mea, unele funcționează fără probleme pe HVB pur, dar cu multe modificări pe motor și circuitul de alimentare cu combustibil, dar cu injecție BOSCH, acestea sunt singurele pompe care au aerul pentru a rezista la suprasarcină.

Voila, nu este mult, dar luni de duhoare, nu este deja atât de rău, nu?
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103