Prezentarea temelor de mediu la școală

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Prezentarea temelor de mediu la școală




de bham » 18/03/08, 11:08

Așa că, după ce am vizionat filmul „Lumea după Monsanto”, mi-am spus că era de datoria noastră și a mea, ca părinți de elevi, să deschidem ochii școlarilor (de la CE1) asupra lumii în care trăiesc la mediu. nivel și care sunt consecințele pe care aceasta le poate provoca.
Am luat legătura cu profesorii, care nu cunoșteau filmul dar care nu s-au opus demersului, intervenția unor terți voluntari rămânând posibilă.

Aș dori așadar să am părerea despre forumprofesori și în special numeroșii profesori care au intervenit pentru a mă ajuta în demersul meu. Mi-ar plăcea să fac ceva semnificativ, simplu, neutru din punct de vedere politic, dar mi-ar trebui un master plan.

În opinia dumneavoastră!
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/03/08, 12:41

Soția mea, anul trecut, a organizat o mică expoziție în biblioteca comunității în săptămâna alternativelor la pesticide.
Pentru a-i interesa pe copiii din clasele primare, unele dintre panouri au fost dedicate „prietenilor grădinii”: toate aceste creaturi foarte utile care sunt primele victime ale pesticidelor.

Cu niște desene drăguțe, câteva versuri despre flori sălbatice și insecte, mesajul nu are probleme de transmis.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 18/03/08, 14:01

Dacă ai putea să-mi spui mai multe, m-ar ajuta foarte mult.
Și atunci care sunt aceste alternative la pesticide?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/03/08, 14:26

bham a scris:Dacă ai putea să-mi spui mai multe, m-ar ajuta foarte mult.
Și atunci care sunt aceste alternative la pesticide?


Nu voi putea intra acum în detalii pentru că sunt la serviciu și materialele expoziției sunt acasă.

În ceea ce privește insectele, există diferite familii de insecte utile în grădină.
Nu-mi mai amintesc totul, dar îmi amintesc de „prădători” (de ex. gărgărița) și de descompunători.

În ceea ce privește alternativele, acestea sunt numeroase și relevanța lor depinde de tipul de pesticid pe care dorim să îl înlocuim.
  • erbicidele pot fi înlocuite cu tratamente mecanice (prașit, arat, plivitul manual etc.) sau chiar o anumită toleranță: unele dintre „buruieni” sunt uneori foarte utile într-o grădină (plante bioindicatoare, îngrășăminte verzi etc.). .)
  • unele insecticide pot fi înlocuite cu prădători (cel mai cunoscut exemplu este gărgărițele pentru combaterea afidelor)
  • îngrăşămintele pot fi înlocuite cu compost sau prin tehnica de cultivare BRF.
  • În fine, pentru toate aceste utilizări, anumite gunoi de grajd din plante sunt, de asemenea, foarte eficiente.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 18/03/08, 14:37

Mulțumesc Targol, dar nu am vrut un răspuns atât de rapid.
Asa ca daca, cand ai timp, poti avea mai multe informatii sau link-uri de internet, ma intereseaza. MULȚUMIRI.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/03/08, 14:49

bham a scris:Mulțumesc Targol, dar nu am vrut un răspuns atât de rapid.
Asa ca daca, cand ai timp, poti avea mai multe informatii sau link-uri de internet, ma intereseaza. MULȚUMIRI.


Voi încerca să-l văd în seara asta (dacă mă gândesc bine : Hopa: )
Cel mai bun mod de a mă face să mă gândesc la asta ar fi să-mi trimiți un PM în jurul orei 18:30.
Așa voi primi notificarea când ajung acasă în seara asta : Wink:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 18/03/08, 14:54

Pentru educația copiilor.
Mai puțin grav, dar foarte iritant în viața de zi cu zi.
Ambalajele din biscuiți și batoane de ciocolată aruncate în stradă (Mai târziu, conserve și resturi de fast-food), și mai ales șervețele de hârtie, folosite o singură dată...
Avertizați din nou împotriva telefoanelor mobile.
Perturbarea somnului, deteriorarea celulelor în construcție. Inutilitatea majorității apelurilor.

Învață-i pe băieți că, pentru a arăta ca un bărbat, nu are rost să scuipi la fiecare 10 metri. (Pentru cei duri, atingerea mingilor poate fi un paliativ...)
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/03/08, 16:08

gegyx a scris:(Pentru cei duri, atingerea mingilor poate fi un paliativ...)


Pentru a facilita această practică, există chiar și pantaloni speciali (vezi avatarul gegyx) : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 18/03/08, 20:52

gegyx a scris:Pentru educația copiilor.
Mai puțin grav, dar foarte iritant în viața de zi cu zi.
Ambalajele din biscuiți și batoane de ciocolată aruncate în stradă (Mai târziu, conserve și resturi de fast-food), și mai ales șervețele de hârtie, folosite o singură dată...
Avertizați din nou împotriva telefoanelor mobile.
Perturbarea somnului, deteriorarea celulelor în construcție. Inutilitatea majorității apelurilor.

Învață-i pe băieți că, pentru a arăta ca un bărbat, nu are rost să scuipi la fiecare 10 metri. (Pentru cei duri, atingerea mingilor poate fi un paliativ...)


nu mai mătasez. Și aș adăuga că înlocuirea nechezatului calului cu o suflare dintr-o oală cu găuri în ea nu te face să arăți ca un cowboy, deși riști același risc de a prinde plumb.

In ceea ce priveste mobilul, este esential doar daca esti medic/pompier/flicum/..., si e o nebunie cati bani economisesti odata ce esti intarcat.

A învăța să nu credem tot ce ne spune zeița televiziunii poate fi o bază bună. În special, învață să descifrezi publicitatea (vehicul ecologic = SUV 13L/100km, ușor = care nu te face să te îngrași etc.)

De fapt, să înveți să gândești singur în loc să cumperi cea mai recentă pereche de blugi de 100 de euro pe care o are toată lumea, făcuți de bebeluși, care au înconjurat planeta de douăsprezece ori și cărora le-am adăugat găuri pentru a face bine. În acest sens, există un zvon conform căruia cumpărând blugi la 30€ care sunt la fel de bine tăiați și confecționați în regiunea noastră, este posibil pe termen lung să aibă găuri și/sau decolorați. De confirmat desigur.

Digresiuni la o parte, aceasta mi se pare o inițiativă lăudabilă bham. Și cu cât începem mai devreme, cu atât mai repede vom face capete bine modelate.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193