Trebuie să salvăm semințe naturale!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena

Trebuie să salvăm semințe naturale!




de lio74 » 13/05/06, 15:03

: Evil: : Evil: : Evil:

Kokopelli este o asociație de companii de semințe așa-numitele semințe vechi de legume. acesta din urmă este judecat cu o companie de semințe chimice (să spunem) cu pretextul că kokopelli vinde semințe care nu corespund catalogului oficial :!:
și da, există 20 de tipuri de roșii, dar avem voie să cumpărăm doar cea de la Carrefour sau Auchan, deoarece acestea au dimensiunea potrivită și culoarea potrivită listate în acest așa-zis catalog oficial :!:
tot acel fân pentru că această companie vrea monopolul!


Întrucât, dimpotrivă, timp de câțiva ani (1999), o asociație sub numele de KOKOPELLI cu pretextul de a promova, în țările europene, vechile soiuri de legume, pentru a le face din nou accesibile grădinarilor prin organizarea unei producții iar o distribuție de semințe vinde un număr mare de semințe în catalog și pe internet,

Pe de altă parte, nu respectă nicio obligație legală

Că vinde din catalog și pe site-ul ei www.kokopelli.asso.fr/adhesion.html. Multe soiuri care nu apar în catalogul oficial .....


pentru cei care sunt pentru protejarea biodiversității, iată linkul pentru a semna petiția online și / sau a o descărca pentru a o distribui.
http://www.univers-nature.com/signez/?code=cat
și site-ul lor: http://www.kokopelli.asso.fr/semences.html
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan
următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!
OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena

Re: trebuie să salvăm semințele naturale !!!




de lio74 » 06/09/06, 14:17

După o lungă absență, vara în grădină și în cele 4 colțuri ale Franței a revenit la școală ... :strigăt:

Văd că nu ne-am grăbit prea mult asupra petiției pe care am postat-o ​​aici !! :|

În timpul unui festival ecologic l-am întâlnit pe Josh președintele asociației KOKOPELLI. A strâns 100 de semnături :!: :!: nu-i rău, îmi veți spune ... dar este suficient să întârziați procesul, dar avocații nu sunt liberi :se încrunta: și tot ce merge cu stresul și cu publicul nesfârșit ....

Mi-a spus că, dacă va ajunge la milioane de semnături, va merge la Paris pentru a-l vizita pe domnul le sinister (ministru : Lol: ) agricultura.

1 milion nu este departe de 1/5 din populația Franței :!:
dar pe măsură ce oamenii încep să-și dea seama de pericolele agriculturii intensive și a mâncării nedorite ... nu pare imposibil :D

de aceea trebuie să mutăm informații :!:
deci du-te acolo !!!! DIFUZAREA este importantă !!!

pentru cei care sunt pentru protejarea biodiversității, iată linkul pentru a semna petiția online și / sau a o descărca pentru a o distribui.
http://www.univers-nature.com/signez/?code=cat
și site-ul lor: http://www.kokopelli.asso.fr/semences.html
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan

următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!

OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: trebuie să salvăm semințele naturale !!!




de Targol » 06/09/06, 14:22

lio74 a scris:1 milion nu este departe de 1/5 din populația Franței


uhhh, ești sigur de calculul tău acolo: suntem aproximativ 60 de milioane în Franța.

Altfel, am citit în recenzia S! Lence din această lună că Kokopelli și-a câștigat apelul ...

Mai ai vreo noutate?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena

Re: trebuie să salvăm semințele naturale !!!




de lio74 » 14/09/06, 14:42

Targol a scris:
lio74 a scris:1 milion nu este departe de 1/5 din populația Franței


uhhh, ești sigur de calculul tău acolo: suntem aproximativ 60 de milioane în Franța.

Altfel, am citit în recenzia S! Lence din această lună că Kokopelli și-a câștigat apelul ...

Mai ai vreo noutate?


: Lol: uh ... vi : Lol: Am crezut că suntem în jur de 5 milioane ... vezi 6
deci corectez
este cam 1/50 din francezi ... imediat este mai puțin important ... dar cred că trebuie să continuăm petiția ... 1 milion în final nu este mult :!:

nu nu eram conștient de faptul că procesul a avut succes !!
Sper ca firma de semințe putredă să plătească toate daunele cauzate KOKOPELLI!

@+

PS: Tocmai am citit postarea pe purrin de urzică ... sângele meu doar s-a transformat ..... : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: Trăiască libertatea de exprimare :!: :!: :!: :!: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan

următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!

OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: trebuie să salvăm semințele naturale !!!




de tăietor de lemne » 14/09/06, 22:06

lio74 a scris:[...]: lol: uh ... vi : Lol: Am crezut că suntem în jur de 5 milioane ... vezi 6 [...]
:şoc: :şoc: :şoc:

Mă îngrijorează puțin, acolo ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/09/06, 22:15

În poveștile aceluiași butoi, americanii au ajuns în Irak cu intenția de a impune comercializarea semințelor produse de companiile lor de semințe.
în fiecare an, țăranii din sudul Irakului și cei din nord se adună într-o piață uriașă pentru a-și SCHIMBA semințele. Scopul este de a regenera semințele lor care altfel ar fi sărăcite genetic.
Ministerul agriculturii „irakiene” (sub presiunea americanilor) a interzis această piață pentru a impune achiziționarea de semințe americane ale căror culturi produc semințe sterile, obligându-i pe fermieri să cumpere semințe în fiecare an.
În plus, semințele în cauză cresc „corect” numai dacă sunt folosite intrările „DREPT” asociate (care, evident, trebuie cumpărate și ele). : Evil: : Evil: : Evil:

Acesta este deja cazul în Franța, unde profesioniștii sunt obligați să aleagă semințe din catalog. Problema este că în fiecare an trebuie să cumpărați semințe ȘI că soiurile selectate nu sunt pentru calitățile lor nutritive sau gustative ... :şoc: :şoc:

Semințele sunt selectate pentru calități „organoleptice”, adică care iau din marketing și logistică: fructe de culoare uniformă și fermitate care susțin călătorii lungi și perioade de refrigerare ... GUSTUL este ultimul !! ! : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 15/09/06, 20:13

"Problema este că în fiecare an trebuie să cumpărați semințe ȘI că soiurile selectate nu sunt pentru calitățile lor nutritive sau gustative"

Cred că este necesar să punem lucrurile puțin la locul lor. în primul rând mă prezint, sunt o selecție de soiuri de legume (în principal varză cu cap) și când vorbiți despre o profesie care nu este a voastră, faceți-o știind profunzimile lucrului. De asemenea, facem selecțiile noastre varietale cu referire la calitățile organoleptice și nutriționale ale produselor noastre, în parteneriat cu un laborator de biotehnologie specializat în analize senzoriale.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 15/09/06, 21:07

Bună ziua din nou, o mică postare care să mă ierte pentru accidentul meu sanguin mai devreme, mi-a fost foame lol. Auzind mereu că sunteți ucenici de vrăjitor, că înfometați popoarele sub-sahariene, noi (colegii mei) am fost primii care ne-am îngrijorat cu privire la resursele genetice și la protejarea lor, INRA a fost creat în acest scop. tuturor, nu judecați fără să știți, vă mulțumesc.
ps: nicio organizație nu este obligată să cumpere anumite semințe, dar dacă un fermier dorește să-și recolteze producția imediat, atunci el va recurge la hibrizi în fiecare an, iată un exemplu simplu.
salut tuturor, prieteni ai naturii, ai motocicletei (salut Christophe), prieteni ai kokopeli continuă lupta ta în protejarea și difuzarea semințelor tale de populație. cu amabilitate.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: trebuie să salvăm semințele naturale !!!




de Christophe » 15/09/06, 21:16

Bucheron a scris:Mă îngrijorează puțin, acolo ...


+1!! :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena

Re: trebuie să salvăm semințele naturale !!!




de lio74 » 11/02/07, 15:26

Buna tuturor!

Relansez subiectul ... trebuie să continuăm să-l susținem pe Kokopelli !!!!

iată scrisoarea de știri pe care trebuie să o primească toți abonații:
în cele din urmă câteva extrase pentru că este destul de lung!

Dragi prieteni ai lui Kokopelli
Știri de la Asociația Kokopelli

Comunicatul nostru de presă: împotriva tiraniei convingerilor din agricultura toxică

Tocmai am scris un comunicat de presă foarte lung ca răspuns la atacurile recente ale GNIS și FNPSP, cele două grupuri din industria semințelor, care ne-au adus în instanță.
Ne cerem scuze pentru durata acestui comunicat de presă, dar ni se pare esențial să contracarăm toate minciunile și toate divagările care provin fie de la aceste două grupuri, fie de la provocatorii din numeroasele forums de pe internet. Dacă doriți să obțineți acest document în format Word pentru difuzare, vă rugăm să nu ezitați să ne întrebați.
Cartea „Kokopelli Seeds” prezintă, de asemenea, o analiză precisă a proceselor de eroziune genetică pentru fiecare specie alimentară, precum și informații recente despre prezența plantelor alimentare transgenice în diferite părți ale lumii.

Kokopelli la expoziții și târguri de primăvară

Kokopelli va fi prezent la 52 de expoziții sau târguri de plante, ecologie sau agricultură ecologică în primăvara anului 2007. Lista acestor expoziții o veți găsi pe site-ul nostru.
Dominique Guillet va fi la târgul Primevère din Lyon la sfârșitul lunii februarie pentru a-și dedica cartea „Les Semences de Kokopelli” în fiecare după-amiază.

Campania MAIS 2007 împotriva himerelor genetice
Suntem foarte bucuroși să anunțăm lansarea campaniei noastre DAR (Minciuni dovedite ale industriei semințelor) care va contribui, grație semințelor reproductibile ale Asociației Kokopelli, ajutate de un angajament cetățean, la denunțarea contaminărilor transgenice, care apar dependenții de droguri și statul francez sunt vinovați.

În primăvară, vom distribui pungi cu semințe de porumb dulce. Invităm grădinarii să le cultive în grădina lor, să le savureze și să păstreze o mână de boabe uscate pentru a le trimite, în toamnă, Ministerului Agriculturii și pentru a solicita o analiză de necontaminare. genetic.

Invitați grădinarii și prietenii grădinari să participe la această campanie constructivă de eradicare a himerelor genetice. Suntem siguri că Ministerul Agriculturii ar aprecia foarte mult să primească câteva zeci de mii de mostre de semințe de porumb dulce de moștenire. Vom specifica detaliile tehnice ale acestei campanii în următoarele săptămâni.

Kokopelli în proces

În urma procesului pe care l-am pierdut în Curtea de Apel Nîmes, asociația Kokopelli a făcut apel la Curtea Supremă și vom acționa și statul francez în fața Curții Europene de Justiție.
Pentru mai multe informații, vă rugăm să contactați Raoul Jacquin.
04-67-97-50-18


Petiție pentru eliberarea semințelor

Continuăm să difuzăm petiția. Am colectat deja aproape 150 de semnături și ne așteptăm să ajungem la 000 de semnături înainte de sfârșitul anului.
Îți mulțumim că ai circulat în jurul tău. Unii oameni care au semnat-o online au avut dificultăți în validarea semnăturii lor. Aceste dificultăți tehnice provin adesea din incapacitatea pentru software-ul lor de e-mail de a prezenta link-ul complet (care este foarte lung). Legătura este uneori prezentată, dar într-un mod trunchiat.
Petiția poate fi descărcată de pe site-ul nostru.

[...]

O lucrare esențială: "Pesticide. Revelații despre un scandal francez".
Această carte, ai cărei autori sunt Fabrice Nicolino și François Veillerette, dezvăluie „Un sistem născut după 1945, datorită căruia industria pesticidelor a preluat puterea, toate puterile”. Vă invităm să le consultați site-ul web începând cu 15 februarie.

Colectiv Nu la Biovision / Biosquare
Un colectiv a fost creat pentru a denunța Biovision, forum conferința mondială despre biotehnologii care va avea loc la Lyon în perioada 11-14 martie. Susțineți acest colectiv pentru că asta forum reunește pe toți marii bandiți de produse chimice și farmaceutice care fac ravagii pe planetă.
Pentru mai multe informatii.
Contact: nonabiovision@no-log.org

O petiție împotriva paraquatului Syngenta
Syngenta care vrea să „revoluționeze” aroma cu un hibrid F1 de roșii negre, „Kumato” (care nu este listat în catalogul oficial), de fapt, realizează 95% din cifra sa de afaceri cu pesticide, inclusiv paraquat, care este un erbicid. excesiv de periculos.
Susțineți „Declarația de la Berna”, o organizație cetățenească cu 18000 de membri.
Pentru a semna petiția.


voalou ... citire fericita !!!

și continuați să circulați petiția ... în piața publică a satului, în cafenelele de la locul de muncă, la intrarea în supermarketuri (?? !!) și în magazinele ecologice !!!

trebuie să circule informații și să lupte împotriva intoxicației !!!

CIAO TUTI!!
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan

următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!

OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111