Apelați la un viitor fără incineratoare

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1

Apelați la un viitor fără incineratoare




de freddau » 25/05/06, 15:33

Asta e totul în titlu….

Să legăm mâinile și să vedem ce putem face în continuare.

http://www.cap21.net/infos.php?page=app ... ateurs.txt
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 25/05/06, 16:39

Mai puțină incineratoare este mai presus de mai puțin deșeuri de tratat!
Adică sortarea mai selectivă și mai puțină deșeuri finale (supraambalare și diverse dispozitive de marketing ...)

Deci când văd asta ...

„Reducerea ambalajelor la sursă, necesitând utilizarea produselor de ambalare asigurând posibilitatea reciclării, recuperării materialelor, recuperării prin depozit, precum și impozitarea ambalajelor nereciclabile.
Crearea unei economii eco care generează locuri de muncă, pe baza acestor noi depozite.
Extinderea ajutorului financiar la toate masele de produse reciclabile sortate în case sau în centrele de sortare industrială.
Recuperarea materialelor produselor fermentabile și nămolului, prin compostare sau digestie anaerobă.
Alinierea metodei de facturare pentru colectarea și prelucrarea deșeurilor menajere cu metoda de compensare în vigoare pentru serviciile de apă, gaze și electricitate.
Introducerea regulilor de urbanism luând în considerare constrângerile de spațiu legate de sortare, colectare selectivă, precum și instalarea platformei de despachetare și recuperare în orice proiect de construcție comercială de peste 300 m² de zona de vânzare. "


... Ader din ce în ce mai mult la ideile CAP21 (a fost deja primul și singurul ecologic care a spus să nu meargă și să curețe plajele în mod voluntar în urma vărsărilor de petrol ...!)

Aici, în Belgia, managementul și selecția de sortare sunt cu peste 10 ani înaintea Franței ... Este „împins” să sorteze diferitele tipuri de materiale plastice ... și coșurile domestice sunt cântărite în multe municipalități (am avut 130 kg pentru 2 și am plătit 50 € pentru colectare ... știind că media franceză este de 400 kg pentru 150 € pe an ...).

Francezii ar face bine să înceapă repede!

Voi anunța și am semnat apelul desigur!

Pentru a afla mai multe despre deșeuri, există un fișier pe site: https://www.econologie.com/nos-poubelles ... -2587.html
Dernière édition alin Christophe 13 / 04 / 15, 11: 14, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 25/05/06, 16:41

ps: am mutat subiectul în secțiunea „Deșeuri”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Tomy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 19/04/06, 22:16




de Tomy » 25/05/06, 19:34

Sunt total de acord cu tine. Problema începe de la sursă, adică SUA.

În Franța, sortarea deșeurilor nu se face încă în vamă. Este nefericit, dar aici, în sud-est, sortarea deșeurilor NU există nici măcar !!! Nimic nu este prevăzut pentru a putea face acest lucru.

Problema comunității din Marsilia este, așadar, să scapi de deșeurile sale, acum că informațiile tehnice nu mai sunt permise pe site-ul obișnuit (nu mă întrebați numele pe care nu-mi mai amintesc :| ) de aici crearea incineratorului Fos-sur-mer.

Cred că, dacă am fi francezi, nu mai vedem decât vârful nasului nostru, am putea, probabil, să rezolvăm acest tip de probleme (pentru a spune adevărul, nu ar fi nicio problemă : Mrgreen: )
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 182
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 12




de rpsantina » 26/05/06, 08:33

tomy a scris:...
Prin urmare, problema comunității din Marsilia este de a scăpa de deșeurile sale, acum informațiile tehnice nu mai sunt permise pe site-ul obișnuit (nu-mi cere numele pe care nu-mi amintesc :| ) de aici crearea incineratorului Fos-sur-mer.
...


Este entresens. Deschis în 1912, care a devenit cel mai mare depozit în aer liber din Europa ...

Dacă luați trenul între Marsilia și Arles, veți trece pe lângă. Chiar și noaptea, vara, vei ști să miroase că ești acolo : Mrgreen:
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Apelați la un viitor fără incineratoare




de denis » 26/05/06, 09:11

Am semnat petiția și le trimit linkul prietenilor, care vor transmite, sper!
Acasă, există amenințarea de construire a unui incinerator, după descărcarea de deșeuri care tocmai s-a deschis pe o masă freatică, care este complet interzisă!
15 ani de procete, pentru ca această companie singură să poată goli orice, în apă potabilă (acvifer + râu subteran), dar ca din întâmplare, această companie este o filială a lyonajului de ape (???? : Evil: ): viitor tratare a apei: $$$$$$$$$$$$
dar ce să faci, să alegi dioxina în aer sau apa poluată?
tare ca platim pubele in greutate !!
Tomis, mi se pare întotdeauna anormal că tu în sud, nu există o sortare selectivă! dar este posibil să nu fim în aceeași țară : Cheesy: .După ce ne gândim la educație! dar dacă nu există niciun fel, ce puțin le-am explicat copiilor :!: :!:
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 26/05/06, 10:21

E ciudat, întotdeauna revenim la aceeași problemă.

Am citit undeva o mică poveste despre un sat din trecut, care a lăsat pășunile sale libere pentru a accesa .....

Drept urmare, pășunile au fost degradate prin faptul că au fost folosite oricum.
Apoi au pus o taxă pentru cei care doreau să folosească pășunile ...
Rezultat: pășunile au fost salvate și au fost din nou utilizate ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 26/05/06, 10:30

Ei bine, da ... pentru 90% dintre oameni contează doar portofelul.

Acesta este motivul pentru care econologia vorbește despre economii ... pentru că am văzut că cu discursurile nu a funcționat .... sau nu bine (acest lucru afectează doar o minoritate).

Așa că este trist să spun, dar majoritatea bărbaților încă merg cu morcovi ... așa că trebuie să se adapteze ceva ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 26/05/06, 11:10

Știrea este făcută și petiția este semnată :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6993
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2915




de gegyx » 26/05/06, 11:47

Am semnat și eu.
Am urmat în urmă cu câteva luni, un interviu pe centrul regiunii FR3, în care au vorbit ministrul Corinne Lepage și profesorul Dominique Belpomme. M-au impresionat cu argumentele, motivațiile lor pentru sensibilizarea publicului și la nivelul organismelor europene, fără a vorbi de „limba de lemn” obișnuită.

Nu ți-a lipsit o gazdă dactilografie în petiție, sacru Christophe ...
"Chrsitophe ECONOLOGIE.COM"
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo și oaspeții 152