Câteva idei - Politica ecologică

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Unele idei
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/07/14, 00:26

Câteva idei - Politica ecologică




de Unele idei » 30/07/14, 01:00

bonjour,

Cititor obișnuit al forum M-am înscris astăzi pentru a vă împărtăși blogulpe care propun o nouă politică și, în special, o politică ecologică:

Inevitabilitatea tranziției energetice

Propunere pentru o politică ecologică


Acum, după ce m-am înregistrat, voi profita de ocazie pentru a participa la restul forum !
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 30/07/14, 09:32

Câteva Idei destul de clasice, la urma urmei!
Concilierea creșterii și a ecologiei într-un context național mai larg ...
Unt și bani cu unt ...

Observ în trecerea acestei propoziții, cu umor involuntar:
... dependența de aceste energii (importate) ne limitează independența energetică, forțându-ne să avem relații externe contrare canoanelor Republicii.


Acestea fiind spuse, abordarea ta este frumoasă și o anumită luciditate duce la nuanțe binevenite.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 30/07/14, 11:27

Bun venit la tine Gaël,

Da, un program ale cărui linii generale sunt dificil de criticat, ca să nu spunem evident și urgent.

O întrebare tehnică:
Astfel, persoanele fizice trebuie să beneficieze în continuare de credite fiscale pe panourile fotovoltaice cu condiția ca acestea să fie: de înaltă eficiență (de exemplu cuplat cu alte sisteme, Vezi aici),

Link-ul „aici” este necompletat.

Aș fi curios să știu ce este 8)
0 x
Imagine
Unele idei
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/07/14, 00:26




de Unele idei » 30/07/14, 11:47

Într-adevăr, link-ul lipsește, voi edita.

Acesta este tehnologia dezvoltată de DualSun și Systovi, am vorbit despre asta în articolul precedent (Inevitabilitatea tranziției energetice) și pe un alt articol mai vechi din memorie.

Aceste două tehnologii combină un panou fotovoltaic cu un încălzitor solar de apă pentru DualSun și circulația aerului (încălzire VMC + +) pentru Systovi.
Câștigurile sunt duble:
- două surse de energie pentru aceeași suprafață a panourilor (deci un randament mai mare pe m²)
- sistemul cuplat la sistemul fotovoltaic permite răcirea acestuia, dar fiind mai rece un panou din siliciu câștigă eficiență. (de aici este importanța curățării zăpezii de pe panourile dvs. fotovoltaice în timpul iernii: chiar dacă este puțin soare, acestea pot produce mult, deoarece randamentul lor este mult mai mare!)


http://dualsun.fr/
http://www.systovi.com/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 30/07/14, 12:15

Mulțumesc, așa este! : Idee:

stii OPALE?

@+
0 x
Imagine
Unele idei
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/07/14, 00:26




de Unele idei » 30/07/14, 13:23

Nu știam, mulțumesc, acesta este exact tipul de optimizare care necesită subvenții în loc de panouri vulgare low cost din Asia (cu emisiile de metale grele pe care le implică producția necontrolată!)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 30/07/14, 20:52

RemundoTu scrie:
Da, un program ale cărui linii generale sunt dificil de criticat, ca să nu spunem evident și urgent.

Prietenul nostru a asimilat bine anumite idei de comunicare și amestecă (poate sincere) afirmații unanimiste * cu altele mai puțin evidente, ceea ce face ca totul să treacă ... (tehnica „filmării” printre farmaciști ).
De exemplu, Unele idei, explicați că trebuie să dezvoltăm energii alternative (credo!), dar că trebuie să reducem și consumul; in ce proportii?
Putem să ne îndoim în mod legitim de această abordare, întrucât este vorba mai ales de crearea de creștere economică și de ocupare a forței de muncă la nivel local.
Prin urmare, energiile vor fi alternative, dar este de făcut, aproximativ vorbind, același lucru.

* Exemplu de acest tip de discuție: găsește-mă un singur negustor de arme, un singur beligerant care nu este pentru pace, este imposibil! Toată lumea este pentru pace, ceea ce nu schimbă deloc realitatea.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/07/14, 21:57

Buna Cateva Idei

Nu prea distractiv „blogul” dvs. EDF / AREVA:

Pacat ca este mai ales anumite idei ale EDF și ale altora AREVA și toate clica pro Nuke pe care o prezentați . Este necesar să electrificăm, să impozităm decarbonizarea și să plătim doar pentru gazele cu efect de seră, celorlalți, desigur, iresponsabililor și poluatorilor periculoși este că ceilalți, este bine cunoscut ... nu este o problemă și mâine va fi și mai bine .... și nici gazul de șist nu este o problemă .... Nuke se ocupă de tranziția dvs. de energie sau chiar de transmutația energiei. Aveți grijă de ceilalți și lăsați-ne să radiați către voi, încet, în tăcere, încă câteva decenii ... în timp ce așteptați următoarea Cernoshima : Mrgreen:

De asemenea, avem nevoie de un impozit care să țină cont de trecut, curent și viitor de Nuke. Nu uitați că intervalul de timp pentru daunele nucleare este de zece mii de ani sau mai mult ..... Este prea ușor să părăsiți eu..e, decesele și costurile astronomice generațiilor viitoare.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 30/07/14, 22:27

da da, nu am citit totul ...
Blogul SomeIdeas a scris:Fără nicio ezitare, energia nucleară face posibilă producerea de electricitate fără gaze cu efect de seră,

Incet incet... :P

probabil în jur de 60 g CO2 / kWh și 6g CO2 / kWh conform CEA.

vezi acest subiect dedicat

În plus, partea nucleară a lui Gaël
Iată propunerile mele atât pentru a asigura o tranziție energetică fără emisii de GES, cât și în vederea eliminării totale a fisiunii nucleare din producția de energie.
Cele 58 de reactoare de apă sub presiune (PWR) încă în funcțiune au o vârstă minimă (conexiune la rețea) de 17 ani. Este necesar să le planificăm închiderea astăzi. Succesorii lor, EPR-urile, sunt mult mai siguri și mai liniștitori, dar nu prezintă nicio contribuție pe care suntem îndreptățiți să o așteptăm de la noile reactoare. Principalii actori din domeniu (CEA, Areva, EDF, CNRS) trebuie să se angajeze cât mai curând posibil în dezvoltarea unui nou reactor care trebuie: să fie profitabil peste 40 de ani, ținând cont de modificări și dezmembrări cu un tarif electricitatea apropiată de cea actuală, au un nivel de siguranță nucleară fără precedent (soluția tehnologică ar putea fi sărurile topite, să poată incinera deșeurile prin transmutație. Această ultimă condiție implică să fii crescător și, prin urmare, să poți folosi 100% din uraniu natural (comparativ cu 0,72% în prezent), prin urmare, aceste reactoare ar putea consuma parțial uraniul 238 stocat la La Hague (aproximativ 200 de ani de stoc) ceea ce ar limita dependența noastră de furnizorii de minereu (Nigeria în Producția în serie a acestor reactoare trebuie să înceapă imediat ce sunt gata și trebuie să înlocuiască PWR-urile încă în funcțiune. În așteptarea dezvoltării acestui viitor reactor, fiecare închidere PWR trebuie să fie însoțită de este în serviciul unui EPR.
Flota de reactoare nucleare trebuie, prin urmare, complet reînnoită pe termen mediu. Producția de energie electrică de la aceste centrale electrice trebuie să rămână stabilă în valoare absolută, dar ponderea sa în mixul energetic trebuie să scadă pe măsură ce se dezvoltă alte surse. Închiderea primului EPR trebuie să aibă loc între 2055 și 2075, prin urmare va trebui luată o nouă decizie: înlocuirea acestora sau începerea eliminării treptate a energiei nucleare. Este rezonabil să ne gândim că la această dată alte tehnologii vor fi mature pentru a prelua. Conform acestui plan, sfârșitul energiei nucleare ar avea loc la o dată apropiată de 2100, la 60 de ani de la intrarea în funcțiune a ultimului înlocuitor PWR. În ceea ce privește gestionarea centralelor electrice, măsurile de siguranță trebuie să fie stricte: laxitatea ultimelor decenii nu mai trebuie să aibă loc, pentru aceasta Autoritatea de Siguranță Nucleară trebuie să dispună de mijloacele, financiare și umane, pentru a efectua audituri complete și independente. Aceste audituri trebuie să revină la șeful statului, asociații (Greenpeace, ...) și mass-media. Statul trebuie să oblige operatorii să respecte recomandările. În plus, centralele nu ar trebui să mai fie terenuri de reproducere pentru subcontractanți. EDF trebuie să preia controlul asupra gestionării reactoarelor sale și fiecare subcontract trebuie justificat și aprobat de Autoritatea pentru Siguranță Nucleară. Până la închiderea acestor reactoare, Franța ar folosi energie nucleară curată pentru generațiile viitoare datorită transmutării deșeurilor, fiabilă și profitabilă din punct de vedere economic. Acest lucru ar permite o tranziție energetică senină la energii fără carbon.
0 x
Imagine
Unele idei
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/07/14, 00:26




de Unele idei » 31/07/14, 00:59

Ahmed a scris:afirmații unanime


Având în vedere reacția, este departe de a fi unanimă.

Din păcate, mesajul pe care vreau să-l transmit nu pare clar. Vă mulțumesc că mi-ați arătat acest lucru (neintenționat).

Pentru mine, ideea principală a postării mele a fost viziunea viitorului și perspectivele pe care statul trebuie să le afirme prin legislație. Numai statul poate liniști producătorii (IMM-urile, precum și grupurile mari sau investitorii) și le poate permite să dezvolte tehnologiile regenerabile de mâine.

(a se vedea ultimul paragraf de mai jos pentru a completa răspunsul)

Flytox a scris:Nu prea distractiv „blogul” tău EDF / AREVA


Apreciez foarte moderat acest tip de reflecție. Cred că nu sunt categoric, că sunt deschis discuției și că nu pledez pentru gândirea unică.
Acest tip de declarație gratuită dăunează dezbaterii, o adevărată rușine ...
Sperând că îți vei reconsidera judecata pripită. (rețineți că nu discut doar despre ecologie pe blogul meu!)

Flytox a scris:lasă-ne să te iradiezi

Fii atent să nu cazi în clișee simpliste:
denunțați energia nucleară, pericolul acesteia în caz de dezastru, tratarea și depozitarea aleatorie a deșeurilor etc. Te urmez perfect!
Dar sentința dvs. pare să implice (pot să mă înșel) că un reactor nuclear iradiază mediul său și populația, ceea ce este fals (măsuri personale care îl susțin: nimic care nu depășește radioactivitatea naturală și nu cea a Bretania ^^) ...
Pentru deșeuri și accidente, este evident altceva.


În ceea ce privește gazele de șist, mă înșeli: sunt contre exploatarea lor. Articolul meu temperează această opoziție, deoarece aceste gaze ar fi o soluție fără emisii de gaze cu efect de seră.

În ceea ce privește energia nucleară și energia:
Văd emisiile de gaze cu efect de seră ca fiind cea mai mare problemă de astăzi. Nuclearul este al doilea.
Nu am o propunere care mi se pare viabilă de a face fără nuclear mâine. De aceea propun un plan de abandon total până în 2100. Până atunci, investițiile în cercetare și dezvoltare trebuie să permită apariția unor soluții regenerabile.
Pe parcursul acestor 85 de ani de energie nucleară: sugerez securizarea acestui sector prin închiderea cât mai rapidă a reactoarelor vechi și prin dezvoltarea tehnologiilor care vor face posibilă eliminarea deșeurilor de lungă durată (transmutație).

Dar dacă îmi puteți oferi o alternativă credibilă, mă interesează!
și vă aștept pe blogul meu: comentariile sunt deschise pentru asta: dezbaterea.


În cele din urmă, mi se pare regretabil faptul că toate dezbaterile ecologice se concentrează asupra nuclearului: nu ne vom lipsi de petrol peste noapte, chiar mai puțin nuclear (fie prin alegere, fie prin obligație: va trebui să păstrăm structurile de gestionare a deșeurilor pentru lung), dar oricum aceste energii nu reprezintă viitorul!
Adevărata provocare ecologică este de a găsi mijloacele pentru dezvoltarea energiilor regenerabile: atât tehnologiile, cât și instalarea acestora.



lucru amuzant:
Acum câteva săptămâni m-am înscris la un forum generalist politic: sunt insultat ca un ecologist extremist urât.
Ajung aici și trec pentru un ultra-nuclear în portbagajul complotului AREVA-EDF-CEA! : Mrgreen:
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 164