Montaj pentru desulfat pentru bateria cu plumb

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063

Montaj pentru desulfat pentru bateria cu plumb




de Christophe » 28/01/11, 12:06

Iată o diagramă de asamblare și explicație pentru a desulfata bateriile de plumb cu un semnal pătrat impulsionat la 1 kHz, apoi descărcare:

Procesul pe care îl prezentăm aici este oarecum cea mai recentă tehnică din punct de vedere al revitalizării bateriei. Ea constă în supunerea bateriei la impulsuri obișnuite de încărcare, scurte, dar foarte puternice, intercalate cu perioade de descărcare. După cunoștința noastră, acesta este cel mai eficient mod folosit în prezent pentru a depăși sulfarea nedorită și a readuce electrozii la o stare satisfăcătoare.


Imagine

Continuare în .pdf:
https://www.econologie.com/desulfater-re ... -4325.html
ou https://www.econologie.info/share/partag ... oWldfy.pdf


Găsit pe: https://www.econologie.com/forums/recyclage- ... t2062.html

Mai multe informații despre întreținerea bateriilor cu plumb: https://www.econologie.com/forums/batterie-v ... 10418.html
http://fr.wikipedia.org/wiki/Batterie_au_plomb
Dernière édition alin Christophe 29 / 01 / 11, 15: 44, editate 2 ori.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 28/01/11, 14:14

Bine!

Pentru a-l recupera, trebuie să îl încarci și să îl descarci de mai multe ori, personal folosesc o sursă de alimentare variabilă de 40 amperi de 0-15,5 volți și pentru a-l descărca invertorul pe care conectez un încălzitor ceramic de 1200/1500 watt are o protecție de joasă tensiune lăsând sursa de alimentare în funcțiune și creează o oscilație de încărcare / descărcare, care se realizează numai de către invertor.

Am 2 baterii pe care le folosesc foarte rar pe care le regenerez în acest fel și funcționează bine!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 28/01/11, 16:06

Un alt articol diferit, mai simplu? :
https://www.econologie.info/share/partag ... MPnf5g.pdf
http://www.minervaabl.be/pages/Mecaniqu ... tterie.htm

Asigurați-vă că bateria este sulfatată !!

http://forums.futura-sciences.com/chimi ... plomb.html
și am învățat niște trucuri care să „reînvie o baterie”
primul, cel mai important

- deoarece sulfatul de plumb care a căzut la fundul rezervorului nu mai reacționează cu plăcile poroase ale bateriei plumb-acid. trebuie să reușim să le punem din nou în contact cu acești ziduri !! totul prin simpla inversare a bateriei! noroiul care se afla în partea de jos a rezervorului va fi pus din nou pe pereți pentru a se putea transforma din nou. această tehnică funcționează relativ bine când pereții sunt încă poroși

- pentru a face peretii porosi, nu am incercat niciodata, dar am citit ca exista "expansor" pe hartie care elibereaza macromolecule organice care ataca plumbul "acest atac tinde sa faca plumbul poros: l deoarece expansorul nu este obișnuit și se bazează pe hârtie (moleculă de lemn) cred că puteți pune o bucată mică de lemn (nu costă nimic de încercat și, prin urmare, lemnul este izolant nu există niciun risc) anunțați-mă dacă testul are succes!

- și câteva ultime trucuri pentru a preveni:

nu încărcați niciodată o baterie prea adânc (deteriorarea plăcilor)
Nu adăugați niciodată acid sulfuric (lăsați apa să se evapore)

Evitați să agitați bateria (sulfatul de plumb va ieși de pe plăci mai ușor!)

Nu scurtcircuitați nici măcar un timp scurt

Efectuați o încărcare lungă, mai degrabă decât mai multe breve la o intensitate egală cu 10% din încărcarea maximă (bateria nu este încărcată complet, curba tinde spre un asimptot), motiv pentru care vă puteți încărca bateria o perioadă lungă de timp fără daune (cu condiția să nu existe încălzire, astfel încât să nu se evapore)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063




de Christophe » 28/01/11, 16:41

De fapt, pare destul de dedicat și date fiind datele (2000 și 2001), versiunea FR trebuie să fie o îmbunătățire a versiunii EN ...

Am citit .pdf în diagonală și evocă „rezonanța” bateriei de 2 până la 6 Mhz dar semnalul este la 1 kHz ... deci ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 28/01/11, 17:02

- deoarece sulfatul de plumb care a căzut la fundul rezervorului nu mai reacționează cu plăcile poroase ale bateriei plumb-acid. trebuie să reușim să le punem din nou în contact cu acești ziduri !! totul prin simpla inversare a bateriei! noroiul care se afla în partea de jos a rezervorului va fi pus din nou pe pereți pentru a se putea transforma din nou. această tehnică funcționează relativ bine când pereții sunt încă poroși
Bateria bateriei este destul de delicată, electrolitul poate curge prin orificiile de degazare, permițând evacuarea hidrogenului și oxigenului produs în timpul încărcării (fenomene de electroliză).
În caz contrar, da, amestecarea „nămolului” este benefică.
Pe mașinile noastre electrice echipate cu baterii de nichel-cadmiu cu electrolit lichid, se formează și nămoluri.
S-a constatat că cele mai stresate baterii, în special prin încărcări rapide, durează mai mult (peste 230.000 km parcurși pe o flotă de Berlingos electric cu primul set de baterii).
Unii experți sunt de acord că încărcările rapide, destul de violente (60% din curentul nominal sub sarcină, adică de 6 ori mai mare decât sarcina la 10% recomandată pentru plumb), ar agita electrolitul prin efecte de convecție termică. ..
- pentru a face peretii porosi, nu am incercat niciodata, dar am citit ca exista "expansor" pe hartie care elibereaza macromolecule organice care ataca plumbul "acest atac tinde sa faca plumbul poros: l deoarece expansorul nu este obișnuit și se bazează pe hârtie (moleculă de lemn) cred că puteți pune o bucată mică de lemn (nu costă nimic de încercat și, prin urmare, lemnul este izolant nu riscă nimic) anunțați-mă dacă testul este concludent! - deoarece sulfatul de plumb care a căzut pe fundul rezervorului nu mai reacționează cu plăcile poroase ale bateriei plumb-acid. trebuie să reușim să le punem din nou în contact cu acești pereți !! asta totul pur și simplu prin răsturnarea bateriei! noroiul care se afla în partea de jos a rezervorului va fi pus din nou pe pereți pentru a se putea transforma din nou. Această tehnică funcționează relativ bine când pereții sunt încă poroși
Sunt foarte sceptic cu privire la aceste afirmații ... nu foarte științific ...
Pe bateriile Ni-Cd ale mașinilor mele electrice, separatoarele de hârtie „șlefuite” separă plăcile ... Înțeleg că acest lucru este pentru a preveni migrarea ionilor metalici care, în cele din urmă, provoacă scurtcircuite pe bateriile defecte. folosit.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063




de Christophe » 29/01/11, 15:25

Ei bine, nu citiți prostiile din știința futura? : Mrgreen: : Mrgreen:

Citro, ne puteți spune aici modelul de afaceri pe care îl utilizați?

Altfel, puteți ca această montare să facă la fel? TENSIUNEA CONTINUĂ LA CONVERTERUL PULSULUI

http://www.velleman.eu/distributor/prod ... w/?id=9391

Imagine

frecvență: de la 100 Hz la 5 kHz
sursa de alimentare: 8 la 35Vdc
curent maxim ieșire: 6.5A
tensiune de intrare: între 2.5 și 35Vdc


Diferențele sunt că nu avem vârful automat de 40 / 50V și nici reglarea în capătul de încărcare a tensiunii, dar întrucât tensiunea este reglabilă putem simula vârful (35V în loc de 50V) câteva secunde din când în când și monitorizați tensiunea bateriei în timpul încărcării.

2 .pdf aici: http://www.velleman.eu/distributor/supp ... code=K8004
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063




de Christophe » 29/01/11, 19:26

Nimic de a face cu tehnica: de ce există doar 1 S la DESULFARE când nu pronunțăm dezulfarea? : Cheesy: :şoc: :?:

Am uitat o regulă de ortografie sau este o excepție?
0 x
pinailleur
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 20/08/08, 20:05
Locul de amplasare: Sudul Franței




de pinailleur » 11/03/12, 22:13

Am avut problema cu o baterie de 30AH care era într-o stare nouă, dar lipsa de întreținere se sulfatase foarte mult.
Metoda impulsului este atractivă, dar pentru a fi eficientă este necesar să se determine cu gripdip frecvența de rezonanță (câțiva mhz) fără acest acord de rezonanță, vârfurile de tensiune ar fi netezite din cauza impedanței scăzute a celulelor ... și construirea generatorului impulsuri ca funcție a acestei frecvențe specifice fiecărei baterii.

Din lipsă de timp, am optat pentru metoda chimică și m-am descurcat bine, am recuperat cel puțin 80% din capacitatea inițială.

Sunt foarte surprins de rezultate, astfel încât pe barele de conectare interioară între plăcile aceleiași celule (vedem una prin găurile de umplere) erau albe de sulfat, după curățarea chimică au fost negre până la ușor mutate ...

Iată o explicație pas cu pas .pdf.
https://www.econologie.info/share/partag ... Zry6ge.pdf

Pa.
0 x
Singurele lupte pierdute sunt cele care nu sunt luptate.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/03/12, 00:44

nu amestecați bateriile cu plumb și nichel cadnium ... complet diferite

istoria lemnului este specifică conducerii

bateriile vechi cu plumb aveau separatoare din lemn, deoarece plasticul nu exista

când am înlocuit lemnul cu plastic, crezând că acesta este mai bun, longevitatea bateriilor a scăzut ... ne-am dat seama că lemnul a avut un rol pozitiv și am identificat lignosulfonatul ca fiind un produs util pentru baterii ... și de când am introdus plăcile pentru baterii noi ... nu văd ce ar putea fi folosit pentru a adăuga ... sau a pus lemn în bateria uzată

ideea de a întoarce bateria pentru a întoarce noroiul de pe fund în plăci pare dubioasă ... plumbul care a căzut până la fund este inutil ... se va revarsa pe plăci din nou? reconectați-vă la plăci?

fabricarea electrozilor de plumb este atât de bizară: umplem un amestec chimic de plumb într-o grilă modelată de plumb și reușește să se conecteze ... de ce n-ar trebui ca noroiul să-și găsească un loc?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 12/03/12, 09:50

Ar trebui să încerc metoda chimică pe bateriile mele PL care nu au mai rămas în vestă ... M-ar face un ecocroque frumos ... Am nevoie de o baterie de 95Ah pentru tractorul meu ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92