Insuficiența stației de lipire a invertorului (componenta blocată)

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Insuficiența stației de lipire a invertorului (componenta blocată)




de bleusideral » 21/11/16, 09:43

Bună dimineața!
În urma unui impact ușor cu un profil care a lovit o mașină de sudare a invertorului GYS mai mică, în mașină s-a înregistrat un bliț și oprirea acesteia. După dezasamblare am găsit o componentă (regulator de tensiune?) S-a lămurit și aș dori dacă este reparabil și ce referință a componentei ?! Bucățile mici ale componentei găsite se află în fotografie
multumesc pentru toate sfaturile : Roll: Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
chevesne51
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 26/10/05, 19:19
x 1

Re: Stație de sudare a invertorului defalcată (componentă trântită)




de chevesne51 » 21/11/16, 12:09

Ai norocul să poți citi referința:
D2NK9
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Stație de sudare a invertorului defalcată (componentă trântită)




de chatelot16 » 21/11/16, 13:46

problema este că componenta vizibil exploată nu este neapărat vinovată, dar poate fi victima unui alt defect ... o componentă nouă identică va eșua la fel dacă defectul care a determinat-o să se fisureze este încă acolo

singura soluție de înțeles este să ai diagrama și documentația producătorului ... și, în general, producătorul nu vor să ofere nimic
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Re: Stație de sudare a invertorului defalcată (componentă trântită)




de bleusideral » 21/11/16, 14:49

Va multumesc pentru raspunsuri, dintr-o data m-am dat cu ochiul pe net, am gasit un dealer cu mafiot, dar cu comisioane de 10 ori mai mare decat valoarea componentei care merita in jur de 2 € !!
Am scris și Gys France, voi vedea ce spun ei!
Se pare că un bun membru al unui alt site se oferă să-mi trimită o copie, dacă este în regulă, nu voi omite să-mi completez postul și să vă informez dacă a funcționat din nou! :D
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95