Informații pentru conectarea rezervorului solar

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
nicolas21
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 12/05/09, 17:44
Locul de amplasare: chateauroux

Informații pentru conectarea rezervorului solar




de nicolas21 » 26/05/09, 21:04

Salutare tuturor

Voi avea instalat un rezervor solar de apă caldă. Am sortat deja meșterii, mai am 2 de împărțit.
Vreau să instalez un balon cu 2 schimbătoare plus o rezistență la mijloc. Schimbătorul de jos pentru solar și schimbătorul de apă conectat la pompa mea de căldură aerotermică la temperatură ridicată. Rezistența suplimentară vara, ca și căldura pompei, nu funcționează.
Dacă cineva mi-ar putea explica cum să conectez pompa de căldură la schimbătorul de rezervor solar, pur și simplu pentru că meșterii pe care i-am ales 1 au făcut-o o dată, iar ceilalți nu au făcut-o niciodată și nu aș vrea să am o conexiune proastă
multumesc in avans
La revedere să aveți o zi bună
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 26/05/09, 22:29

Bună Nicolas

Aveți un exemplu aici:

http://www.chaleurterre.com/wiki/doku.p ... ecs_-_rv45

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 26/05/09, 22:55

De asemenea, aveți o mulțime de feedback auto-construcție pe site-ul APPER: http://www.apper-solaire.org/?Pratique

Cartea lor este, de asemenea, o mină de informații pentru constructorii auto: https://www.econologie.com/forums/chauffage- ... t6162.html

Apropo de solar: nordul a suferit astăzi de grindină la fel de mare ca mingile de tenis ... „din fericire” există un sistem solar atât de mic, deoarece, având în vedere fălcile mașinilor și ale acoperișurilor, nu aveau nicio șansă strict de supraviețuire ...

Și încă îndrăznim să ne „liniștim” că toate acestea sunt NORMALE și nu au nicio legătură cu încălzirea globală, „oamenii de știință” spun asta (deci, mai presus de toate, nu vă schimbați obiceiurile de consum ...)

Cu excepția faptului că, îmi pare rău, dar din ianuarie, între furtuna din frig, furtuna din sud și sud-vest, pseudo-seceta actuală, apoi aceste furtuni mari, începe să FIE GRAV pentru NORMAL și cu siguranță uit efectele ...

: Idee: Vom vedea dacă toate aceste acoperișuri sparte vor fi echipate cu sisteme solare, aș fi chiar pentru PV în acest caz vedeți !!!

Dar, sincer, am unele îndoieli ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 26/05/09, 23:01

Bună Christophe

... „din fericire” că există un sistem solar atât de mic, pentru că, având în vedere fălcile mașinilor și acoperișurilor, acestea nu aveau absolut Nicio șansă de supraviețuire ...


Nu sunt sigur, geamul senzorilor este temperat ca cel al ferestrelor de pe acoperiș, care mai degrabă au ținut șocul.
În zona mea, grindina pulveriza foi de plastic transparente și frunzele copacilor.

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 26/05/09, 23:06

Ei bine, am văzut DALURI sparte la JT (și nu păreau să fie din plastic) și parbrize complet rupte ... Mă îndoiesc că o sticlă călită rezistă mai mult decât o dala mecanică ...

Crezi că ești din regiune: ai murit?

Câteva poze aici pentru cei care au ratat știrile:
http://www.youtube.com/results?search_t ... +2009&aq=f
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113