Film oglinda pe geam termopan, util sau nu

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai

Film oglinda pe geam termopan, util sau nu




de Willaupuis » 28/05/06, 18:53

Iată cum spune titlul subiectului, are vreo importanță să pozezi o peliculă în oglindă în interiorul sau în afara cadrelor sale?
în interior câștigă ceva izolație în vitrare? fără a împiedica pătrunderea soarelui.

iarna afară împiedică pătrunderea soarelui, deci ar fi un dezavantaj

a dat deja cineva testul?
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 28/05/06, 19:05

salut
vezi unde locuiești, economisește-ți banii : Mrgreen:
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 29/05/06, 11:08

salut
da, este foarte eficient vara pentru căldură, dar iarna are dezavantaje mai mari căldurii libere
sau un cadru pentru vară și unul pentru iarnă : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 05/06/06, 21:10

da bănuiesc că dacă partea oglinzii este afară în timpul iernii, căldura soarelui nu ar mai intra, dar dacă punem partea oglinzii în interior iarna, aceasta vă împiedică să eliberați calorii către exterior ? iar partea fără oglindă împiedică pătrunderea soarelui (cu o pierdere oricum îmi imaginez, dar pentru cazul meu în casa pe care am cumpărat-o, în sud (există viață când l-au construit ei am pus garajul, așa că nu am fereastră mare, am una spre vest și ferestre spre est, spre nord niciuna)

crezi că aș câștiga ceva?
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
jlvx
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 13/05/06, 19:01




de jlvx » 05/06/06, 21:31

Bonsoir,

în absența filmului, un jaluzel exterior izolant, prin absorbție și / sau reflecție, permite „aerul condiționat” cel mai bine vara și lasă să intre căldură iarna (ridicându-l!).
Desigur, poate fi mai scump decât un film "oglindă"!

Noroc
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/06/06, 22:14

bonjour,
Nu știu că vorbești despre același lucru cu ferestrele Caloriverres
aceste ferestre le-am pus în acoperișul meu de sticlă și mi se pare mai interesant decât ferestrele obișnuite, este ferestre duble, este genul de gaz și învelișul care există pe o fereastră internă , există un sens să le instalați, acestea costă puțin mai scumpe, dar sunt mai eficiente pentru a păstra căldura internă și pentru a limita anumite raze.
Oricum, vara pune ferestrele pe care le dorești într-un acoperiș de sticlă, e iad, îmi trebuie tot aerul condiționat să încerc să mă răcoresc, ilogic, așa că vara închid fereastra casei, cu o ușă fereastră glisantă dublă, seara este bună, toamna primăvara și chiar iarna de foarte frig când este soare se încălzește.
În case este aproape totul cu geam termopan, există chiar și geamuri triple, geamul caloriv este folosit din ce în ce mai mult.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 06/06/06, 21:40

ok ok dar voi avea sfârșitul unui rulou și voi face un test cu filmul în interior, în aer liber pentru a vedea dacă merită să le introduci sau nu ,, te voi ține la curent cu rezultate
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105