Aveți nevoie de sfaturi pentru izolarea mansardelor pierdute

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
gus_air
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/01/12, 14:38

Aveți nevoie de sfaturi pentru izolarea mansardelor pierdute




de gus_air » 20/01/12, 17:04

Bună ziua, am nevoie de sfatul tău înțelept pentru a izola o casă construită în jurul anului 1985 și situată în sudul Franței.
Există aproximativ cincisprezece ldv la mansardă și ar fi dorit să-l înlocuiască cu vată de celuloză. Mansarda este sănătoasă și aerisită. Nu există podea, ci umerașe fixate pe grinzile pe care este așezat gips-cartonul.

Cu toate acestea, acestea sunt partiționate și astăzi am acces doar la o parte din pod.
Așa că m-am gândit să trec prin acoperiș prin îndepărtarea țiglelor, dar acoperișul este din fier ondulat cu țiglă orientată.

Nu mai știu ce să fac, mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/01/12, 19:46

Fier ondulat cu faianță?

Aș vrea să aflu mai multe.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
gus_air
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/01/12, 14:38




de gus_air » 20/01/12, 20:13

Bună seara, de fapt, acoperișul este în întregime din fier ondulat și s-au lipit (nu întotdeauna de altfel) peste țiglă pe „valurile înalte” pentru a face să pară mai mult ca un acoperiș. Îl văd frecvent, în prezent locuiesc în hlm și este același sistem.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 21/01/12, 17:15

Da, acest lucru se face foarte mult în sud: păstrăm aspectul plăcilor "canal", dar funcția plăcii inferioare (invizibilă) este asigurată de placa ondulată, mult mai puțin costisitoare ...

Dacă am înțeles corect, aveți piese la mansardă care sunt problematice?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 28/02/12, 20:25

Buna seara, buna dimineata,

eliminați partițiile pentru a accesa toate podurile ???

sau să faci o gaură pentru a trece?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/02/12, 20:37

străpunge primul,

apoi m-am gândit la asta ....... :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 29/02/12, 12:44

bday,

o gaură valorează mai bine ficatul decât zece ani de întrebări : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: , Fac mici găuri ...

aceasta spune și fotografii pentru a putea fi sfătuiți;)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 97