Găzduiește un VIDEO pe platforma Odysee?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
oaie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/02/24, 20:12
x 3

Găzduiește un VIDEO pe platforma Odysee?




de oaie » 18/02/24, 14:04

bonjour
Caut alte platforme decât Youtube pe care să postez videoclipuri, fără a fi nevoie să dea un număr de telefon.
(videoclipuri gratuite pentru persoane fizice, pentru că încep să existe multe platforme pentru afaceri).

Dailymotion încă mai are, dar această companie are multe alte dezavantaje asupra cărora nu mă voi opri.
Caut altceva.

Vimeo nu necesita un numar de telefon, dar devine deosebit de comercial, pana in punctul ca pare sa blocheze videoclipurile dupa cateva luni de testare (sau chiar putin mai tarziu).

huruit Mi se pare imposibil, deoarece acești imbecili au ales să-și blocheze tot accesul la francezi (ei bine, asta e inteligent!)...
Deci, chiar dacă am putea găzdui videoclipuri cu un VPN sau un browser, în opinia mea, nu există nicio șansă ca un link sau chiar o integrare a videoclipului pe un site: să fie vizibil de către omul obișnuit (și asta este important - la cel puțin asta este cercetarea mea). În plus: număr de telefon sau nu... (Dar în orice caz: imposibil de vizualizat de trecători).

--

Odisee părea foarte atractiv... Am încercat acum 2 luni (ianuarie 2024)... Nu s-a cerut niciun număr de telefon...
Pe de altă parte, dăm repede peste o grămadă de opțiuni plătite și mai presus de toate: un sistem de „sold creditor” care mi se pare de neînțeles, nu se explică absolut nimic.

Am reușit să încarc videoclipul meu de 10 minute, dar la validarea tuturor informațiilor, sistemul de sold credit (care mă creditase cu bunăvoință ca nou venit) mi-a spus „că nu am creditul suficient”...
Acum, aceasta este întrebarea mea:
- acest sistem poate să nu fie direct legat de bani, ci de un „bilanţ de vizualizare” (si mai mult, mi se pare ca am vrut sa adaug o optiune in ultimul moment, care era taxabila, care ar fi putut sa-mi incurce validarea);
- apoi: Am văzut oameni care au videoclipurile lor și care sunt și pe YouTube, și o părere aproape sigură: acești oameni nu ar fi pe Odysee dacă nu ar fi putut să-și încarce videoclipul gratis...
De aici și îndoiala mea cu privire la modul în care funcționează.
Dar apoi mi-am șters contul imediat după (și acum nu am suficiente adrese de e-mail pentru reînnoire).
CINE POATE EXPLICA exact ce s-a întâmplat și cum să încarce pe această platformă.

--

Bichut părea posibil, dar se vorbește despre „peer-to-peer” cu „WebTorrent” și în același timp: „videoclipuri căutate”... nu înțeleg... Cine a încercat.
În opinia mea, aspectul peer-to-peer nu este nou și nu are nimic de-a face cu găzduirea videoclipurilor vizualizabile, dar se pare că vorbesc despre o „platformă de găzduire vizibilă” (?).

--

MySpace (video) Nu știu (se pare că acești imbecili blochează accesul nu doar la XP, ci chiar și la W7 (nu mai am acces la conturile mele foarte vechi, deși sunt încă prezente) (sau portalul este în pericol ).

https://www.veoh.com : Nu înțeleg și nu îmi inspiră încredere. mi se pare un pic „tineri-latest-versionite+tel”, tehnic amator, si cam blocheaza... A incercat cineva?

https://www.veed.io/pricing/fr-FR pare a exista o „opțiune gratuită” dar nu o cred nicio secundă, nu ar trebui să fie sustenabilă în timp, nu cred că modelul lor este să se împovăreze cu conturi care nu plătesc. și trebuie să existe cu siguranță un telefon de dat.

Facebook (video) deja nu am Facebook; Bănuiesc că va trebui să furnizați numărul dvs. de telefon și nu am văzut niciodată un videoclip de pe Facebook integrat în site-uri externe.

Tweeter (video?) deja nu am un tweeter; Bănuiesc că va trebui să-ți oferi telefonul și nu am văzut niciodată un videoclip de la un tweeter integrat în site-uri externe.

PeerTube (Framasoft) nu are nimic de-a face cu asta... este pur și simplu un „script” de management al conținutului, pe care îl oferă amatorilor care au luat hosting în altă parte, iar în spate: Framasoft încearcă să „creeze” un fel de „comunitate” (o cam ca francizele de magazine). Întregul lucru este, după părerea mea, o idee grotesc, deoarece desigur: tocmai CAZAREA este cea care pune o problemă... Astfel, micile grupuri de amatori care au plasat acest „scenariu” pe cazare sunt foarte egoiste, chiar mai închise decât platformele și, desigur, nu prezintă niciun viitor tehnic pentru găzduirea videoclipurilor de la indivizi din afara „grupului” lor (care le-ar satura imediat serverul).
Framasoft a fost deosebit de dezamăgitor încă de la început, un pic ca Quadrature-du-net, oameni lipicioși și lipsiți de valoare care vor să existe cu orice preț, dar nu știu ce să facă cu vântul.
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Găzduiți un VIDEO pe platforma Odysee?




de Christophe » 18/02/24, 15:30

automouton a scris:Facebook (video) (...) și nu am văzut niciodată un videoclip de pe Facebook integrat în site-uri externe.

Tweeter (video?) (...) și nu am văzut niciodată un videoclip de la un tweeter integrat în site-uri externe.


Ambele pot fi integrate complet pe site-uri externe, 2 exemple complet aleatorii:

Videoclip pe Twitter:



Videoclip pe Facebook:



(funcționează și aici cu Dailymotion, Vimeo și Youtube... plus reclamele sunt eliminate...)
0 x
oaie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/02/24, 20:12
x 3

Re: Găzduiți un VIDEO pe platforma Odysee?




de oaie » 18/02/24, 17:24

Bună ziua și vă mulțumesc pentru răspuns.

Cele două butoane mari din mijlocul videoclipurilor sunt ridicole și nu se potrivesc pentru integrare în site-uri fin concepute.
(începi să înțelegi că invoc orice scuză pentru a nu folosi acelea) ...

Mă întreb în special despre Odysee; Cred că mulți oameni ca mine nu înțeleg cum funcționează...
În plus, este destul de simplu să încerci... Dar poate, uneori, cineva care îl folosește va putea explica mai bine în detaliu.

În ceea ce privește Rumble și alegerea lor de a bloca accesul în Franța: acest lucru este, fără îndoială, motivat în principal de lipsa pieței de publicitate în raport cu o cantitate de videoclipuri pe care ar trebui să o suporte pentru nimic.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Găzduiți un VIDEO pe platforma Odysee?




de izentrop » 18/02/24, 19:00

Presupun că știți că aceste 2 platforme sunt specializate în dezinformare : Wink:
1 x
oaie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/02/24, 20:12
x 3

Re: Găzduiți un VIDEO pe platforma Odysee?




de oaie » 18/02/24, 19:32

Bună ziua și vă mulțumesc pentru răspuns.
Nu știu despre ce platforme vorbiți, iar alții vorbesc mai mult despre „reinformare”.
nici nu stiu ce vorbesti, pentru ca
ce-mi pasa Cum...
...Caut platforme pentru a stoca tehnic videoclipurile mele și a le integra pe site-ul meu.

Sper doar ca un utilizator de odysee sau de alte platforme să vină ocazional și să explice cum funcționează exact.
Regret deja că am pus începuturile de „comentarii” pe asta sau cutare.
Mărfuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Găzduiți un VIDEO pe platforma Odysee?




de GuyGadeboisTheBack » 18/02/24, 19:41

Și crezi că aici (în afară de Sfântul Vincențiu de Paul care se va grăbi să te ajute) cineva are ceva pentru CUM prostia ta?
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Găzduiți un VIDEO pe platforma Odysee?




de izentrop » 18/02/24, 22:54

automouton a scris:Bună ziua și vă mulțumesc pentru răspuns.
Nu știu despre ce platforme vorbiți, iar alții vorbesc mai mult despre „reinformare”.
Nici măcar nu știu despre ce vorbești, pentru că
ce naiba dau...
Am bănuit asta, având în vedere porecla și faptul că am venit să-ți pun întrebări aici.

Te voi anunța oricum în cazul în care ai ratat-o. : Mrgreen:
- Rumble, anti-YouTube care a devenit un puternic releu al dezinformarii https://www.strategies.fr/actualites/me ... ation.html
- Odysee: platforma teoreticienilor conspirației francezi https://www.francetvinfo.fr/internet/re ... 81703.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Găzduiți un VIDEO pe platforma Odysee?




de Christophe » 18/02/24, 23:52

GuyGadeboisLeRetour a scris:Și crezi că aici (în afară de Sfântul Vincențiu de Paul care se va grăbi să te ajute) cineva are ceva pentru CUM prostia ta?


Cu atât mai puțin având în vedere reacția lui... :şoc:
0 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134