Restabilirea în siguranță a unui panou de siguranțe

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
r2d2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 03/07/08, 22:20
x 1

Restabilirea în siguranță a unui panou de siguranțe




de r2d2 » 08/05/23, 16:03

salut tuturor!

cu un coleg am decis sa punem la loc in siguranta (siguranta este numele)
d(o placa de distributie veche are suporturi de siguranta. casa din anii 70 are neutre comune!!

Am citit aici că cineva a „încercat” dar nu părea că a făcut-o?.

suntem la 380v trifazat (da e vechi), credem plasati pe o masa cu 3 randuri

un diferențial cu patru poli care va servi ca întrerupător de circuit (de asemenea), un modul paratrăsnet și 3 diferențiale
40A 30ma pe rând, urmat de întrerupătoare.
mai jos este diagrama acestui tabel,

ceea ce mă îngrijorează este riscul disjuncțiilor, neutrele fiind comune, o modalitate de a „găsi și perechi?

opinia ta ? o metodă ? face cineva? MULȚUMIRI

Imagine
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de Christophe » 08/05/23, 17:26

Da, o idee bună să arunci toate astea păstrând în același timp cele 2 sau 3 lucruri moderne și să începi din nou pe o nouă placă curată, cu diferențe și întreruptoare la standardele actuale!

Pentru identificarea perechilor de neutru de faza sunt dispozitive care se pot identifica de la distanta... vezi cu un electrician daca il poti inchiria sau ca face doar aceasta parte a site-ului... In rest cred ca gasesti mai putin de 150 €...

Altfel există întotdeauna opțiunea de a pune ceva în priză și a pune sucul... pereche cu pereche... dar e mult mai lung...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de izentrop » 08/05/23, 18:26

r2d2 a scris:neutrule fiind comune, o modalitate de a „găsi și perechi?
Va trebui să sondeze, în speranța că un neutru nu este comun pentru mai multe circuite.
Personal, așa e cu mine. Sunt in mono. Tocmai am pus un diferențial de 30 mA la începutul tuturor, în așteptarea refacerii plăcii mai târziu.
Am toate elementele, dar atâta timp cât funcționează... : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de Christophe » 08/05/23, 18:30

izentrop a scris:Va trebui să sondeze, în speranța că un neutru nu este comun pentru mai multe circuite.


Daca am inteles bine, toate sunt! : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de izentrop » 08/05/23, 18:52

Christophe a scris:
izentrop a scris:Va trebui să sondeze, în speranța că un neutru nu este comun pentru mai multe circuite.
Daca am inteles bine, toate sunt! : Mrgreen:
Pot exista 3 faze pentru un fir neutru. În anii 60, nu exista nicio distincție între priză și circuitele de lumină, cu un neutru comun uneori.

Cazul lui pare mai recent, par a fi tot atâtea fire de fază cât fire neutre pe placă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de Christophe » 08/05/23, 19:01

Numără doar roșii și albaștrii care ies din asta rahat pictura!! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14975
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de GuyGadeboisTheBack » 08/05/23, 19:04

Da, dar hei, oh, nu este la îndemâna lui Toulmonde! : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de gegyx » 08/05/23, 19:39

Acest tabel a fost ușor modificat din 1960...
Mina mono de 76 avea lumina curentă și forța separate, dar s-a concentrat cu siguranță pe siguranțele ușilor cu filamente sau cartușe.
Câțiva ani mai târziu, făcusem un panou mai mare din lemn, diversificând mai mult circuitele și înlocuind totul cu întrerupătoare magneto-termice bipolare de 10 și 20A (recuperate pentru că instalația fusese modernizată în firma mea), și un bun mare de 30mili. întrerupător diferenţial de 63A (care poate face mai mult, poate face mai puţin).
Dar in urma unui pb intors din vacanta, din cauza unui frigider vechi care a declansat toata treaba, congelatorul de lada s-a pierdut.
De atunci îi pusesem un întrerupător în paralel și tăiasem acest diferențial, pentru fleacurile de posibilă supraîncălzire în timpul absențelor noastre. : Mrgreen:



E în siguranță cu o astfel de instalație, făcută în casă, sunt în siguranță, dar.... N-am putut închiria sau vinde coliba în timpul vieții mele : Roll:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de sicetaitsimple » 08/05/23, 20:31

Consilierii nu sunt plătitorii, așa că luați în considerare această postare ca o întrebare.
Am dat la un moment dat in modificarea / renovarea / extinderea tabloului electric acasa, intr-o casa veche, stiu ce bataie de cap poate fi uneori.
Dar chiar dacă înseamnă să refaci totul, te-ai gândit (dacă îți este posibil) să treci la monofazat?
Neapărat costă puțin pentru că este o firmă care va interveni în numele distribuitorului tău, dar apoi tot simplifică lucrurile.
Și, în mod normal, vă poate permite să vă abonați la un abonament mai mic, deci mai puțin costisitor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14975
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Resetarea unui panou de siguranțe




de GuyGadeboisTheBack » 08/05/23, 20:34

Deci nu știu, aveam ambele abonamente când mi-am cumpărat coliba. Într-o zi i-am cerut EDF să-mi scoată 380V, inutil pentru folosirea mea și care a provocat declanșarea fastoche în caz de furtună, s-a făcut (aproape) imediat și gratuit. Pe urmă, dacă nu mai e la EDF, ai dreptate și nu știu cum merge.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142