Aérocube, turbina eoliană de pe acoperiș

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Aérocube, turbina eoliană de pe acoperiș




de gegyx » 04/05/10, 19:10

Aerocub, turbina eoliană de pe acoperiș

Imagine

În timp ce citeam revista mea activistă preferată, am dat peste un articol despre această turbină eoliană pe acoperiș:Aerocub.
Se potrivește frumos în acoperiș.
Datorită pantei acoperișului, adăugată unui efect de venturi datorită pereților coșului de fum, începe cu cea mai mică adiere.
Rotorul nu se teme de vânt puternic.
Restricție: o singură direcție preferată a vântului.

http://www.aeolta.com/?lang=fr

Aeolta este o companie din Strasbourg.

Te las, va fi timpul aperocubului

:D
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 04/05/10, 19:52

bonjour,

AVERTIZARE !!!
Această turbină eoliană este destul de drăguță și plăcută din punct de vedere estetic.
Dar, din punct de vedere tehnic, este un adevărat dezastru.
Puterea recuperată este „arahide” și nu este proporțională cu prețul cerut.
Suprafața expusă vântului este de ordinul 1M², eficiența rotorului este de ordinul a 20%, ceea ce ne conferă o putere de 150 până la 200 de wați.

Așa că întrebați serios .....

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

turbină eoliană pe acoperiș fără catarg




de oli 80 » 04/05/10, 21:20

buna seara, am gasit un alt subiect despre asta
https://www.econologie.com/forums/une-eolien ... t9373.html

așa cum s-a spus, singurul dezavantaj este direcția vântului, dar hei cred că dacă a fost inventat a fost testat în anumite condiții
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/05/10, 21:35

Lipsa de orientare este într-adevăr o mare problemă: dacă favorizăm vânturile predominante pentru înființarea casei, riscăm să pierdem în climatism ... cu excepția potențialei „nega-energii” a acestui ultim punct este mult mai importantă decât ce nu poate produce turbina eoliană niciodată ...

Soluție posibilă: casa orientabilă : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 04/05/10, 22:09

Mi se pare original este estetic.
Restul…
Nu aș merge să-l cumpăr, ci aș încerca să fac asta, dacă aș vrea.
Aș adăuga încă unul: un pivot vertical în centru.
Ridicând coșul de fum retractabil de pe creasta acoperișului și rotindu-l cu o jumătate de tură, apoi reintegrându-l în creasta acoperișului, s-ar regăsi cu fața la vânt.
Am putea face acest lucru și în cele patru puncte cardinale ...

Da, Christophe ! mai bine să întoarceți moara de vânt decât casa.
(Îmi amintești de istoria belgiană, unde este nevoie de 5 persoane pentru a mulge o vacă, inclusiv 4 care ridică vaca în timp ce o țin de picioare)

Ah, da, Oli, îmi pare rău, nu mi-am amintit de această postare. Sau cel puțin, trebuie să-și fi făcut drum prin meandrele mele gri ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/05/10, 23:32

Gegyx a spus:

Aș adăuga încă unul: un pivot vertical în centru
.

Păi da, îmi amintești de extractoare de coșuri, în formă de bile cu aripioare cu o coadă pentru a le orienta. (Are un nume, dar nu știu care)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Francisc-68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 16/10/08, 20:01
Locul de amplasare: Sausheim -68- Franța




de Francisc-68 » 23/08/12, 13:12

bonjour,

Revin la acest subiect.
Interesat de Aerocube, am intrat în 2010, apoi de mai multe ori în 2011, compania aeolta care mi-a răspuns că va ține cont de solicitarea mea și mă va pune în legătură cu distribuitorul lor local imediat ce va fi creată rețeaua de distribuție. .
Astăzi descopăr asta www.aeolta.com nu mai există și nu mai există o modalitate de a contacta compania care a creat produsul!

ai vreo informatie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/08/12, 13:47

problema vântului este că nu există în fiecare zi: dacă în plus acest sistem folosește doar vântul care este în direcția bună, este și mai rău

oricine a lucrat serios cu turbine eoliene știe că vântul este mai puternic și mai regulat în vârful unui catarg decât în ​​vârful unui acoperiș

dorința de integrare în acoperiș este o greșeală: prea scump și prea puțin puternic

pentru o eficiență bună aveți nevoie de un catarg de două ori înălțimea obstacolelor: atunci când există o casă înaltă de 2 m, aveți nevoie de o turbină eoliană la 6 m de sol

când există o casă de 12m înălțime ai nevoie de o turbină eoliană la 24m ... dacă ne limităm la 12m posibil fără autorizație, funcționează prea prost! risipeste material
0 x
Francisc-68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 16/10/08, 20:01
Locul de amplasare: Sausheim -68- Franța




de Francisc-68 » 23/08/12, 15:04

Iti multumesc pentru clarificare

Cu toate acestea, asta nu răspunde la întrebarea mea: ce zici de această companie?
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113




de oli 80 » 23/08/12, 18:48

elefantul a scris:Gegyx a spus:

Aș adăuga încă unul: un pivot vertical în centru
.

Păi da, îmi amintești de extractoare de coșuri, în formă de bile cu aripioare cu o coadă pentru a le orienta. (Are un nume, dar nu știu care)


Bună ziua, asta îmi amintește de ceva, dacă nu există vânt în fiecare zi, am putea obține ceva de la extractorii de coșuri de fum, care funcționează pe principiul creșterii căldurii, un pic ca caruselul vrăjit cu lumânările care rotesc elicea

așa că am putea antrena un alternator cu extractorul de coș, care este folosit și pentru sobele cu lemne, acest lucru poate fi interesant în regiunile reci, dar nu foarte profitabil în sud
mai trebuie să vedem dacă reușim să tragem putere cu acest sistem
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189