Energia geotermală și turnurile solare la Vortex: cuplare?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
ptrem
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 05/11/07, 22:55
Locul de amplasare: a fost

Energia geotermală și turnurile solare la Vortex: cuplare?




de ptrem » 10/11/07, 10:57

Am încetat să extragem minereu. Ce se întâmplă dacă am scoate căldură din minele abandonate din Quebec?
Am copiat/lipit textul de mai jos
Gândirea mea este aceasta:

Este profitabil să combinați energia geotermală cu turnurile vortex?

Recuperăm energie pentru a produce căldură absorbită în turnuri.

Adâncimea puțului de mine (câteva sute de metri) este un factor de creștere a înălțimii parcurse de aerul cald Adâncimea puțului de mine + înălțimea turnului.
prietenos
ptrem



de Joël Leblanc

26 februarie 2007 – Încă din secolul al XVIII-lea, geologii știu că interiorul planetei noastre este fierbinte. În adâncul mantalei, activitatea nucleară susținută generează căldură și menține roca la temperaturi de câteva mii de grade Celsius. Aceasta este o sursă uluitoare de energie pe care oamenii ar face bine să o exploateze, potrivit lui Jasmin Raymond, doctorand în geologie la Universitatea Laval din Quebec. „Energia geotermală este continuă, fiabilă și regenerabilă”, spune el. Și, mai presus de toate, este curat pentru că nu emite niciun gaz cu efect de seră.”

În teorie, este destul de simplu să extragi această energie din intestinele globului. Mai întâi avem nevoie de puțuri adânci de câteva sute de metri, pentru că cu cât pătrundem mai adânc în scoarța terestră, cu atât rocile sunt mai fierbinți. Când apa este trimisă în fundul acestor puțuri, ea dobândește o parte din această energie și se încălzește. Apoi este suficient să pompați această apă la suprafață pentru a atrage în același timp energia termică pe care o conține.

O mulțime de fântâni există deja în Quebec. „Există aici peste 160 de mine care nu mai sunt active și care ar putea servi drept surse de căldură”, spune Jasmin Raymond. Chiar și cele mai modeste au potențialul lor geotermal.” Și ca bonus, sunt deja pline de apă!

Studentul cercetător a efectuat teste la vechea mină de cupru Murdochville, din Gaspésie, închisă din 1999. Rețeaua sa de galerii subterane, acum inundată, merge la 600 de metri adâncime. „În acest sector din Gaspésie, câștigăm 1,1°C la fiecare 100 de metri spre centrul Pământului. În partea cea mai adâncă, temperatura apei este de 9°C, în timp ce la suprafață este de 4 până la 5 grade.

Pompând aceste ape adânci, putem extrage căldură folosind pompe de căldură. Odată ce temperatura îi scade la 4 grade, această apă este eliberată astfel încât să se infiltreze în pământ unde va fi încălzită din nou la adâncime. Căldura obținută poate fi folosită apoi pentru încălzirea locuințelor.

Jasmin Raymond a calculat cât ar costa încălzirea în acest fel a tuturor clădirilor din parcul industrial din orașul Murdochville, adică 14 m000 de suprafață. „Energia necesară pentru pomparea apei și extragerea căldurii ar ajunge la aproximativ 2 milioane de kilowați-oră anual, sau o treime din cele 1,1 milioane de kWh necesare în prezent. Prin urmare, încălzirea ar fi de trei ori mai ieftină, ceea ce ar reprezenta economii de 3 USD pe an.”


Cercetătorul bănuiește că minele abandonate care se află latente în provincie și în alte părți ale planetei oferă toate un potențial geotermal interesant. Energia eoliană este în creștere. Dacă am explora sectorul geotermal?
0 x
știm cum să producem plasmă; problema este să faceți căsuța pentru a o conține.
inginerii experți pentru a face această cutie au 100% șanse de a fi angajat la cadarache.
Potrivit unui lider senior CEA, energia viitorului este hidrogenul produs cu electricitate, însă problema este să o conțină.
fc89
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 20/10/07, 20:01




de fc89 » 10/11/07, 12:32

bonjour,

Pompând aceste ape adânci, putem extrage căldură folosind pompe de căldură. Odată ce temperatura îi scade la 4 grade, această apă este eliberată astfel încât să se infiltreze în pământ unde va fi încălzită din nou la adâncime. Căldura obținută poate fi folosită apoi pentru încălzirea locuințelor.


Adâncimile acum?
Sunt unii care încă vor dăuna planetei noastre.

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 11/11/07, 11:30

Geologia este o soluție interesantă în cazul în care poate face posibilă revalorizarea minelor vechi.
Dar în afară de această reutilizare a minelor, mi se pare că energia geotermală, în afara regiunilor cu activitate vulcanică mare, reprezintă constrângeri prea mari pentru instalarea sistemului.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/11/07, 17:22

fc89 a scris:Adâncimile acum?
Sunt unii care încă vor dăuna planetei noastre.


Nu este nou. A fost inventat în anii 30. Există multe proiecte de centrale electrice în America de Nord prin preluarea apei rece din marile lacuri, în Japonia, și par să-mi amintesc că aceasta a furnizat și energie în Hawaii și economisește mult. ulei... :?
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 11/11/07, 18:14

citro a scris:
fc89 a scris:Adâncimile acum?
Sunt unii care încă vor dăuna planetei noastre.


Nu este nou. A fost inventat în anii 30. Există multe proiecte de centrale electrice în America de Nord prin preluarea apei rece din marile lacuri, în Japonia, și par să-mi amintesc că aceasta a furnizat și energie în Hawaii și economisește mult. ulei... :?


bonjour,
Odata ne putem bucura: cocorico!!
Se numește procesul Georges CLAUDE, numit după inventatorul său, un francez arătos!!

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
fc89
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 20/10/07, 20:01




de fc89 » 11/11/07, 18:39

bonjour,

Cunoști acest oraș Aubrac?
Aceasta este încălzire 100% naturală...
http://www.chaudesaigues.com/pageLibre00010f36.html

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/11/07, 22:07

: Arrow: Da, in copilarie am vizitat CHAUDESAIGUES (numele asta inseamna ape fierbinti).

Apele fierbinți care țâșnesc au fost folosite pentru a încălzi casele de secole.
Mi se părea că am văzut în urmă cu un an sau doi că primarul orașului a vrut să priveze locuitorii de această apă caldă gratuită și să o devieze pentru a alimenta un complex termal... : Evil:

Ce s-a intamplat cu el? :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 30/03/11, 19:16

Un pic de praf din subiect.

Ideea de a cupla energia geotermală cu un turn vortex este o idee excelentă.

Cel mai simplu și mai economic proiect constă în captarea, prin schimbătoare de fluid caldura, a căldurii primite în sera periferică în perioada caldă și injectarea acesteia la câteva zeci de metri în pământ (uscat) pentru a o reutiliza în perioadele reci. (context climatic temperat).

În zonele tropicale sau subtropicale problema nu se mai pune deoarece căldura va fi stocată în rezervoare etanșe umplute cu apă la nivelul solului.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173