Ajutați-vă cu electroliza camionetei mele!

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
barjoh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/09/10, 17:09
Locul de amplasare: Franţa

Ajutați-vă cu electroliza camionetei mele!




de barjoh » 18/02/11, 14:57

bonjour,

Sunt defalcat Lucrez la 2 lucruri pe care le caut și le caut, dar nu le găsesc.

Așadar, ideea, având în vedere prețul motorinei, este de a reduce consumul cu sistemul electrolitic de apă. rezervorul, sistemul furtunului și protecția împotriva incendiilor sunt terminate.

Am o baterie de 12V, 110Ah pe duba mea

Am văzut pe forum că aveți nevoie de o tensiune între 1 și 2 volți, cu un amperaj de 80A!

(1)
Cum îmi pot scădea tensiunea arterială? și să administrezi doar 80A?

(2)
+ Bateria va fi, prin urmare, conectată la o placă de oțel inoxidabil sau la o rețea,
- (masă) va fi conectat la o altă placă sau grilă din oțel inoxidabil,

(3)
Vreau să le fixez împreună pentru a lăsa o zi de 2 sau 3 minute între ele, trebuie să evit atingerea plăcilor + și - dintre ele?

vezi schema de vopsea:
Imagine

(4)
ultima întrebare este ce voi avea o ieșire mai bună, dacă pun mai multe plăci una + una - una + una - una +?


Aici rulez la 10L la 100Km de motorină Am un motor Peugeot 2.5Diesel, de unde și importanța acestui sistem D :) mulțumesc anticipat.
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Ajută-mă la electroliza mea




de bobono » 18/02/11, 17:05

Având în vedere prețul combustibilului, este normal să apară soluții miraculoase.

Odată cu electroliza apei pentru a alimenta motorul nu economisește bani, nu funcționează.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 18/02/11, 17:46

Vă sugerez, în schimb, să puneți ulei sintetic și aditivi antifricțiune în motor, să puneți și ceva în transmisie și să utilizați un detergent bun pentru injector.

Folosesc aceste produse care funcționează extrem de bine:

http://www.wynns.fr/


Cu aceasta puteți economisi între 10% și 30%!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
barjoh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/09/10, 17:09
Locul de amplasare: Franţa




de barjoh » 18/02/11, 21:18

Bună, bine a funcționat bine pe mașina pe benzină a unei vechi cunoștințe. Cu 150 km mai mult pe 1 plin = nu departe de 15 sau 20% din economie cred.

Și dacă nu există o economie cel puțin mai puțin poluantă :)

mulțumesc, dar nu folosesc acest produs scuze.
chiar dacă wynns sunt recomandate și disponibile peste ghișeu în centrele auto. (nu cumpărăm supă când nu știm ce conține? la fel pentru motoarele mele) :)

când este momentul potrivit, prefer să-mi deschid motorul și este necesară o curățare bună;)

Mai ales pentru admiterea cu supapa egr a dracului (ștearsă recent)

Vreau doar să fac acest experiment, este prea mult în capul meu și, dacă într-adevăr funcționează, voi face un pas mai departe.

Uite, dar mulțumesc oricum,
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 18/02/11, 22:04

Bună Barjoh

Subiectul este amplu dezbătut aici (253 de pagini !!!):

https://www.econologie.com/forums/electrolys ... t1228.html

Mulți s-au aruncat asupra ideii, nicio persoană cinstită care știe să măsoare ceea ce face și produce, nu a obținut încă rezultate bune ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 18/02/11, 23:28

0 x
barjoh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/09/10, 17:09
Locul de amplasare: Franţa




de barjoh » 25/02/11, 21:20

Bună, bine dacă mă veți ajuta oricum.

-Cum obțin 2 volți și 80 amperi pentru a trece prin apa mea?
de la bateria mea de 12V 110A.

metoda D preferată în comparație cu metoda cresus :) vă mulțumesc anticipat

-Și care este calculul pentru a ști cât durează bateria să se descarce?

-Dacă desenez 80A pentru electrolitul meu, asta va însemna că în abia peste 1h20 dacă alternatorul este oprit, bateria va fi descărcată?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 25/02/11, 23:04

barjoh a scris:Bună, bine dacă mă veți ajuta oricum.

-Cum obțin 2 volți și 80 amperi pentru a trece prin apa mea?
de la bateria mea de 12V 110A.

metoda D preferată în comparație cu metoda cresus :) vă mulțumesc anticipat

-Și care este calculul pentru a ști cât durează bateria să se descarce?

-Dacă desenez 80A pentru electrolitul meu, asta va însemna că în abia peste 1h20 dacă alternatorul este oprit, bateria va fi descărcată?


Bună Barjoh!

De ce nu vă puneți plăcile în serie pentru a ajunge la 12 volți?

Există multe modalități de a transforma dieta pentru a realiza ceea ce doriți, dar nu există soluții ușoare, care nu sunt disponibile.

Transformați 12 volți DC în curent alternativ (prima etapă recuperată de la un invertor) și apoi găsiți un transformator pentru a reduce tensiunea la 2 volți cu o capacitate de 80 amperi de ieșire, de exemplu un transformator de piață de 550 volți și 110 volți de ieșire ar putea face, dar va trebui să aibă capacitatea de 10 kw (Ouch Aie!) și apoi un redresor (pod diodă) și condensator pentru a se stabiliza, ceea ce vă va oferi aproape 2 volți și 80 amperi.

După cum puteți vedea, această soluție trebuie uitată!

O altă soluție este să găsești un tocător cu o capacitate de 80 de amperi care se poate face cu un regulator variabil și Mosfets, dar trebuie să pui condensatori mari în paralel cu bateria pentru a evita ca sufletul să nu se întoarcă în scurt timp!

Există alte soluții, cum ar fi utilizarea unui invertor și o sursă de alimentare variabilă de 80 amperi, care va fi foarte greu de găsit, dar 2 blocuri de 40 amperi în paralel pot face și sunt disponibile pe piață.

Toate soluțiile sunt complexe și costisitoare!

În principiu, o baterie de 12 volți și 110 amperi / oră oferă 1320 wați, iar cererea dvs. este de 2 volți x 80 amperi pentru 160 wați, teoretic, aceasta oferă 8,25 ore de utilizare, dar nu vă puteți descărca complet bateria mașinii. altfel va renunța la fantomă destul de repede, să spunem că folosim 20% ceea ce oferă 264 de wați disponibili pentru 1,65 ore de utilizare și asta fără pierderile transformării!

După cum puteți vedea, cea mai bună soluție este adaptarea electrolizei la o tensiune de 12 volți!

Bonne șansă!

Puteți încerca oricând aditivii pe care i-am sugerat! 8)
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 26/02/11, 20:24

Da, nu faceți celule 80A și 2V, ci 6 celule în serie pe 12V și 15A.

Citiți cu atenție secțiunea de electroliză a site-ului meu, totul este explicat în detaliu: http://chaenel.free.fr/cmsimple/?Electrolyse_de_l%27eau
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125