Eco-tehnologii: conferință de stocare termică la Bordeaux

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063

Eco-tehnologii: conferință de stocare termică la Bordeaux




de Christophe » 05/09/09, 10:33

Am dat peste acest seminar și ar fi interesant dacă un membru al forums din regiune participă, dacă este posibil, evident ...

Se încadrează exact în testele noastre actuale stocarea energiei termice cu ulei vegetal

Imagine

http://journee-des-eco-technologies.blogspot.com/

Este joi și costă 85 EUR pe zi (ceea ce este rezonabil, având în vedere specificul subiectului): http://journee-des-eco-technologies.blo ... tions.html

Programul zilei: http://journee-des-eco-technologies.blo ... ramme.html

Pentru persoana interesată și disponibilă, aceasta ar fi plătită de către asociație ... (în cele din urmă viitoare asociație)!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 05/09/09, 11:09

Ah da, trebuie să găsim un voluntar, subiectul merită, sunt prea departe :se încrunta:
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063




de Christophe » 05/09/09, 11:10

Da, există Targol și Citro ... nu prea departe, dar sunt gata?

Flytox poate fi cam departe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/09/09, 14:55

85 de euro pe zi, fug, chiar dacă m-ar plăti, nu aș vrea să particip la acest tip de înșelătorie
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 05/09/09, 19:35

:? Germania, Anglia, Spania, Suedia etc ... pe scurt, aveți nevoie de o persoană care ... să înțeleagă limba engleză :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063




de Christophe » 06/09/09, 10:19

Va fi tradus LeJuste, se notează!

chatelot16 a scris:85 de euro pe zi, fug, chiar dacă m-ar plăti, nu aș vrea să particip la acest tip de înșelătorie


Așa că sunt surprins de remarca dvs. și cred că sunteți complet alături și nu sunteți conștienți de „prețuri”!

Un seminar de „înaltă tehnologie” este de 150 până la 200 € / zi prețul mediu în Franța ... și nu vorbesc despre instruirea unor institutii private care sunt pe punctul de a înșela!

Am văzut pliante de seminar în petrol la 950 de euro timp de 2 zile ...

Deci 85 € pentru ceva atât de ascuțit și prin invitarea a atât de mulți oameni din străinătate: nu este scump! Chiar cred că este în mare parte subvenționat să obțineți aceste tarife și să recuperați cheltuielile!

Oricum am spus: ca poura fi defrayed de către asociație!

Deci, unde sunt girondinii? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/09/09, 14:14

da, desigur, mi s-a întâmplat să merg la instruirea plătită de angajatorul meu, care a costat o avere, nici măcar cu materialul corect al cursului tipărit: dacă nu notez tot ceea ce este interesant, se pierde. ...

stocarea termică este fizică în care totul este calculabil fără surpriză: cei care știu să calculeze și doresc să avanseze ecologia pot explica ceea ce știu fără a încărca
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 06/09/09, 15:30

chatelot16 a scris:stocarea termică este fizică în care totul este calculabil fără surpriză: cei care știu să calculeze și doresc să avanseze ecologia pot explica ceea ce știu fără a încărca


Nu credeți că tocmai cu cei 85 € de persoană vom plăti boxelor !! : Lol: : Lol:
Vorbitorii sunt fie academicieni (care vin să discute), fie industriași (care obțin mult mai mult prin promovarea lor indirectă).

Nu, aceste taxe de intrare plătesc pentru mese, pauze de cafea, organizare și documente ... și asta nu contează subvențiile (și de multe ori trebuie să plătiți închirierea camerei). În cele din urmă, pentru vorbitori, plătim pentru mesele lor și, uneori, pentru călătoria lor.

Și atunci, din ce motiv ar trebui să fie că, deoarece este ecologie, totul ar trebui să fie gratuit și să se facă în mod voluntar ???

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/09/09, 23:11

pentru un subiect foarte tehnic, consider că participarea la o conferință nu este foarte eficientă: este mai util să scrii totul clar

din păcate, deseori se mulțumesc să vorbească în fața celor care au făcut efortul de a plăti și care deseori nu înțeleg prea multe ...

oricum nu sunt un client bun pentru acest tip de conferință: nu pot lua notițe: înțeleg ce vreau și nu scriu suficient de repede, apoi redau ceea ce cred mai degrabă decât ce Am auzit ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79372
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063




de Christophe » 07/09/09, 09:16

+1 emlaurent!

Dar, indiferent de preț, deoarece vi se spune că este asociația cea care îl va plăti !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180