Și energia microbiană a fost

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Trecerea
x 17

Și energia microbiană a fost




de Trecerea » 04/03/06, 17:24

MICROBIOLOGIE ■
Electricitatea produsă
de anumite bacterii
ar putea deveni
o nouă sursă
Energie alternativa.
aplicații
sunt încă limitate,
dar rezultatele
sunt promițătoare.


Voir Courrier International nr. 800, pagina 58.
(Arata ca o bila mica intre anod si catod, dar nu conteaza. Cathodă cu un h ca în hhidrogen = pol negativ, greșesc?)
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 08/03/06, 12:07

În același stil, am citit un articol pe site-ul quant'homme și am făcut referințe încrucișate pe site-ul science et vie.
Un botanist englez a descoperit bacterii care produc electricitate prin consumul de zahăr, iar descoperirea datează din 1902 cred.
Da, o altă piesă :şoc:

http://www.arittcentre.fr/article248.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 07/04/06, 21:39

Bună dimineața.

Este păcat că sursele de informații despre acest subiect sunt atât de rare.

Având în vedere epidemiile recente, cred că bacteriile pot fi înfricoșătoare. Ca să nu mai vorbim că pentru a crește performanța tentația de a folosi bacterii modificate genetic poate fi puternică, deci posibilă alunecare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 07/04/06, 22:23

Epidemiile recente sunt virale (chikungunya, gripa aviara) si nu bacteriene. În ceea ce privește bacteriile, acestea au fost manipulate pentru a produce anumite molecule de ceva timp. Este biotehnologie.

În prezent, cercetătorii lucrează la viruși și în special la bacteriofagi care ucid bacteriile în scopuri terapeutice...

Așadar, utilizarea bacteriilor pentru producerea de energie nu este doar de imaginat, ci poate fi și viitorul.

În sedimente găsim destul de multe biocenoze compuse din comunități bacteriene cu cooperare în care una dintre tulpini degradează compuși pentru a produce alții care sunt utilizați de o altă tulpină și așa mai departe.

Nu este imposibil pe viitor să avem astfel de comunități compuse din bacterii care degrada deșeurile și altele adsorbite pe suporturi pentru a furniza energie electrică. Sau comunități compuse din microalge cu electrobacterii în loc de panouri fotovoltaice...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 08/04/06, 17:45

Bună dimineața.

Sunt de acord cu tine, epidemiile recente se datorează virusurilor și nu bacteriilor. Dar „publicul larg” are dificultăți în a face distincția între bacterii și viruși.

Unii specialiști/medici sunt îngrijorați și de faptul că ne slăbim apărarea naturală (și pe cea a animalelor de fermă) prin utilizarea excesivă a antibioticelor și se pare (după ei) că microorganismele (virusurile, sau bacteriile, în acest punct am nu stiu) devenim din ce in ce mai rezistenti la ceea ce folosim pentru a le lupta.

Nu prea cunosc subiectul, dar se pare că microorganismele au capacități de adaptare și mutație genetică mult mai mari decât ale noastre. Mă întreb ce mijloace de „control” avem.

De asemenea, mi se pare că multe aplicații inclusiv aceasta (și unele pentru decontaminarea solului) sunt foarte interesante. Dar când microorganismele sunt eliberate în natură, nu există nicio „oprire de urgență” asupra lor.

Daca stii unde sa gasesti informatii despre subiect, ma intereseaza, multumesc.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 05/05/06, 16:40

Castor a scris:Unii specialiști/medici sunt îngrijorați și de faptul că ne slăbim apărarea naturală (și pe cea a animalelor de fermă) prin utilizarea excesivă a antibioticelor și se pare (după ei) că microorganismele (virusurile, sau bacteriile, în acest punct am nu stiu) devenim din ce in ce mai rezistenti la ceea ce folosim pentru a le lupta.


bonjour,

La această întrebare, pot răspunde, antibioticele sunt eficiente doar împotriva bacteriilor, fără efect asupra virușilor.

Castor a scris:Nu prea cunosc subiectul, dar se pare că microorganismele au capacități de adaptare și mutație genetică mult mai mari decât ale noastre. Mă întreb ce mijloace de „control” avem.


Într-un fel, faptul că adaptarea unei specii cu o latență între generații de ordinul unei secunde (bacteriile) este mai mare decât cea a unei specii care are nevoie de aproximativ douăzeci de ani pentru a vedea sosirea unei noi generații (omul) este relativ explicabil. .


Altfel, pentru a reveni la subiectul general al postării, oamenii de știință noștri vor găsi în curând soluția la problemele noastre legate de deșeuri și poluare din cauza incineratoarelor: noi fabrici sau bacterii ne vor mânca gunoiul pentru a face electricitate.

După „fără arme, fără ciocolată”, vine vremea „fără risipă, fără electricitate” : Cheesy:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181