Proiect blocat în energia geotermală

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
frecolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/04/05, 22:46

Proiect blocat în energia geotermală




de frecolo » 13/09/06, 22:45

bonjour,

Am fost blocat de un an pentru instalația mea geotermală.

Vreau să fac o instalare prin colectare pe surse (1 în aspirație, 1 în livrare).

Am făcut o serie de citate pentru instalare și cred că am găsit o companie capabilă și serioasă pentru asamblarea CAP.

Am trimis un radiestezist care mi-a găsit 2 surse adânci de 10m

numai, nici o modalitate de a găsi un burghiu. Toți cei pe care i-am contactat, de mai multe ori, îmi spun: „OK, vom trece”, sau „îți voi trimite o cotație” și apoi ... nimic

singurele tarife care mi s-au dat prin telefon mi se par exorbitante.

m-ar putea ajuta cineva cu cercetările mele? că nu stau pe combustibil toată viața?

Sunt în Eure

Cu stimă,

Fred
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/09/06, 22:51

Și pkoi vrei absolut energie geotermală?

Nu numai că vă va costa foarte mult, dar după toate acestea rămâne nuclear indirect ... În cel mai bun caz, în medie peste un an cu un COP de 3, acest lucru compensează producția a 0,3 a centralelor nucleare ... deci este bun pentru portofelul poate fi (în comparație cu convectoarele numai), dar pentru încălzire și epuizarea resurselor nu ...

Te-ai gândit la lemn sau solar?
0 x
frecolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/04/05, 22:46




de frecolo » 13/09/06, 23:00

salut Christophe,

În prezent am un cazan pe ulei care trebuie să fi avut aproximativ 25 de ani și care consumă gust în ciuda izolației recente a casei, ca să nu mai vorbim de calitatea fumurilor sale.

înainte de a mă decide asupra energiei geotermale, am luat în considerare alte câteva procese.

Nu vorbesc despre energia solară, locuiesc în Normandia
Lemnul îmi pune o problemă în ceea ce privește spațiul de depozitare și trebuie să „realimentez” în mod regulat. Nu sunt sigur că pe termen scurt acest lucru este cu adevărat cel mai bun.

Așadar, printre mai multe rele, am ales-o pe cea care pare cel mai puțin penalizantă pentru mica mea planetă. Și apoi, EDF face și energie eoliană, hidraulică, dar asta este o altă dezbatere ... ne îndepărtăm de întrebarea mea inițială
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/09/06, 23:03

bonjour

Am trimis un radiestezist care mi-a găsit 2 surse adânci de 10m

marele vrăjitor mowak, nu este o certitudine că vei avea suficientă apă. (există aproape peste tot, dar nu întotdeauna în cantitate)
Care este natura solului Argila sau nisipul? , nisip ideal preferabil, înainte de a vă gândi la o pompă de căldură cu apă este necesar să aveți instalația care atrage apa. Dacă este nisip, metoda este relativ simplă cu un tarierre și extensii pe care le sapăm până cădem în noroiul umed, imposibil să mergem mai departe, apoi cu un tuayau și un vârf special vândut pe piață, un fel de plasă din oțel inoxidabil, care se scufundă de la 1 la 1,5 metri sub acest strat freatic, apa este golită în țeavă dacă curge rapid, suntem în pietriș grosier la înălțimea corectă a venei, taponăm orificiul și pompăm intermitent, la început, apoi continuu timp de câteva ore sau chiar câteva zile și dacă fața de masă nu scade prea mult, este bine să vă gândiți la pompa de căldură.

André
Dernière édition alin Andre 13 / 09 / 06, 23: 28, editate 1 ori.
0 x
frecolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/04/05, 22:46




de frecolo » 13/09/06, 23:09

salut andré

radiestezul în cauză este cineva de încredere. El cunoaște nu numai locația, ci și direcția de curgere și fluxul. Cum? 'Sau' Ce? este o știință pe care nu o cunosc.

Pace
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/09/06, 23:15

frecolo a scris:Lemnul îmi pune o problemă în ceea ce privește spațiul de depozitare și trebuie să „realimentez” în mod regulat. Nu sunt sigur că pe termen scurt acest lucru este cu adevărat cel mai bun.


Dar peleții / granulele din deșeuri / rumeguș? Este cu 40-50% mai ieftin decât păcura în comparație cu energia? La nivel plasează aproximativ 2 kg = 1 L de păcură. Densitate: aproximativ 750 kg / m3 (deci aproape păcură) cu alte cuvinte aveți nevoie „doar” aproximativ și la aceeași eficiență a cazanului dublați volumul de păcură pentru un sezon de încălzire ...

Pentru prețul proiectului dvs. geografic, veți avea un aragaz (pentru camera dvs. principală) și un cazan pe peleți și veți conduce economia locală fără a accepta abuzurile de centralizare a energiei ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/09/06, 00:06

bonjour,
este o glumă pe radiesteză, sigur că ajută la locul respectiv, dar pentru fluxul pe termen lung este altceva, poți pompa rapid 50 de metri cubi și după aceea trebuie să-l lași să se odihnească, în cazul tău este nevoie de un debit bun de cel puțin 25 până la 30 de litri pe minut la încălzire, în aer condiționat este nevoie de mult mai puțin. oricum întoarceți apa la semi suprafața de sub gelatină suficient de departe de locul în care pompați 10 metri buni (nu faceți aceeași greșeală ca mine).
Cea mai economică este încălzirea lemnului, cu condiția să o luați, dacă trebuie să o livrați .. nu este foarte economic .. depinde de ceea ce căutați, am atât pompa de căldură cu ardere lentă și sistemele de încălzire a lemnului, am devenit leneș și bătrân, folosesc aproape întotdeauna pompa de căldură,
Lemnul este ocazional pe vreme foarte rece, sau pentru sărbători .. sau întreruperi de energie .. Aragazul meu este puțin prea mare pentru casă.

André

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 14/09/06, 10:21

frecolo a scris:[...] radiestezul în cauză este cineva de încredere. El cunoaște nu numai locația, ci și direcția de curgere și fluxul.[...]
:şoc:
Rahat!
Că unii oameni sunt sensibili la prezența apei, este destul de posibil, dar debitul, este o mare prostie! : Roll:

Pentru foraj, contactați FONDASOL.

Costul instalării unui piezometru tubulat în PVC ø 50 mm peste 10 m adâncime este de aproximativ 1500 € fără TVA, detaliat după cum urmează:
- 750 € doar pentru mutarea mașinii
- 100 € înființat
- 450 € pentru foraj
- restul pentru alimentarea tubului, capului etc ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 14/09/06, 11:18

Bucheron a scris:Pentru foraj, contactați FONDASOL.

Costul instalării unui piezometru tubulat în PVC ø 50 mm peste 10 m adâncime este de aproximativ 1500 € fără TVA, detaliat după cum urmează:
- 750 € doar pentru mutarea mașinii
- 100 € înființat
- 450 € pentru foraj
- restul pentru alimentarea tubului, capului etc ...


Mi se pare foarte ieftin, având în vedere natura specifică a profesiei!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 14/09/06, 14:22

Christophe a scris:
Bucheron a scris:Pentru foraj, contactați FONDASOL.

Costul instalării unui piezometru tubulat în PVC ø 50 mm peste 10 m adâncime este de aproximativ 1500 € fără TVA, detaliat după cum urmează:
- 750 € doar pentru mutarea mașinii
- 100 € înființat
- 450 € pentru foraj
- restul pentru alimentarea tubului, capului etc ...


Mi se pare foarte ieftin, având în vedere natura specifică a profesiei!
Tariful 2004, pentru piezo-urile pe care le instalasem pentru un studiu AVP pe autostradă ... Au fost 4.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176