Mecanism de producere a energiei electrice.

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 21/09/03, 10:38

Buna Yasacha!
Am același proiect, dar încă nu am găsit locația pentru a-l derula, însă este un subiect foarte bun pentru discuții. Dacă membrii ne pot informa, ar fi frumos.

A+
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/09/03, 16:21

Înainte de a începe studiul de realizare, trebuie să vă puneți 2 întrebări esențiale:

1) Este necesară puterea furnizată de apă pentru realizarea unei asamblări. Sioui -> 2)

2) Din punct de vedere legal, îl poți face, adică prin: Ținutul îți aparține.

Dacă 1 și 2 sunt pozitive, vin alte întrebări, una dintre cele mai importante și problematice este conexiunea la rețeaua EdF (din moment ce presupun că doriți să vindeți curentul) pentru că, veți înțelege, că EdF, neavând nimic de pentru a câștiga dintr-o descentralizare a energiei, nu va pune covorul roșu pentru asta și aș spune chiar că va supraîncărca această instalație și va pune un stick în roțile tale (logic, își apără carnea de vită). În sfârșit, numără 10-15 ani de rentabilitate a investițiilor, acestea sunt cifrele clasice din energia regenerabilă (care m-a „tulburat întotdeauna” ... pkoi toate randamentele sunt aceleași pe tehnologii atât de diferite?)
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 01/04/04, 11:39

hi,
Cel mai simplu mi se pare să folosesc fie un sistem ca și pentru turbine eoliene, sau în ceea ce privește fotovoltaica pentru depozitarea și restituirea, există doar mecanica care s-ar schimba, dar este nevoie de mai multe informații despre numărul de Kw așteptat și debitul râului;)
Și dacă sunteți un bun handyman, există modalități de a face multe economii în realizare : Lol:
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
johann.noel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 28/04/04, 13:30




de johann.noel » 28/04/04, 13:53

Am câteva documente pdf care se referă la modificarea alternatoarelor și a bateriilor auto la un nivel bun de mână, sunt inițial făcute pentru turbine eoliene mici, dar sunt destul de utilizate pentru hidraulica mică ...

Îți pot trimite prin e-mail sau trebuie să găsești site-ul de unde provin (trebuie numit „moară”)

johann
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 28/04/04, 23:10

Bună dimineața!

Mulțumesc pentru documente, sunt de asemenea interesat și s-ar putea să fie interesant să le dai linkul tuturor ...
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 30/04/04, 07:43

econologie a scris:Bună dimineața!

Mulțumesc pentru documente, sunt de asemenea interesat și s-ar putea să fie interesant să le dai linkul tuturor ...

:P
Bună, da, acest lucru este adevărat !!! trebuie să dea link-urile, pentru a dezlega tastaturile (limbilor)! <_
A+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 01/05/04, 11:37

Cred că îți vei găsi fericirea aici:

http://www.mini-eoles.com/

care este continuarea site-ului moulinette (site-uri din Quebec)

A+
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/05/04, 21:36

pentru mine: http://www.smallhydro.ch/français/français.htm :)

putem citi:

În secolul al XIX-lea, peste 19 de instalații hidraulice mici au furnizat energie industriilor și fabricilor elvețiene. În 10, registrul drepturilor de apă menționează 000 de centrale hidraulice mici, cu mai puțin de 1914 Megawatt [MW] de putere, 7% dintre acestea având o putere mai mică de 000 de kilowati (de exemplu, roți de apă și mici turbinele). Pe parcursul secolului XX, densificarea rețelelor electrice, furnizarea energiei produse la prețuri avantajoase de către hidrocentrale mari și concurența de la generatoare mici, flexibile și ieftine de combustibil fosil au dus la dispariția majoritatea micilor hidrocentrale.

Drept urmare, în 1985 existau doar aproximativ 1 de centrale hidroelectrice mici cu o putere mai mică de 000 MW, încă din care aproximativ 10 aveau o putere mai mică de 700 kW. La acestea trebuie adăugat cca. 300 instalație care a folosit direct energia mecanică.

În 1990, sub influența dezastrului nuclear de la Cernobâl și confruntat cu amenințarea încălzirii globale, elvețienii au adoptat, prin vot, articolul constituțional despre energie (art. 24 oct. BV). Pe această bază, în 1991 a fost emis un decret federal privind energia, care definește noi condiții economice în favoarea energiilor regenerabile. În același an, a fost lansat programul de acțiune „Energy 2000” care vizează susținerea energiilor regenerabile, consecință directă a acestui decret. Acest decret federal a condus definitiv la legea energiei din 28 iunie 1999 (LEne).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130