Căutați martori care locuiesc lângă un parc eolian

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Kigralin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 07/11/11, 23:28

Căutați martori care locuiesc lângă un parc eolian




de Kigralin » 08/11/11, 18:03

bonjour,

Vin la voi pentru a încerca să obțin mărturii de la locuitorii care locuiesc în apropierea unei ferme eoliene industriale.

În căutarea unei case în mediul rural, eu și prietenul meu am căzut sub vraja unei ferme renovate într-un sat tipic din Lorena. Împrejurimile sunt deluroase și există câmpuri, pajiști și păduri. Pe scurt, un loc magnific.
Singura problemă este că în jurul satului este planificată o fermă eoliană, cea mai apropiată de aceste mori de vânt fiind situată la 500 m de primele locuințe.

Dintr-o dată, ezităm pentru că ne temem puțin de orice inconvenient în ceea ce privește zgomotul.

Prin urmare, caut mărturii de la oameni care trăiesc în fiecare zi în jurul acestor tipuri de parcuri pentru a afla ceva mai mult.
Mică clarificare: ore de cercetare pe internet și citirea subiectelor nu m-au avansat cu greu în această căutare de informații, subiectul devenind invariabil un concurs de rea-credință între turbinele pro-eoliene și turbinele anti-eoliene care nu au trăit niciodată lângă acestea. parcuri. Acelor, vă mulțumesc că ați mers pe drumul vostru.

Multumesc anticipat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/11/11, 19:36

Buna,

Nu sunt martor direct nici pro, nici anti wind (ci mai degrabă din partea pro), și iată părerea mea ...

La 500 m, vă va deranja mai puțin zgomotul decât vizualul!
Iată câteva cifre pentru „decibeli eolieni”: https://www.econologie.com/forums/les-eolien ... vt209.html

Nivelul presiunii acustice scade odată cu distanța. Cu cât este mai departe de sursă, cu atât scade zgomotul perceput (valabil pentru orice sursă de sunet)
La 10 m de sursă, nivelul sonor scade cu 30 dbA
La 20 m de sursă, nivelul sonor scade cu 35 dbA
La 30 m de sursă, nivelul sonor scade cu 40 dbA
La 100 m de sursă, nivelul sonor pierde 50dbA

Iată acum un mic tabel cu nivelul sonor al unei turbine eoliene în funcție de viteza vântului

Viteza vântului (km / h) / Nivelul sonor ambient (dB (A))
18 / 38
25 / 41
32 / 45
40 / 49
47 / 53
54 / 56

Si dupa ? : nivelul sonor al unei turbine eoliene se stabilizează atunci când vântul atinge o anumită viteză. Peste această viteză, nivelul sonor al vântului continuă să crească, în timp ce cel al turbinei eoliene rămâne stabil; zgomotul vântului îl acoperă apoi pe cel al turbinei eoliene.


Scara de decibeli face posibilă poziționarea unui anumit număr de emisii sonore cunoscute comparativ cu zgomotul mediu emis de o turbină eoliană situată la o distanță de 250 m
10 dB frunze cad
Șoapte de 15 dB
30 dB Interiorul unui dormitor
Turbina eoliana de 40 dB
50 dB Interiorul unei case
Biroul 70dB
80dB Interiorul unei mașini
Muzică stereo de 90 dB
100 dB În interiorul unei fabrici
120 dB Jackhammer
Avion cu jet de 150 dB

Ce se întâmplă atunci când există mai multe turbine eoliene?
Creșterea nivelului sonor nu este nicidecum proporțională, ci logaritmică. Aceasta înseamnă că prezența a două surse de sunet identice nu duce la dublarea percepției intensității sunetului. Astfel, o persoană plasată la o distanță egală de două Surse de sunet identice vor percepe o creștere a nivelului de auz al 3dB. Patru surse identice vor crește nivelul cu 6 dB.


Deci, la 500 m, probabil veți avea cu 4 până la 5 dB mai mult ... fie ... nimic audibil ...

Pe de altă parte, nu știu impactul unui parc eolian asupra valorii imobiliare și acolo, întrebarea merită să fie dezbătută, cu figuri de susținere! Trebuie să fie foarte subiectiv ...

Dacă nu ați făcut deja, puteți vedea și totuși subiectul mare: https://www.econologie.com/forums/eolien-pou ... t1613.html

ps: avantaj puțin cunoscut al unei ferme eoliene lângă casa ta, niciun avion sau microlumină nu te va deranja la altitudine mică! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 08/11/11, 20:14

Eu cred că este mai bine să trăiești la 500 de metri de un parc eolian, mai degrabă decât la marginea unui drum național (în prezent locuiesc lângă un drum național ...) și chiar și la asta terminăm obișnuindu-ne (geamurile duble ajută mult)
Acum poate fi o scuză bună pentru a negocia puțin prețul și pentru a obține o afacere bună.

Dar pentru a vă face o idee bună în prealabil, cea mai ușoară cale este să mergeți la un parc eolian deja în funcțiune. În estul Franței, nu asta lipsește!
În acest fel veți ajunge la fundul acestuia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 08/11/11, 20:16

Da, și pentru a face testul bine: vă ridicați cortul la 500m pentru o noapte :) (fără geamuri duble cortul eh : Cheesy: )
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 08/11/11, 21:11

Atenție, totul depinde de turbina eoliană pentru că există turbine eoliene foarte zgomotoase precum cele instalate în Cap Corse, le puteți auzi la câțiva km distanță! Și există turbine eoliene foarte silențioase, precum cele de la parcul eolian Bouin din Vandea, însă mult mai mari, care fac foarte, foarte puțin zgomot în ciuda diametrului de 85 m și a 2,5 MW.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/11/11, 00:07

Complet de acord cu Forhorse, drumurile naționale și autostrăzile sunt mult mai enervante în ceea ce privește zgomotul (și dramatic mai rău, în poluarea periculoasă) la 500m sau chiar 1 până la 2 km, în funcție de configurația terenului !!

Geamurile duble reduc enorm zgomotul până la a trăi câteva zeci de metri lângă străzi sau drumuri, ca mulți oameni, în timp ce această poluare cu particule din aer ucide mai puțin de 300 m!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Căutați martori care locuiesc lângă un parc eolian




de Obamot » 09/11/11, 08:33

Când v-am spus că energia eoliană este periculoasă:

Kigralin a scris:căutare martori viis lângă un parc eolian


... greu de găsit martori morți, cu greu puteau confirma ....

( : Mrgreen: ) Există o lipsă „S” și o virgulă undeva ...?
Dernière édition alin Obamot 09 / 11 / 11, 08: 59, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: Căutați martori care locuiesc lângă un parc eolian




de Cuicui » 09/11/11, 08:39

Obamot a scris:Când v-am spus că energia eoliană este periculoasă:
Kigralin a scris:căutare martori viis lângă un parc eolian
... greu de găsit martori morți, cu greu puteau confirma ....
( : Mrgreen: ) Există o lipsă „S” și o virgulă undeva ...?

Sensul: căutarea martorilor cine traieste lângă un parc eolian (un verb, nu un adjectiv). Dar hei, cred că toată lumea a luat-o.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 09/11/11, 08:54

Cu puțin înainte de BLAMONT (54) există un parc eolian în funcțiune, mergeți să vedeți și să ascultați zgomotul la 500m.
Bun argument pentru scăderea prețului!
În Canare, am vizitat un parc foarte mare, într-adevăr, la graniță, dar am trăit lângă o linie de cale ferată în tinerețe după câteva săptămâni: somn bun.
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 09/11/11, 09:31

Maximus Leo a scris:Atenție, totul depinde de turbina eoliană pentru că există turbine eoliene foarte zgomotoase precum cele instalate în Cap Corse, le puteți auzi la câțiva km distanță! Și există turbine eoliene foarte silențioase, precum cele de la parcul eolian Bouin din Vandea, însă mult mai mari, care fac foarte, foarte puțin zgomot în ciuda diametrului de 85 m și a 2,5 MW.


Cei din Cap Corse au, din câte știu eu, deja un vârstă de 20 de ani ... Cred că proiectul datează din 1991 ... de verificat.

Am trecut de mai multe ori acolo și zgomotul nu m-a șocat ... (cel puțin de la D80), în Bouin am trecut și eu și am fost acolo la poalele turbinelor eoliene și acolo putem auzi un fel de „fluier alternativ „... cu care, chiar și într-un cort amplasat la poalele turbinei eoliene, cu care ne-am putea obișnui destul de repede, cred ...

Cuicui a scris:Sensul: căutarea martorilor cine traieste lângă un parc eolian (un verb, nu un adjectiv). Dar hei, cred că toată lumea a luat-o.


+1
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154