Gérard Ducerf, „Plante bioindicatoare”

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Gérard Ducerf, „Plante bioindicatoare”




de Maximus Leo » 24/02/14, 18:38

Ascultați-l pe botanistul Gérard Ducerf în programul „Terre à terre” din France Culture sâmbăta trecută:

http://www.franceculture.fr/emission-te ... 2014-02-22

Gérard Ducerf este autorul „Enciclopediei plantelor bioindicatoare, ghid de diagnosticare a solului”.

http://www.youtube.com/watch?v=BOesAjEIdac

ML
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/02/14, 08:30

Interviu excelent (cu câteva detalii)! Într-adevăr, pământul este un organism viu. Dacă mai mulți oameni ar fi sensibili la echilibrul fragil al solului, dar și la capacitatea acestuia de a repara erorile noastre lăsând să acționeze fenomenele complexe, ar înțelege mai bine că corpurile noastre funcționează pe aceleași principii și că atunci când acest sol este „cancerizat” nu prin înrăutățirea stării sale se poate repara. Din păcate, fermierul a devenit fermier sau mai exact un exploatator agricole, prin această obsesie de a produce întotdeauna mai mult (fără altă necesitate decât să obțină profituri la export) la cel mai mic cost și, prin urmare, la prețul exorbitant al morții terenurilor.
Și ceea ce se întâmplă la nivel agricol corespunde acelorași mecanisme adoptate de așa-numitele sisteme de sănătate. Sperăm, înainte de o ireversibilitate totală, o conștientizare și, prin urmare, o schimbare a metodelor atât în ​​agricultură (organică), cât și în îngrijire (igienism / naturopatie).
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 25/02/14, 12:03

Gérard Ducerf insistă asupra noțiunii de „sol mort”. La ce folosește punerea îngrășămintelor, chiar organice, pe solul mort?

Pe același subiect, videoclipul lui Claude și Lydia Bourguignon: "Moartea solului = moartea oamenilor!"

http://www.dailymotion.com/video/xdicte ... des-s_tech

ML
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/02/14, 12:45

bonjour
Gérard Ducerf insistă asupra noțiunii de „sol mort”. La ce folosește punerea îngrășămintelor, chiar organice, pe solul mort?

Nu-mi place acest termen de moarte, aș prefera cel de a deveni inactiv prin epuizare sau din cauza anumitor condiții pe care le-a suferit. Site-uri precum Hiroshima, Cernobâl au fost considerate moarte, iar viața a fost restabilită în timp.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 27/02/14, 10:09

Bah ... „teren mort” este o expresie profesională. Magazinul va spune și „Mașina de spălat vase este moartă” :D chiar dacă este reparabil.

Un „teren mort” prezintă cel mai mare interes deoarece devine construibil!

Pentru Cernobîl, nu am fost acolo, dar cunosc Hiroshima și, de asemenea, Nagasaki. Da, viața și-a revenit, acestea sunt orașe frumoase, verzi, nicio legătură cu ceea ce ne imaginăm. Cernobîl era mult mai contaminat decât Hiroshima.

Vegetația a crescut din nou la Hiroshima la o lună după bombardament după ploile din septembrie, în special buruienile! Apoi, copacii au plecat în primăvara următoare, nu doar Gingko Biloba.

Sub ocupația militară americană, toate informațiile referitoare la bombardamentele atomice au fost cenzurate. A fost în interesul guvernului american Truman să declare că solul din Hiroshima a fost distrus de generații. Era să arate puterea militară a Statelor Unite și „superioritatea strălucitoare a rasei americane”, „Rasa americană a strălucit în splendoare„despre Winston Churchill însuși! :şoc: : Lol: A fost cu adevărat altă dată! : Lol:
0 x
Antione
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 25/12/15, 12:00

re




de Antione » 25/12/15, 12:07

Mulțumesc pentru link, știam cartea, nu persoana
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 25/12/15, 16:57

Un singur „mort” nu este niciodată mort, deoarece există întotdeauna o plantă capabilă să trăiască acolo, chiar și pe pietre funerare sau țiglă de acoperiș sau lavă de la vulcani proaspeți.
Mai întâi licheni, apoi mușchi (ca în peluzele moarte), apoi deșeuri de plante terestre, apoi arbuști, mesteacăn, apoi copaci, apoi alți copaci pe teren regenerat.

De exemplu terra preta (vezi pe google) este un sol amazonian mort regenerat cu cărbune și humus, aproape miracol redescoperit recent !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gérard Ducerf, „Plantele bioindicatoare”




de Adrien (ex-nico239) » 03/06/17, 23:32

bonjour

Lucrez la solul meu, așa că m-am uitat la plantele organice care îl locuiesc ...

Am căutat peste tot pe net, există o mulțime de informații despre plantele cu indicatori organici și ceea ce indică acestea

Cu toate acestea, pentru moment, îmi lipsește o coloană pentru toate aceste tabele
Coloana 1 planta, e bine, permite identificarea ei
Coloana 2, ceea ce indică bio este foarte bun modul în care cunoaștem problema
Încă nu am găsit coloana 3 nicăieri: CE SĂ FACI PENTRU ÎMBUNĂTĂȚIREA LUCRURILOR CONCRET

Mi-a fost greu să caut sau nu am avut noroc, deoarece cred că există un loc unde aș putea găsi aceste informații, dar pentru moment le-am avut pe toate ...

Deci, dacă cineva are un link, este de bună voie

mulțumesc
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173