Cleanova, energie electrică și asistență termică: boicotat!

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Cleanova, energie electrică și asistență termică: boicotat!




de Christophe » 21/10/08, 17:00

Excelent interviu cu Serge Dassault despre comportamentul producătorilor de mașini față de mașina electrică, dar acum viabil:

https://www.econologie.com/cleanova-de-d ... -3962.html
Dernière édition alin Christophe 22 / 10 / 08, 11: 09, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 21/10/08, 22:56

Într-adevăr, am văzut și aseară.
Pachetul de baterii valorează 8000 de euro, dar dacă tehnologia dezvoltată de Dassault este eficientă, nu este prea costisitoare.
În plus, cât de mult poate valora un grup de propulsie al unei mașini (motor + cutie de viteze)? 2000 €? 3000 €?
Ca să nu mai vorbim că în timpul utilizării ajungem la economia de combustibil.
Cleanova are un extender cu un generator de bord și 20L de combustibil.

În caz contrar, au dezvoltat tehnologia și așteaptă acum ca un producător să spună „OK, sunt interesat, să mergem”.
Dar este adevărat că unii sunt mai entuziasmați să-și asume riscuri pe piața de valori decât aventurile tehnologice ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/10/08, 07:52

Motoarele 2L hdi / cdi costă mai mult (cel puțin când au fost lansate): era mai mare între 5 și 6000 €. La urma urmei, depinde dacă vorbiți despre prețul de cost sau valoarea de piață. Am auzit întotdeauna că există un coeficient de 6 în automobil între prețul de vânzare, inclusiv TVA și prețul de cost.

Altfel îmi place fraza pe care o spune:

Când cumpărați o mașină termică, nu cumpărați rezervorul de combustibil care vine cu ea ...


Dacă am înțeles corect, el vorbește despre un cost al mașinii (standard) de aproximativ 8000 € (mai puțin complex decât o mașină termică) și de închiriere anuală de la 1000 la 1100 € (bugetul pentru 700 până la 800L de combustibil ).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16179
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5262




de Remundo » 22/10/08, 09:57

Bună tuturor,

Dassault este cunoscut pentru faptul că nu mince cuvintele și ajunge direct la subiect.

Tehnologia Cleanova este mai mult decât relevantă din toate punctele de vedere. De asemenea, este dezvoltat, în orice caz, mult mai fiabil decât primele injecții directe de înaltă presiune, care au fost însă introduse pe piață fără prea multe măsuri de precauție.

Dar să-l iertăm pe Dassault că nu a vrut să construiască o fabrică de asamblare atunci când sunt deja câteva gata în Franța (Flins, Sandouvilles, Sochaux ...

Și iertați producătorii pentru că nu au înțeles importanța formării de parteneriate din seria hibridă, deoarece sunt prea ocupați să își calculeze planurile sociale pentru a se muta în țările din est.

Și să iertăm conducătorii noștri că au găsit în fiecare dimineață 100 de miliarde de euro pentru bănci și doar câteva zeci de milioane pentru a subvenționa transportul curat.

Iartă, iartă ... :P
0 x
Imagine
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 22/10/08, 10:05

Da, Christophe, nu cumpărăm rezervorul cu noua mașină, dar o cheltuială amânată rămâne o cheltuială.

Astăzi, cu cifrele pe care le avem, interesul economic rămâne de demonstrat.

150 km de autonomie, 1000 de cicluri (garantat pentru un utilizator mediu), ceea ce face o baterie de 150.000 km ceea ce pare a nu fi rău ....

8.000 € de baterie, ceea ce ne face 5,33 € pentru 100 km la care trebuie să adăugăm 1 € electricitate, adică cu combustibil la 1,4 € pe litru un consum echivalent de 4,5 l / 100, este să spun ce ar face acest gen de mașină cu un motor termic. Ar face chiar mai puțin dacă ar fi condus pe „stilul electric” (am exersat!)
Nu este suficient pentru a trage tunul .....

8.000 € este o astfel de cifră, aruncată în aer, dar care va fi probabil verificată la început și va împiedica introducerea „publicului larg”. Flotele captive vor fi conduse, prin definiție, de oameni care au impus-o și care nu au o motivație specială. Trebuie să vedeți cum s-a descurcat cu primele încercări .... Rezultatul bun nu este garantat.

Mai ales căignorăm faptul că comparația se face între un produs care este foarte impozitat și unul care nu este. În acest calcul, ar trebui adăugate taxe pentru soluția electricădeoarece consumatorul va plăti pentru acestea oricum.

Prin urmare, suntem foarte departe de a vorbi despre un sector care funcționează, iar progresele care urmează să fie realizate în ceea ce privește bateriile vor rămâne în prim-plan pentru o perioadă foarte lungă de timp.

Aș putea adăuga la riscul de a fi luat pentru un maniac mono (!), Care, dacă mașina electrică este dimensionată pentru a consuma de 2 ori mai puțină energie, împărțim totul la 2, inclusiv și mai ales prețul bateriei și acolo, avem o ofertă mai accesibilă și mai utilă pentru problema energiei.
Am avea același rezultat cu un alt motor, dar, în cele din urmă, dacă este necesar să trecem prin cel electric pentru a admite reducerea, de ce nu.
Americanii au cumpărat PRIUS și nu 308 sau C4, ceea ce ar fi făcut la fel de bine ca o înlocuire pentru HUMMER-urile lor și le-ar fi costat mai puțin, așa că ...

Din aceste motive am spus că a fost totuși să plec de la un corp convențional și că inefabilul Serge se repede într-o fundătură ... desigur, supersonic! Când ai mijloacele, de ce să te deranjezi!

Această mașină electrică la 1,5 - 2 L / 100 (în echivalent energetic) aștept cu nerăbdare, pentru că atunci aș putea lua în considerare producerea în mod eficient curentul meu .... evitând în același timp „abordarea” cu consumul de energie primară. Acest lucru nu-mi va oferi garanția de a nu fi impozitat ...
Vorbesc despre micro-cogenerare în această după-amiază cu un inginer de încălzire iluminat ....
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/10/08, 10:09

Ben Serge Dassault nu a vorbit de 8000 € de baterie, ci de 8000 € de mașină „goală” și o închiriere de 1100 € / an de baterie ...
0 x
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 22/10/08, 11:00

Dragul meu Christophe, îți mulțumesc că l-ai ascultat din nou pe chipeșul Serge (de la 5 min și 30 s).
Vorbește despre închiriere și spune în continuare că, în serie, bateria va costa între 4 și 5.000 € și în prezent 7 până la 8.000 €. Când un agent de vânzări îți spune de la 7 la 8.000 știi pe ce parte a furculiței se va termina ...

Dar să revenim la închirierea pe care ați făcut-o bine pentru a-mi reaminti, deoarece mă evită să fac presupuneri favorabile soluției electrice.
Serge-ul nostru național ne spune despre 1100 EUR pe an pentru 15.000 km sau 7,33 EUR pe 100 km; adică cu 2 € mai mult decât în ​​calculul meu (în mod deliberat avantajos pentru electricitate) ....

Calculator murdar !!!!
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/10/08, 11:09

Ei bine, tocmai am ascultat din nou înainte de a posta exact!

Dassault nu este clar ... (deja că este greu să-l înțelegi!)

În timp ce vorbește despre prețurile bateriilor ȘI despre închiriere, cred că este un sistem mixt: cumpărare-închiriere: cumpărați mașina (baza pentru a găzdui bateriile) și închiriați bateriile (care se uzează). Deci, dacă tehnologia se îmbunătățește, puteți actualiza bateriile! Minunat, de fapt, ca concept!

Pentru că în cele din urmă o mașină electrică, cu excepția bateriilor, este aproape indestructibilă!

Aici poate acest lucru explică boicotul de către producători. Scopul lor este să vândă mașini noi ... sau schimbăm adesea pkoi de mașină? Pentru că motorul este defect sau nu mai trece de controlul tehnic!

Prin urmare, generalizarea mașinii electrice ar constitui un deficit semnificativ pentru „vânzătorii” de mașini. Pun „” pentru că la vânzători aud tot lanțul în amonte de client dar și pe cei care trăiesc din întreținere! (foarte limitat la vehiculele electrice)
0 x
Korben Dallas
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 29/08/07, 09:46
Locul de amplasare: tururi




de Korben Dallas » 22/10/08, 13:06

Christophe a scris:Minunat, de fapt, ca concept!

Nu-mi amintesc unde (pactul ecologic al lui Nicolas Hulot mi se pare), dar am citit o propunere care merge în direcția dezvoltării durabile care a constat în înlocuirea proprietății bunurilor de echipament prin închiriere:
- Astfel, produsele ar trebui să fie concepute astfel încât să fie durabile
- Nu va mai depinde de chiriaș să gestioneze defecțiunile, reciclarea etc.
- Acest lucru va preveni eliminarea necontrolată
- Nicio problemă de speculație financiară, de supra-îndatorare (în cel mai rău caz, dacă un individ ia prea mult dintr-un contract de închiriere, mai devreme sau mai târziu, echipamentul va fi retras de la el, din cauza lipsei de a putea plăti totul la data scadenței sale).

Rămâne faptul că trebuie să ne schimbăm mentalitatea: francezilor le place să dețină ... nu se câștigă!
0 x
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 22/10/08, 14:18

Da, ai dreptate Christophe, producătorul nostru de aeronave nu este clar. Nu este clar ca cineva care bombănește o mărturisire, adică impasul economic al soluției sale (ca să nu mai vorbim de impasul de mediu).

Am ascultat din nou bine, el spune bine ceea ce am transcris .....
Într-adevăr, este mai ușor în cazul său să facă pălăria constructorilor tradiționali, drapându-se în rolul geniului neînțeles.

Sunt de acord cu Korben Dallas în ceea ce privește trecerea de la proprietatea unui bun la singura plăcere de utilizare (ceea ce acum se numește închiriere). Aceasta este una dintre principalele modalități de a reduce cantitatea de produse și, prin urmare, amprenta de mediu.
Desigur, producătorii produselor menționate pot găsi pilula amară, ceea ce este de înțeles. Fie au o conștientizare reală a viitorului și se îndreaptă spre produse compatibile cu noua situație energetică, fie se agață de ramuri, care le vor fi inutile, deoarece sunt putrede ...

Nu trebuie să ne temem de mentalitatea înapoi a francezilor, nu sunt mai proști decât ceilalți. Când le oferim ceva care funcționează, ei sar pe el (Vélib) sau în el (tramvaiele din orașele mari).

Deoarece mașina domnului Dassault nu funcționează, ei o vor evita ......
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189