Lybra: măgarul de energie recuperat

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067

Lybra: măgarul de energie recuperat




de Christophe » 04/03/13, 11:24

O viteză pentru a genera electricitate

Un start-up italian și-a imaginat un dispozitiv capabil să transforme energia electrică produsă de trecerea mașinilor pe o lovitură de viteză în electricitate. În Europa există o piață de 21 miliarde de euro pentru acest tip de tehnologie.


Pentru moment, acest dispozitiv nu este încă dezvoltat și nu ar rezista la trecerea continuă a vehiculelor dacă ar fi pus pe loc pe un drum. Cu toate acestea, este de așteptat ca, dacă acest sistem să fie instalat, de exemplu, pe o porțiune a șoselei de centură din Milano, unde trec 400 de mașini în fiecare zi, ar putea genera 6 milioane kWh în fiecare an sau 650.000 de euro electricitate și ar preveni emisia de 120 de tone de anhidridă de carbon în atmosferă.

Această viteză, numită Lybra, și anume echilibrul în latină, măsoară 12 cm înălțime și a fost dezvoltată de o echipă a companiei italiene Underground Power. Un singur dispozitiv costă 7.000 de euro, dar pentru echiparea unei porțiuni întregi a drumului, inclusiv aproximativ zece dintre acești măgari, ar fi nevoie de investiții în jur de 100.000 de euro. Această investiție ar avea rezultate după 6 ani.

După cum explică Andrea Prisi, de la Underground Power, ideea s-a născut dintr-un proiect de doctorat la care lucrase în 2008 la Politehnica din Milano: „după diploma mea, am început un doctorat în cadrul unui proiect care a vizat gestionarea recifului de corali. Parametrii necesari studiului său au fost înregistrați de geamanduri alimentate cu energie solară. Acest lucru nefiind suficient, am căutat să folosim energie produsă de mișcarea pendulară a geamandurilor datorită valurilor. Am vrut să dezvoltăm această tehnologie pentru a furniza orașelor energie electrică, însă compania căreia i-am prezentat proiectul nostru, Sofina Venture, nu a fost interesată. a dezvoltat un alt proiect constând în crearea acestor măgari.

"În 2010 am câștigat două concursuri de planuri de afaceri organizate de provinciile Trento și Monza și am strâns astfel 60.000 de euro pentru finanțarea proiectului. Am fost ajutați și de programul Mind the Bridge".
„Avem 6 clienți interesați de tehnologia noastră, dar le-am cerut să aștepte testul pilot.” Acest test va avea loc în iunie la sediul central din Milano al unei mari companii multinaționale. „Am deschis compania la participarea investitorilor privați și ne îndreptăm spre un nou capital de 300.000 de euro”.
„Planificăm să construim aproximativ zece sisteme până la sfârșitul anului și până în 2015 intenționăm să investim până la 18 milioane de euro. Planificăm să deschidem un birou la Londra în septembrie, apoi în SUA în 2014 ”.

Deși există „alte 6 companii în lume, în Israel, SUA, Canada și Franța”, care desfășoară activități similare, „niciuna nu este pregătită pentru piață și niciuna nu a dezvoltat o dispozitiv care poate fi pus direct pe drum și care are dimpotrivă sisteme îngropate ”. „Acest sistem nu este conceput pentru autostradă, deoarece nu ar susține un astfel de trafic”.


Sursa: http://www.bulletins-electroniques.com/ ... /72416.htm

Permiteți-mi să rămân foarte sceptic ... :|

În aceeași familie pentru trenuri: https://www.econologie.com/forums/recuperati ... 12171.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/03/13, 13:44

și se scurge din energie? va încetini mașina ... ei bine, deoarece scopul urzelilor de viteză este de a încetini

dacă această creștere a vitezei este cu adevărat eficientă, există unele care vor accelera foarte mult pentru a nu fi încetinite prea mult ... și în ziua în care acest întârziator se va defecta, se vor regăsi într-o viteză excesivă și vor provoca un accident!

de ce să economisim energie pe spatele șoferilor? în Franța ne descurcăm mai bine luăm bani direct de la ei cu radar automat! randamentul este mult mai bun
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Lybra: recuperată energia din denivelările de viteză




de Gaston » 04/03/13, 17:15

Nu există o contradicție :?:

ar putea genera 6 milioane kWh în fiecare an, adică 650.000 euro electricitate,


pentru a echipa o porțiune întreagă a drumului, inclusiv zece dintre aceste denivelări din spate, ar fi necesar să se investească în jur de 100.000 de euro. Această investiție se va răsplăti după 6 ani.
Dacă fiecare aduce 650.000 de euro pe an, nu durează 6 ani pentru a amortiza un set de zece exemplare la 100.000 de euro :?:

Mai mult, articolul original în italiană adaugă că setul de 10 elemente ar produce 100.000 kWh pe an ...
Prin urmare, probabil că cifra de 6 milioane kWh per întârziat este incorectă ...
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 04/03/13, 18:54

> 400 de mașini trec în fiecare zi, ar putea genera
> în fiecare an 6 milioane kWh, adică 650.000 euro electricitate

laugh out loud.

Pentru a frâna o mașină de 1 t de la 50 km / h la 30 km / h, trebuie eliminată 61 kJ de energie cinetică din ea, adică ... tambur ... 0.017 kWh

Pentru a ajunge la cifra de fum citată (și presupunând o performanță delirantă a sistemului de 100%), ar fi nevoie, așadar, de 349920000 de mașini pe an : Mrgreen:

Sau, haide, aproximativ 1 milion de mașini pe zi.

Adică 11 mașini pe secundă.

Ceva îmi spune că într-o zonă 30, este neobișnuit.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 04/03/13, 22:15

Ar fi mai bine să recuperăm energia prostiei, câștigul ar fi mai substanțial! :P
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/03/13, 23:02

Ahmed a scris:Ar fi mai bine să recuperăm energia prostiei, câștigul ar fi mai substanțial! :P


dacă ar fi energie în prostii am putea opri toate centralele nucleare și nu am mai avea nevoie de petrol!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 05/03/13, 09:17

BobFuck a scris:Pentru a ajunge la cifra de fum citată (și presupunând o performanță delirantă a sistemului de 100%), ar fi nevoie, așadar, de 349920000 de mașini pe an : Mrgreen:
Dacă ne bazăm pe cealaltă valoare dată de articol: 10 elemente produc 100.000 kWh pe an, obținem:
10 / 000 = 0.017 de mașini pe an.

Adică puțin mai mult de 1600 de mașini pe zi, care este încă un trafic semnificativ ... dar realizabil : Cheesy:

: Idee: Presupun că cifra de 6 milioane kWh pe an corespunde puterii pe care generatorul ar putea să o furnizeze dacă ar fi funcționată 24 de ore pe zi ...: sau aproximativ 24W. : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 05/03/13, 09:44

BobFuck a scris:> 400 de mașini trec în fiecare zi, ar putea genera
> în fiecare an 6 milioane kWh, adică 650.000 euro electricitate

laugh out loud.

Pentru a frâna o mașină de 1 t de la 50 km / h la 30 km / h, trebuie eliminată 61 kJ de energie cinetică din ea, adică ... tambur ... 0.017 kWh

Pentru a ajunge la cifra de fum citată (și presupunând o performanță delirantă a sistemului de 100%), ar fi nevoie, așadar, de 349920000 de mașini pe an : Mrgreen:

Sau, haide, aproximativ 1 milion de mașini pe zi.

Adică 11 mașini pe secundă.

Ceva îmi spune că într-o zonă 30, este neobișnuit.

Calcule exacte ...

Dar sunt cei 6 MWh estimate pentru o flotă de bare de protecție? ...

În orice caz, producția de energie electrică va fi foarte slab Cu mașina. Cu excepția cazului în care îi încurajăm pe șoferi să circule acolo la viteză maximă (de unde și denumirea de „retarder” : Cheesy: )

Deoarece mașina frânează cu frânele la peste 90% și ajunge cu o viteză redusă pe bara de protecție, viteză care va fi în mare parte menținută deoarece forța barei de protecție este în esență verticală (și, prin urmare, funcționează foarte puțin), ca să nu mai vorbim eficiența internă de conversie a energiei a barei de protecție ...

Acest gadget crește marea întrebare a amprentei de CO2 a tuturor denivelărilor și a sensurilor giratorii, absolut colosal, în special pentru că 99,99% dintre vehicule nu sunt echipate cu frânare regenerativă.

@+
0 x
Imagine
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux
x 1




de Aumicron » 05/03/13, 14:29

Remundo a scris:Acest gadget ridică marea întrebare a amprentei de CO2 a tuturor denivelărilor și a sensurilor giratorii, absolut colosală, mai ales că 99,99% dintre vehicule nu sunt echipate cu frânare regenerativă.


Într-adevăr, dar sunt încă echipate pentru un număr bun de decupare a injecției în timpul decelerării.
0 x
Să ne certăm să facem.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 05/03/13, 14:38

da ... dar este departe de a fi foarte eficient.
0 x
Imagine

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 253