Cercetări suplimentare: mașina curată, piața unui prost!

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Cercetări suplimentare: mașina curată, piața unui prost!




de Christophe » 20/10/08, 14:03

Pentru a vedea în această seară la ora 23 p.m., un program despre escrologie sau spălare verde a mașinii verzi ... Am contribuit foarte modest la acest program (vezi mai jos).

Editează, iată 2 extrase video din emisiune

a) Interviu cu Serge Dassault despre Cleanova

b) Raportul cu privire la mașina aeriană


Mașină curată: Piața Nebunilor

A devenit plăcinta cremă a tuturor spectacolelor auto: mașina „verde”!

La Salonul Auto de la Paris, producătorii își laudă în mod constant modelele mai puțin poluante sau cele care consumă puțin.
Cu ajutorul bonusului său, guvernul susține că favorizează vehiculele care emit mai puțin CO2.
Dar este cu adevărat mașina curată pentru mâine? În spatele voinței lor declarate, producătorii joacă într-adevăr jocul mașinii verzi? De ce soluțiile alternative la combustibil sunt încă blocate?

Într-o Franță încă atât de dependentă de automobile, investigații suplimentare privind promisiunile false ale mașinii curate.


Bonus horus horribilis
Un raport de Clément Castex și Antonin Broutard

În spatele discursului publicitar, modelele noilor producători sunt într-adevăr mai puțin poluante? Este suficientă reducerea emisiilor de CO2? Și bonusul de penalizare se acordă celor mai curate vehicule?

Cine a ucis mașina electrică?
Un raport de Séverine Lebrun

Cea prezentată drept soluția ecologică și economică a viitorului nu a cucerit niciodată publicul larg. De ce producătorii nu au dezvoltat acest proces? Am vrut să omorăm mașina electrică?

O autostradă cu orice preț
Un raport al lui Edouard Perrin

Era oare cu adevărat necesară construirea A65, care face legătura între Pau și Langon timp de 150 km? În timp ce excavatoarele au deschis deja peisajul, rămân îndoieli: va fi într-o zi profitabil? Autostrada este prea mult?

Un inginer care nu duce lipsă de aer
Un raport de Thomas Horeau și Annie Triboire

Au trecut cincisprezece ani de când Guy Nègre, proprietar de afaceri din Nisa și fost inginer de Formula 1, susține că a găsit soluția la poluarea auto: un motor cu aer comprimat! Prototipul său a sedus India, dar nu Franța. De ce?


http://info.france2.fr/complement-denqu ... 463-fr.php

ps: Am participat foarte modest la acest program ajutând un jurnalist (Thomas Horeau) acum 3 săptămâni. Își dorea o părere despre mașina aeriană a lui Mdi (și știi ce cred despre asta ...). Așa că am făcut schimb de câteva e-mailuri și am avut o discuție telefonică de aproximativ o oră. L-am redirecționat către alte soluții mai interesante.

Iată un extras din primul e-mail pe care l-am trimis:

Christophe, prin e-mail către jurnalist, a scris:Nu mai vreau să vorbesc despre această tehnologie, deoarece Mdi ne-a amenințat cu defăimarea de mai multe ori.
Aerul nu este un vector energetic bun (este chiar catastrofal în general) și Mdi minte de 10 ani promițând marketing care nu se întâmplă!

Asta e tot ce aș spune pe această temă. Cred că mass-media sunt primii responsabili de această intoxicație tehnologică de durată ... relansând în mod regulat ideea următoarei lor versiuni!

Dacă sunteți în căutarea de soluții durabile, ar trebui să vă interesați mai degrabă de uleiul sintetic Laigret.
( https://www.econologie.com/projet-laigre ... -3917.html ), concentrare solară (lucrare realizată de Perrier, proiect DESERTEC)
https://www.econologie.com/forums/desertec-e ... t5338.html ), la energia termică a mărilor ( https://www.econologie.com/forums/energie-th ... t4853.html
) sau micro alge (a doua generație biocombustibil)

Iată o pagină sumară care prezintă diferite soluții durabile:
https://www.econologie.com/energies-du-f ... -3750.html

Combinând aceste soluții și învățând cum să consumăm mai bine energia, criza energetică este rezolvată definitiv! Dar astăzi este momentul să investim nu peste 100 de ani ...
Dernière édition alin Christophe 24 / 10 / 08, 10: 13, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/10/08, 14:05

Apropo pentru cei care au ratat-o, spectacolele anterioare sunt disponibile în Stream pe site-ul France2, deci cred că va fi la fel pentru acest spectacol.
0 x
evolutionnair
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/10/08, 17:01
Locul de amplasare: grădină

Neutralitatea economică și defăimarea autovehiculului




de evolutionnair » 20/10/08, 17:51

Sunt surprins să aflu că un inginer și webmaster al acestui același site nu își angajează nici neutralitatea pe un subiect la fel de important precum mașina curată cu aer comprimat și producția sa franceză la scară mondială!

Dorind să-l influențez pe jurnalistul care a efectuat raportul în investigarea ulterioară a așa-numitelor minciuni ale MDI și al inginerului său CEO Guy Nègre, mi se pare necinstit la rândul meu, cu excepția cazului în care argumentele dovedesc că sper că un drept răspuns va fi deschis în acest sens forum pe subiect:

UN INGINER FĂRĂ CARE NU FĂRĂ RĂDUT DE AER Titlul raportului ar trebui să aducă aer la moara noastră pentru cei care îl vor urmări în această seară în Franța 2 :şoc: : Mrgreen: :?:

Nu mă voi lăuda atât de mult că am contribuit la acest raport vorbind despre escrologie : Evil: Mult noroc!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/10/08, 18:01

Mesajul tău nu este foarte clar ... nici nu te-ai prezentat, dar dat porecla ta cred că ești motor pro air ...

Apăr doar bunul simț (o companie care promite din 1995 să fie comercializată în termen de 18 luni nu mai are, în 2008, credibilitate acum. Nu spun că Mdi nu avea un băț în roți departe de el ...) și cu siguranță nu am influențat alegerea titlului raportului (jurnalistul a avut deja ideile sale înainte de a mă contacta) și cu atât mai puțin pe cea a programului „piața de dupe” asta înseamnă ce asta inseamna.

Tocmai am spus asta în ansamblu (adică în raport cu energia primară) eficiența unui motor cu aer poate fi proastă decât în ​​comparație cu propulsia electrică chiar și cu, să ne visăm, compresorul și eficiența motorie de 60%. Realitatea acestor randamente este mult sub ...

Cu toate acestea, o mașină electrică poluează deja (și nu doar puțin cu CO2): https://www.econologie.com/voiture-elect ... -3944.html

Cred că stocarea criogenă este mult mai bună, dar mai complexă și numai în hibrid: https://www.econologie.com/forums/stockage-c ... t6344.html

Vom vedea conținutul raportului ... dacă este motor neutru, pro sau anti-aer ... sper că va fi prima alegere ...

ps: au trecut 18 luni de la semnarea contractului cu Tata: unde sunt prototipurile indiene?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/10/08, 18:13

evolutionnair a scris:Nu mă voi lăuda atât de mult că am contribuit la acest raport vorbind despre escrologie : Evil: Mult noroc!


De ce atunci? Când ceva pătează, spun că este aer sau o mașină electrică care se spune că are 0 emisii, dar alimentată de electricitate pe cărbune ... Nu am niciun interes pentru nici în cealaltă soluție ...

În prezent (nu sunt sigur că va fi vreodată) să vorbești despre o mașină „curată” este neadevărat ... Însuși conceptul de mașină privată este problema în prezent (dar lucrurile se schimbă în mintea oamenilor cel puțin, dar foarte încet ).

MDI face concepte bune pentru vehicule (ușoare, urbane ...) prea rău încât vrea să le propulseze în aer... Deoarece mașinile lor echipate cu motoare diesel mici (600 cm3 bi sau 3 cilindri) asamblate sub licență (kubota, honda ...) ar fi putut fi vândute deja de 10 ani ... cu performanțe urbane foarte interesante (3 până la 4L / 100 în 1998) ...

ps: când spui: „mașina cu aer comprimat curat” pe ce te bazezi pentru a spune că este „curată”? Câți kWh EP pe km stp?
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 20/10/08, 19:25

Dragă om evolutiv

Locuiesc în Nisa și sunt puternic interesat de conceptul dvs., care recunosc, a avut deja repercusiuni în ziarele locale.

Când este exact?

Cum pot achiziționa acest vehicul?
Va fi doar pe bază experimentală
Momentan călătoresc cu scuterul și pot să am un vehicul care să mă protejeze de vremea rea ​​mă încântă !!

Există un mod ușor de acces la solicitarea mea?

Cordialement

Salutari
0 x
PIF PAF POUM
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/10/08, 19:43

Ei bine, bpval, nu a spus niciodată că aparține sau a lucrat pentru Mdi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 20/10/08, 19:52

Când vedem ce mănâncă ca energie pentru a produce aer comprimat, nu înțeleg că cineva poate avea tupeul să spună că acest tip de vehicul este ecologic !!!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 20/10/08, 19:55

Andre ... căpitan ... Remundo ... Floarea-soarelui ... Rodibruno
Toti ceilalti

AJUTĂ ... Chris mă renunță

La naiba ...

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/10/08, 19:57

Da, Greg! Aerul comprimat este un purtător de energie neplăcut! Nu există alte cuvinte, singurul interes este dacă este obținut dintr-o sursă regenerabilă care nu este stocabilă altfel!

Problema este că o mulțime de jurnaliști și oameni au o cultură științifică aproape de zero ... absolut ... așa că înghit și transmit rele otrăvuri ...

Nu îi puteți învinui (suntem cu toții ignoranți în anumite domenii), dar jurnaliștii este o greșeală profesională să transmitem otrăvuri pentru că au o (cel puțin moral) obligația de a verifica și verifica informațiile înainte de a publica sau difuza informațiile lor!

Acesta este motivul pentru care abia aștept să văd cum a tratat Thomas Horeau subiectul ... Dacă este o scuză pentru motorul aerian, simt că mă voi supăra mai ales de când l-am avut la telefon. .. bine vom vedea ...

ps: dar nici un Bp nu te lasă dus ...
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170