Îmbunătățirea reactorului

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
DavidHervé
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 15/09/05, 17:31
Locul de amplasare: PAU




de DavidHervé » 28/10/05, 09:06

Este amuzant dar asta demonstrează ce ??? : clipire:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 28/10/05, 09:51

Dovedește că un bubbler poate extrage benzină chiar dacă este amestecat cu orice. Acesta este principiul alambicului.
0 x
campadebulsance
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 23/04/05, 20:23
Locul de amplasare: Avignon 84




de campadebulsance » 29/10/05, 12:50

bonjour,
referitor la adunarea despre care ai vorbit anterior

obiectivul ar fi montarea a zece tije într-un singur tub, păstrând același lucru între bara dintre fiecare tijă și tub (1.5 mm)
și în ce contează?

Ce a făcut tipul pe Mf (cu excepția faptului că a pus 7)?

Sunt turnator CN și îmi permit să fac lucruri puțin mai complexe în prelucrare. Aș putea, probabil, să încerc o abordare !!

Am pregătit deja un sistem cu 4 reactoare (trebuie să fac poze ...) dar nu mă urc încă pe un tractor

tu andré, ai o idee despre acest gen de asamblare sau eseuri neconcludente sau lucruri pe care să nu le faci (pentru a nu pierde timpul) lol!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 02/11/05, 18:42

Bună dimineața!
Îmi pun o întrebare: scăderile de presiune din reactorul multiplu sunt mai mari decât într-un singur reactor?
Apropo, ar exista un plan de sistem Chambrin disponibil?
multumesc si mult succes!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 03/11/05, 17:48

Bună dimineața!
Multumesc!
0 x
Manager
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 05/09/05, 14:09




de Manager » 03/11/05, 18:28

Cred că spațiul de aer în cazul mai multor tije (multi-tije) trebuie redus
pentru a menține o presiune de fluid similară cu cea a unui reactor de tip monobăr

Cred că ar trebui să tindem spre
(suprafața totală - suprafața barei) = suprafața standard a coroanei reactorului = = suprafață cu tije multiple

desenând modelul, ar avea de exemplu în stânga reactorul standard cu coroana „secțiunea de trecere a fluidului” colorată în roșu
iar în dreapta secțiunea cu tije multiple ...

cu aceste 2 secțiuni aproximativ egale, ar trebui menținută o presiune similară în noul reactor, dar cu o suprafață de frecare mult mai mare pe lungimea reactorului.

Îi las pe ingineri să se gândească la asta ... dar cred că presiunea (care favorizează fricțiunea) ... și temperatura ... sunt importante.

rmq: Cred că la primul centimetru de intrare ar trebui să avem forme conice pentru a nu încetini fluidul ... vezi forme conice ale desenului meu la începutul postării pe subiect.

trebuie sa desenez sectiunile?

asta va fi totul pentru astăzi ... ne vedem în curând
0 x
dje41
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/11/05, 17:48




de dje41 » 04/11/05, 18:05

Bonjour à tous,

Voi spune prostii, dar nu am putut înlocui tija centrală cu mai multe tuburi imbricate unul în celălalt ca o tijă telescopică, dar păstrând spații între ele.

Cu respect Dje41

Cu cât merg mai mult pe asta forum cu atât mai mult sunt fan.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99