Poluarea undelor EM: reclamație împotriva antenei releu!

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Poluarea undelor EM: reclamație împotriva antenei releu!




de Christophe » 17/09/08, 17:19

O plângere penală vizează Bouygues Telecom
NOUVELOBS.COM | 17.09.2008/16/44 | XNUMX:XNUMX

O familie din Chevreuse, din Yvelines, leagă problemele de sănătate ale a două tinere de prezența, nu departe de casă, a unei antene cu releu de telefonie mobilă. Ea a depus o plângere.

Pentru prima dată în Franța, o plângere penală (citiți principalele extrase ale plângerii) a fost depusă miercuri, 17 septembrie după-amiaza, vizând direct un operator de telefonie mobilă, pentru „administrarea unei substanțe nocive”.
Antena cu releu plasată de Bouygues Telecom în districtul Rhodon, în Chevreuse (Yvelines), ar fi responsabilă pentru deteriorarea stării de sănătate a Carolinei și Juliette Roeland, doi gemeni în vârstă de 17 ani, potrivit familiei. "Pentru prima dată, avem un certificat medical care leagă problemele de sănătate de prezența unei antene de telefonie mobilă.”, explică Me Richard Forget, avocat al familiei Roeland.
Datat pe 28 noiembrie 2006, primul certificat, care îl privește pe Juliette, afirmă că „tulburările cardiace pe care (tânăra fată) le prezintă sunt probabil legate de promiscuitatea unei antene de telefonie mobilă - sau agravate de această promiscuitate”. Al doilea certificat, scris pe 29 mai 2007, stabilește că „problemele prezentate de domnișoara Caroline Roeland sunt susceptibile de a fi accentuate sau chiar provocate de prezența câmpurilor magnetice în apropierea antenelor cu releu”.
Familia nu este singură în luptă, mai mult, o bună parte din districtul Rhodon a fost mobilizată în 2000, odată cunoscută proiectul lui Bouygues de a instala o antenă de releu pe o turelă situată în grădina unui anumit. Asul. În ciuda opoziției primarului însuși, antena a început să difuzeze în 2003.

Aici au apărut problemele. Cele două tinere au început cu tahicardie, ritmul cardiac arătând între 120 și 130 de bătăi pe minut în repaus. „Fiicele mele nu mai aveau respirație, ci doar urcau scările”, explică mama Justine și Caroline. "Am fost la un prim cardiolog, dar singura soluție pe care ne-a oferit-o a fost să administreze beta-blocante fiicelor mele, fără a căuta cauzele tulburărilor lor. Prin urmare, am fost la un al doilea cardiolog. la birou, i-am explicat că locuiam lângă o antenă de releu, s-a ridicat, m-a privit cu un aer marțial, spunând: „Nu te uita mai departe, am găsit unde era problema” ”.

Bouygues Télécom: "Antenele nu sunt periculoase"

Contactat de Nouvel Observateur, șeful relațiilor externe de la Bouygues Telecom, Florence Curvale, elimină această posibilitate: "Antenele cu releu nu sunt periculoase pentru sănătatea locuitorilor locali. Până în prezent, toate grupurile de experți consultați de autoritățile sanitare din Franța și străinătatea ajung la aceleași concluzii cu privire la antenele cu releu. „Niciunul dintre cele 200 de studii efectuate până în prezent nu arată un pericol al telefonului mobil pentru sănătate”.


http://tempsreel.nouvelobs.com/actualit ... lecom.html

Mă surprinde puțin că este o premieră!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 01/10/08, 20:10

Judecata a fost pronunțată astăzi: Bouygues are câteva săptămâni pentru a demonta antena (dar, fără îndoială, vor face apel)

Cred că legea este încă valabilă, deci dacă aveți îndoieli solicitați măsurători gratuite de la operator!

Iată un exemplu de măsurare: https://www.econologie.info/share/partag ... Mgttn4.pdf
Dernière édition alin Christophe 28 / 03 / 15, 10: 20, editate 2 ori.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 02/10/08, 13:16

hi,
Dacă ar fi un releu de telefonie mobilă, v-ați păcăli: nicio măsurare a frecvențelor în cauză!

"0,1802 HF 0,0900 87,00 966 de ori mai mic
26,6564 HF 0,0431 28,00 649 ori mai mic
91,8672 FM 0,1692 28,00 de 166 ori mai mic
92,2782 FM 0,0326 28,00 859 ori mai puțin "

Fără măsurare către 2.45GHz!

Adăugare: într-adevăr, ai fost păcălit ca o vânătăi:
„Transmițătoare: GSM / UMTS” deci ar fi trebuit să facă măsurători în benzile GSM
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/02/09, 18:15

Continuare și sfârșit?

Demontarea unei antene cu releu pentru prima dată a fost confirmată în apel

Curtea de Apel din Versailles a dispus dezmembrarea sub pedeapsă a unei antene instalate de Bouygues Télécom în suburbiile Lyonului, precum și plata a 7.000 de euro daune către trei cupluri de rezidenți.

Curtea de Apel din Versailles a confirmat, miercuri, 4 februarie condamnarea companiei Bouygues Telecom de a demonta, sub sancțiune, o antenă cu releu de telefonie mobilă în Tassin-La-demi-Lune, în suburbia Lyonului, precum și de a plăti daune de 7.000 de euro.

este vorba despre prima confirmare, în apel, o decizie prin care se dispune demontarea unei antene de releu la cererea locuitorilor.

Sechestrat de trei cupluri pentru „tulburări anormale ale vecinătății”, înalta instanță din Nanterre condamnase deja, la 18 septembrie, operatorul să demonteze antena releului în cauză în numele „principiului precauției”. TGI a ordonat, de asemenea, plata a 3.000 de euro celor trei cupluri, rezidenți ai antenei contravenționale.

Bouygues Télécom a făcut apoi apel împotriva acestei hotărâri, considerând în special că riscul pentru sănătate prezentat de antenele cu releu nu este dovedit științific.

O incertitudine „gravă și rezonabilă”

Curtea de Apel, la rândul său, a considerat că, în prezent, „nu există nimic care să excludă impactul asupra sănătății publice a expunerii oamenilor la unde sau câmpuri electromagnetice” produse de antene.
Astfel, chiar „dacă realizarea riscului rămâne ipotetică, aceasta reiese dintr-o lectură a contribuțiilor științifice și a publicațiilor produse la dezbateri și a pozițiilor legislative divergente dintre țări, că incertitudinea privind inofensivitatea unei expuneri la valuri emise de antenele releu rămân și că pot fi calificate drept serioase și rezonabile ".

Asociațiile și rezidenții angajați împotriva operatorilor de telefonie mobilă solicită statului să modifice standardele de putere de transmisie ale antenelor cu releu. Mai multe studii științifice au arătat că standardele actuale protejează doar parțial împotriva efectelor undelor electromagnetice, ale căror praguri sunt însă reglementate.


http://tempsreel.nouvelobs.com/actualit ... fois_.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Delair
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 46
Înregistrare: 31/10/07, 15:51
Locul de amplasare: CHATEAUBOUDUN




de Delair » 05/02/09, 12:27

Vom veni cu un caz de tip azbest?

Suntem acolo?
8)
0 x
bărbații preced pădurea, deșerturile le urmează „CHATEAUBRIANT
Korben Dallas
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 29/08/07, 09:46
Locul de amplasare: tururi




de Korben Dallas » 05/04/09, 19:49

Iată un articol care relatează un studiu despre antenele cu releu. De fapt, expunerea maximă la radiații nu este atunci când nu sunteți cât mai aproape de antenele menționate!

http://www.lesnumeriques.com/news_id-8360.html
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 06/04/09, 21:25

Rețineți, de asemenea, cu cât sunt mai puține antene, cu atât trebuie să crească puterea totală.

Ar fi mai bine să cereți ca telefoanele 4G să nu aibă o creștere a vitezei (îmbunătățirea 4G poate fi utilizată, după cum doriți, pentru a crește viteza sau pentru a reduce puterea).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 05/05/09, 22:17

Când vă spunem că cu undele GSM, se încălzește !!!

: Lol:

http://tempsreel.nouvelobs.com/actualit ... ecole.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 28/09/09, 04:02

bună seara

multe studii, studii, măsurători de radiații, dezmembrarea antenelor etc.

dar care este exact nivelul radiației, pentru măsurători efectuate la o distanță rezonabilă de antena releului, dacă îl comparăm cu un astfel de telefon mobil pe care îl avem împotriva urechilor noastre.

desigur, puterea este mult mai mică, dar distanța de corpul nostru este mult mai aproape, aș spune chiar blocat de cele mai multe ori ...

Ce zici de radarele de pe drum care emit într-o direcție foarte specifică: nu mă gândesc la șoferi, ci la rezidenții care locuiesc în linie ... radare, civile sau militare, pe antene rotative, care emit cu puteri mult mai mari și mult mai direcționale decât GSM releu antene ....

lista este lungă și nu exhaustivă!

primul efect pe care ar trebui să-l producă aceste câmpuri electromagnetice sunt comparabile cu cele emise de un cuptor cu microunde, adică gătitul la o adâncime de 2 până la 3 cm. dacă o antenă cu releu are o acțiune dăunătoare, aceasta nu ar trebui să fie amplasată pe o anumită parte a corpului uman, ci pe ansamblu! cu toate acestea, ori de câte ori au existat probleme cu antenele cu releu, este vorba de boli relativ locale pe corpuri ...

după instalarea antenelor cu releu, operatorii ar trebui să lase o perioadă de timp fără emisii pentru a vedea dacă impactul psihologic nu este suficient pentru a provoca tulburări la unii „pacienți” nerăbdători să lupte cu operatorii.

jeff
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 28/09/09, 10:41

bonjour,

Și ce zici de cele mai mari antene cu releu din lume:
Turnul Eiffel !
Să-l desprindem și noi ??

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 161