Burner îmbunătățit pentru ulei - reducerea NOx și CO-Flame Blue

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 01/02/11, 14:56

Imagine
Aici, am testat arzătorul și nu funcționează deloc.
de îndată ce am pus alimentarea cu aer la 2-3, există fum din combustibilul ne-ars. Duza mea este de 60 ° W, 2,5 kg / h. presiunea este de 12 bari Dimensiunile tubului sunt diam 115 mm și 20 cm lungime. Dacă aveți sugestii, mă bucur să o iau.
Voi reface tubul exact ca modelul căpitanului Maloche. Vom vedea.

Model de reglare a admisiei de aer.
Imagine
0 x
oby
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 29/10/08, 11:29




de oby » 01/02/11, 17:02

Noroc tuturor,

Vreau doar să subliniez că, dacă arzătoarele dvs. sunt recente, nu este nevoie să faceți vreun truc pentru a polua mai puțin, recircularea a fost deja studiată pe scară largă și pusă în aplicare pentru a evita arderea / NOx și alte junk.

Dimpotrivă, modificarea unui arzător diferit de cea originală te expune la pericole foarte grave. Dacă părăsiți zona de stabilitate a arzătorului (cunoscută de producătorii lor), sunteți supus unor explozii sau altor fenomene mai degrabă „neplăcute”.

Sincer, în mod clar nu sunteți echipat pentru a face acest tip de analiză (măsurarea CO, NOx și instabilități, temperatura de recirculare etc.). Materialele necesare pentru aceasta costă sute de mii de dolari, iar utilizarea lor este mult prea complexă pentru a fi realizată de un utilizator mediu. Lista publicațiilor serioase referitoare la fenomenele de recirculare voluntară pentru atașarea flăcării prin limitarea întinderii (necesară pentru a evita stingerea flăcărilor de difuzie și, prin urmare, generarea masivă de particule nearse) este gigantică.

Vă garantez că hacks pe injectoare sau geometria camerei sunt deja clar optimizate, indiferent dacă este vorba de CO, NOx sau CO² (pentru cazanele cu mai puțin de 10 ani în urmă). În plus, siguranța și fiabilitatea acestor modele sunt, de asemenea, luate în considerare, nu cred că acesta este cazul în modificările dvs.


Cordialement,
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 02/02/11, 17:53

Sunt de acord.

Am vrut să încerc experimentul și să obțin o flacără albastră. Există prea multe setări pentru un începător.
Dacă aș fi început o flacără albastră, aș fi cumpărat analizorul de combustie pentru a regla fin setările.

Deocamdată voi revizui cele 42 de pagini dacă mi-a scăpat ceva.

În plus, nu am văzut informațiile despre detectorul de flacără. Cum a fost rezolvată această problemă?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 02/02/11, 21:23

Un curs de bază minim pentru a vă ajuta să găsiți drumul în jurul combustiei și încălzirii:
http://coursgte.free.fr/Combustion.htm
http://coursgte.free.fr/combustion/chap5_combustion.pdf
http://coursgte.free.fr/Semestre%204.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 02/02/11, 22:07

Toată lumea zi,

Nu văzusem ultimele mesaje

la pagina 1 explic cum se reglează cârligul de flacără
În roșu, tubul arzătorului, pentru a observa la final conicul
În albastru „cârligul de flacără”

Mișcând capul (inclusiv suportul de flacără, duza, electrozii ...) în tubul arzătorului permite modificarea presiunii aerului înainte de suportul de flacără și trecerea mai mult sau mai puțin aer prin aripioarele suportului de flacără.

- Înainte: + presiune, flacără mai scurtă și mai multă turbulență (ceea ce căutăm)
- Spate: - presiune, flacără mai lungă


Am văzut într-adevăr câteva arzătoare recente cu un tub de inducție foarte mic, doar suficiente pentru a îmbunătăți ușor arderea, dar nu proporționale cu ansamblul pe care îl propun

cu toate acestea, majoritatea cazanelor noi au un șemineu care este prea scurt pentru a efectua această asamblare ...

Dintr-o dată, cu aceste cazane recente, s-ar putea la fel de bine să apelați la achiziționarea unui arzător cu flacără albastru din fabrică
Material AD HOC http://www.buderus.fr/files/20090427105 ... %20434.pdf
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
oby
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 29/10/08, 11:29




de oby » 04/02/11, 13:17

bonjour,

o flacără turbulentă poluează mai mult, deoarece la nivel local vor exista mai multe dispariții decât în ​​cazul unei flăcări pur laminare. Ca să nu mai vorbim de fenomenele acustice aferente.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 04/02/11, 22:41

Flacără turbulentă ?, de specificat
Turbulența aerului este exact ceea ce este necesar pentru a asigura o bună amestecare cu combustibilul

altfel, este turbulent?
Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 05/02/11, 22:05

bonjour,
Am constatat că arată ca în idee

http://www.usinenouvelle.com/article/le ... mme.N15400


un plus
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 06/02/11, 20:45

Într-adevăr, acesta este principiul, dar ele nu explică de ce și ce reacții apar

Începusem această mică lucrare practică pentru a înțelege reacțiile, pentru a le aplica la un motor cu ardere

Acest lucru se face acum cu supapele EGR proporționale la standardul Euro5 la toate vehiculele noastre recente.

explică, de asemenea, de ce ansamblurile de tip Pantone reduc drastic poluarea

tot ceea ce am acumulat ca cunoștințe și experiențe pe această temă a fost publicat anul trecut într-un articol pe care l-am pregătit împreună cu Christophe: AICI https://www.econologie.com/forums/article-ec ... t9612.html

ImagineImagine

Jurnalistul a mers acolo puțin greu, dar este măgulitor :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 06/02/11, 21:59

CLASA

Imagine

Imagine Imagine Imagine


Voi vedea să mă joc cu sunet și ulei;) lol, îți voi da câteva știri mai târziu :)

și din nou felicitări extraordinare pentru a păstra o mentalitate excelentă, partajarea este viitorul;)
Dernière édition alin bidouille23 08 / 02 / 11, 00: 30, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228