Hidrogen mai multă energie decât petrolul?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 04/05/12, 12:01

Did67 a scris:
Indy49 a scris:Ei bine, ea 5,5 ... Tu „mai puțin de 5”, îmi imaginez 4,9?

Eu 4.8l / 100.
Ea 5.5 ok, dar nu asta este cel mai interesant: trebuie să comparați cu ceea ce ar face ea cu o altă mașină. De aici și comparația mea cu Audi, care a făcut exact aceleași călătorii, întrucât era vorba de carpooling.

Did67 a scris:1) Cu siguranță nu avem aceleași valori! (chiar dacă „mini-ul” tău la 10 l, asta mă surprinde puțin, trebuie să fie un Fangio condus de Cooper?)

Nu este _ma_ mini, ci al prietenilor.
Se întoarce peste 9l și când îi văd nu par să conducă dur, dar nu sunt întotdeauna cu ei.

Did67 a scris:2) Dacă pe un fir în care vorbim despre soluții futuriste (H² ca combustibil, vă reamintesc), nu putem critica o „revoluție” de acum 10 ani ???

Din moment ce este întotdeauna revoluționară, aș aprecia o mică reținere 8)
Nu, dar ceea ce mă deranjează este că mulți oameni au lovit-o atunci când sincer nu este cea mai proastă mașină (cu excepția poate a esteticii :D )

Did67 a scris:Sincer să fiu, m-am întrebat despre Prius acum o jumătate de duzină de ani buni. Înainte de a lua alte căi: înlocuiți un cazan pe bază de ulei cu un cazan pe peleți și înlocuiți două „turbodieseluri” îmbătrânite (peste 400 km fiecare) care începeau să fumeze cu un C000 pe GPL și un C1 pe GPL.
Și nu vă critic alegerea. 8)
Toată lumea are motivele / constrângerile / etc.

Did67 a scris:Dar aici, vorbim despre „echilibrul energetic”, nu despre „care este cea mai recentă tehnologie” în ceea ce privește mașinile ...

O împărțire la 2, ca urmare nu este atât de rău 8)
Dar, din nou, nu sunt împotriva evoluțiilor viitoare. Și aș vrea să conduc electric.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/05/12, 12:48

BINE. Am spus „ultimul” (pentru că aici nu este subiectul și trebuie să te disciplinezi puțin pentru a beneficia în continuare de marea flexibilitate a moderației acestui forum) ...

Dar asta înseamnă doar că în sfârșit suntem de acord mai mult decât mi s-a părut la început.

Dacă „dezavantajul” meu (nu este o pauză energetică!) Este luat pentru o critică a lui Prius, îl retrag.

Și dacă părerea mea că te poți descurca aproape la fel de bine (cu un C1 simplu și conducerea „rece” și îngândurată) de 3 sau 4 ori mai ieftin te deranjează, îți spun: cumpără Prius dacă te rostogolești într-o oală cu iaurt n nu este posibil (familie numeroasă) sau enervant pentru statutul tău social ... mai degrabă decât să cumperi SUV-uri sau 4 X 4 la fel de scumpe și scandalos de poluante „degeaba”!
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 04/05/12, 14:35

chatelot16 a scris:Confirm: cea mai scurtă cale dintre fotovoltaic și mașină este bateria

desigur, fără încălzire: aceasta este dovada faptului că bateria nu pierde multă energie

dacă celula de combustibil face încălzirea, înseamnă că pierde mai mult!

din păcate timpul de încărcare destul de lung este un handicap ... care poate fi ocolit cu bateria interschimbabilă

în timp ce călărești unul cu celălalt, se încarcă și se inversează într-o clipă!

Încălzirea în mașina electrică este o problemă uriașă, înjumătățind autonomia.

În cazul mașinii electrice cu PAC H² avem încălzire și utilizarea sa nu reduce în niciun fel autonomia.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 04/05/12, 14:59

Maximus Leo a scris:
În cazul mașinii electrice cu PAC H² avem încălzire și utilizarea sa nu reduce în niciun fel autonomia.


justifică acest lucru să cheltuiți tot timpul de 3 ori mai multă energie electrică primară? (inclusiv atunci când nu aveți nevoie de încălzire) : Cheesy:
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 04/05/12, 15:15

Maximus Leo a scris:În cazul mașinii electrice cu PAC H² avem încălzire și utilizarea sa nu reduce în niciun fel autonomia.

Cu acest tip de raționament ajungem să spunem că cu cât performanța este mai slabă, cu atât motorul este mai bun ...

Și, așa cum a menționat Dirk, cum te descurci vara? : Cheesy:
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/05/12, 16:43

Fakir a scris:
chatelot16 a scris: din păcate timpul de încărcare destul de lung este un handicap ... care poate fi ocolit cu bateria interschimbabilă
în timp ce călărești unul cu celălalt, se încarcă și se inversează într-o clipă!
Din păcate, aceasta este problema majoră a bateriei. Și schimbarea a 100 kg de baterii nu este o soluție de durată.


soluția este foarte simplă: nu puneți o baterie de 100 kg, ci mai mult decât o greutate rezonabilă ușor de transportat: 20 kg

și dintr-o dată această baterie de 20 kg ar putea fi standard și interschimbabilă între un număr mare de vehicule: în funcție de puterea vehiculului, numărul bateriilor ar fi pur și simplu diferit: același tip de baterie ar putea fi utilizat de la mașini mici la camioane mari

pentru ca aceste baterii interschimbabile să fie disponibile în stațiile de service, toate ar fi echipate cu un contor de energie: plătim pentru energia furnizată efectiv de baterie doar atunci când returnăm bateria pentru a lua una completă: această plată este plătibilă. energia reală este importantă pentru a nu încuraja utilizatorul să le descarce complet și să le reducă durata de viață ... și pentru a evita orice dispută cu privire la calitatea bateriei ... dacă o baterie nu furnizează energia sa teoretică, noi nu nu este rulat: plătim doar ceea ce am putea folosi
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 04/05/12, 17:03

Indy49 a scris:
Maximus Leo a scris:În cazul mașinii electrice cu PAC H² avem încălzire și utilizarea sa nu reduce în niciun fel autonomia.

Cu acest tip de raționament ajungem să spunem că cu cât performanța este mai slabă, cu atât motorul este mai bun ...

Și, așa cum a menționat Dirk, cum te descurci vara? : Cheesy:

Ei bine, vara, la fel ca toți ceilalți, opresc încălzirea ...
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 04/05/12, 17:14

Maximus Leo a scris:
Indy49 a scris:
Maximus Leo a scris:În cazul mașinii electrice cu PAC H² avem încălzire și utilizarea sa nu reduce în niciun fel autonomia.

Cu acest tip de raționament ajungem să spunem că cu cât performanța este mai slabă, cu atât motorul este mai bun ...

Și, așa cum a menționat Dirk, cum te descurci vara? : Cheesy:

Ei bine, vara, la fel ca toți ceilalți, opresc încălzirea ...
Deci căldura eliberată de pompa de căldură devine inutilă ...
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 06/05/12, 20:55

Indy49 a scris:Este distractiv să vezi cum oamenii care nu l-au testat la scară largă au păreri despre Prius : Cheesy:
Nu știu ce este un mae, dar știu că consum mai puțin de 5l (verificați la pompă).
Este aproape la jumătate decât un Audi A2 în _același călătorii (carpooling) și la jumătate ca un Mini! (pe căi care nu sunt identice, dar ~ echivalente în ceea ce privește tipul de cale).
(asta nu înseamnă că sunt împotriva celorlalte tehnologii, dar mi se pare foarte rezonabil să critic o mașină care a fost o revoluție în urmă cu 10 ani și care consumă încă mai puțin decât mașinile de azi)


singurul audi a3 care reușește să urce până la 10L / 100km este cel al cumnatului meu când se distrează puțin cu el, trebuie spus că este o benzină 2.0 Turbo cu peste 180cp. la condus normal nu trece de 7L / 100km.
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 07/05/12, 10:27

Matt113 a scris:
Indy49 a scris:Este distractiv să vezi cum oamenii care nu l-au testat la scară largă au păreri despre Prius : Cheesy:
Nu știu ce este un mae, dar știu că consum mai puțin de 5l (verificați la pompă).
Este aproape la jumătate decât un Audi A2 în _același călătorii (carpooling) și la jumătate ca un Mini! (pe căi care nu sunt identice, dar ~ echivalente în ceea ce privește tipul de cale).
(asta nu înseamnă că sunt împotriva celorlalte tehnologii, dar mi se pare foarte rezonabil să critic o mașină care a fost o revoluție în urmă cu 10 ani și care consumă încă mai puțin decât mașinile de azi)


singurul audi a3 care reușește să urce până la 10L / 100km este cel al cumnatului meu când se distrează puțin cu el, trebuie spus că este o benzină 2.0 Turbo cu peste 180cp. la condus normal nu trece de 7L / 100km.

Unde locuieste el ? Ce face pentru excursii?
Acolo, se afla în blocajele de trafic din Ile de France.
Și încă o dată, cui îi pasă de valoarea absolută a unei băuturi!
Ceea ce contează este să comparăm ceea ce este comparabil: 2 mașini în aceeași călătorie și pe parcursul mai multor luni sau chiar ani pentru a putea netezi diferențele.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 77