Casă de noroi

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 21/07/12, 13:41

Ați răspuns deja foarte bine ... Dovadă că fără bla-bla subiectul avansează ...

Acolo am lăsat să fug puțin, pentru că vor apărea alte întrebări. Dar ideea ta este foarte inteligentă. Într-adevăr, consider că cuplarea unui CMV la un puț canadian este, evident, o idee excelentă pentru o casă pasivă (mai ales că puțul poate merge și sub casă! castigat ...). „Nivelul de pasivitate” fiind determinat de un anumit număr de factori pe care Bidouille îi cunoaște mult mai bine decât mine, voi aștepta ca el să se exprime și pe acest subiect. Nu aș vrea să influențez răspunsurile atât de curând!

Evident, posibilitatea de a transforma VMC ar fi cea mai bună dintre cele mai bune. Chiar dacă joacă un rol important în curățarea aerului. Și sincer nu este ruină în electricitate! Avantajul ar fi în special asupra economiei sale! Dar pe o casă care costă 150 €, nu ai putea fi mai regalist decât regele! ( : Lol: )

Între timp, sper că Denis va reveni la sentimente mai bune cu privire la chestiuni mai tehnice! : Lol:

Sunt foarte, foarte utile ...!

Dovadă este că prima casă de paie din Lausanne (construită de cercuri alternative), la care am dat legături mai sus, a ars într-adevăr!

http://www.rts.ch/info/suisse/2516408-m ... entel.html

Imagine

Legătură video ...>

Imagine

Prototipul casei de paie V1.0 în timpul construcției sale:

Imagine

Deci, nu-l luați ușor !!!

De atunci a fost reconstruit, deoarece linkurile se referă la V2.0

Fara panica : Mrgreen: Evident, însă, nu ar trebui să intrăm în psihoză. Cred că astfel de construcții nu ar trebui să fie mai inflamabile decât altele dacă sunt bine concepute. De aici unul dintre interesele acestui fir ...

Pentru cei care nu știu, casele din lemn bine proiectate pot rezista focului mai mult decât cele din beton .... Ceea ce poate părea paradoxal.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114