Roșii de casă

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 30/08/12, 08:01

lejustemilieu a scris:Belgia este ploaie, umiditate și mucegai, ar trebui să cumperi o seră.
Varietate? :? nici o idee, cumpărată la un târg de plante ..


Trebuie doar să-l faceți un acoperiș mic din sticlă sau polietilenă recuperată pentru a evita udarea!


Am avut, de asemenea, o problemă gravă a mucegaiului în seră, până când am udat picioarele picură sub un film de plastic negru care împiedica răspândirea umezelii și dăunarea plantelor.
: Idee:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 30/08/12, 08:43

Pentru a preveni deja mucegaiul, nu este necesar să udați frunzele, dar este necesară și udarea constantă. Nu puneți 10l pe plantă în fiecare zi timp de 5 zile, apoi uitați-le timp de 1 săptămână, apoi reluați udarea.
Fie udăm la fel în fiecare zi, fie nu udăm, altfel cauzează stres de apă asupra plantei și deschide ușa multor boli ... inclusiv a mucegaiului.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 30/08/12, 09:04

Împotriva mucegaiului, mi-am udat și plantele de nămol de urzică și am plantat și fire fine de cupru în tulpina principală.
Totuși, am observat că roșiile mele coapte durează ușor 4 zile în casă, așa că de ce este atât de dificil să cumperi roșii „adevărate” pe piață? (Belgian)
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 30/08/12, 10:37

.(
Am încercat să fac un subiect de schimb de semințe, dar nu a fost nevoie ... faceți o căutare)

Mi-amintesc că a fost o idee bună.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 30/08/12, 10:50

Plasmanu a scris:Acasă în Ardèche: inima cărnii de vită și Crimeea neagră sunt populare. Producție mare și multă aromă. :P

Din păcate, în Vosges, aceste soiuri sunt destul de târzii.
Din moment ce a trebuit să arunc plantele în pământ timp de 2 ani la rând lovit de mucegai, nu sunt dificil în alegerea soiurilor, vreau doar să culeg ceva.
Plantările din fața casei au îmbunătățit mult lucrurile. Criteriile mele esențiale: precoce, rezistență la secetă și mucegai, productivitate. Pentru gust, există întotdeauna roșii cherry.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 30/08/12, 20:17

lejustemilieu a scris:.(
Am încercat să fac un subiect de schimb de semințe, dar nu a fost nevoie ... faceți o căutare)

Mi-amintesc că a fost o idee bună.


da, este o idee excelentă.
Tocmai m-am abonat la brinsd'herbes.org și exact asta e. :P
http://lesbrindherbes.org/

Se va întâmpla acolo : Mrgreen:
http://lesbrindherbes.org/2012/08/28/ha ... #more-2173
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 31/08/12, 17:22

La rândul meu, anul acesta, în mod ciudat, nu există mucegai. Recoltă frumoasă cu diferite soiuri.

În mod eficient :

a) soiurile gustoase, deseori fragile (am unul, dacă pun fructul la nesfârșit, este „înalt”!), au dispărut din magazine, în favoarea soiurilor „cu pietricele”, transportabile, fără gust.

b) adăposturile „acoperișului”, funcționează bine ...

c) Folosesc și bicarbonat de sodiu.

d) Am folosit „stimulatoare” pentru prima dată: extracte de alge marine, extracte de coajă de portocală, ...

e) Amestec Bordeaux, OK. Feriți-vă însă de otrăvirea solului prin exces de cupru în cazul tratamentelor repetate an de an (acest lucru este doar preventiv - de aceea este necesar un tratament după fiecare ploaie)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 31/08/12, 17:25

Cuicui a scris:
rezistență la secetă și mucegai.


Anul trecut, am vizitat magazinele având în vedere un singur criteriu: rezistența la boli. Am ales soiurile care au avut cele mai multe stele !!!

Rezultat: nu am mâncat o roșie! Toate devastate pe măsură ce fructele erau pe punctul de a se coace. O adevărată lovitură de „aruncător de flăcări” în 3 sau 4 zile, inclusiv pe fructe!

Etichetare = smucit ????
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 31/08/12, 18:38

Este o nebunie să vezi problemele legate de cultivarea roșiilor cu care se confruntă mulți dintre forum!


Nu că nu am avut probleme de mucegai, dimpotrivă, dar am făcut o mulțime de teste în 18 ani de culturi și am avut o mulțime de experiențe uneori dezastruoase și, uneori, fericite, gustul ca și mine. Repet vine adesea mult mai mult de la sol sau odihnește planta decât soiul folosit, roșiile cherry (dulce 100) sunt întotdeauna acolo în fiecare an, dar prefer mult Carnea de vită mare care oferă roșii de aproape 450 gr cu carne subțire și un gust dulce suculent atunci când sunt coapte plantă, această plantă crește până la 3 metri și produce o cantitate mare de fructe.

Secretul meu:

Udarea pe sol prin picurare sub un film negru care evită buruienile și menține umiditatea pe sol într-o seră bine ventilată care, în cazul meu, servește ca încălzitor de piscină pentru a restabili căldura din piscină în seră noaptea, astfel încât să nu condens, singura mea problemă este lipsa de furajeri la nivelul tavanului cu efect de seră unde se află unitatea frigorifică pentru recuperarea căldurii cu cele 2 ventilatoare mari care sperie micile creaturi, dar aș găsi o soluție pentru că face doar 2 ani sistemul a fost testat în primul an folosind un ventilator mai mic.


Alimentarea regulată cu apă evită crăpăturile și petele de roșie, anul acesta un capăt al serii a rămas deschis și va fi închis când vremea este mai rece.

La lopate și ciocane!
: Mrgreen:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 01/09/12, 11:54

1) Udare la picior, picurare: OK! (chiar dacă încă nu am; aștept să am o cisternă pentru a stoca apa de ploaie; încerc să nu ud

2) Capac de sol: OK. Am asta pentru alte specii, dar nu și pentru roșii. Foarte eficient.

3) Ce spui despre seră: „fără condensare” este foarte, foarte important. Nu am (încă?) O seră, dar un prieten care are unul mi-a arătat un efect dezastruos dacă condensul în timpul răcirii: „germinarea” sporilor de mucegai garantată !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118