OZN-uri: mit sau realitate?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

de Cuicui » 03/02/13, 20:03

Obamot a scris:Modul în care scrii implică faptul că acestea există.
Cu siguranță. La fel ca și tu, îți dai seama că nu există.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

de moinsdewatt » 03/02/13, 20:22

Cuicui a scris:
elefantul a scris: poți fi sigur că cele mai interesante observații sunt întotdeauna atunci când nu am nici binoclu, nici dispozitiv ... :strigăt: : Mrgreen: (ceea ce generează o îndoială ....)
Problema cu OZN-urile sunt aparițiile lor rare, neașteptate și, de multe ori, de scurtă durată. Este dificil, cu excepția întâmplător, de a face fotografii sau videoclipuri bune.


Ei bine, este foarte curios că web-ul este plin de youtube cu evenimente " rare, neașteptate și adesea de scurtă durată ''.

Accidente de tot felul, căderi care te fac să râzi ....... : Mrgreen:

Și niciodată OZN-uri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

de Cuicui » 03/02/13, 20:33

a scris:Ei bine, este foarte curios că web-ul este plin de youtube cu evenimente " rare, neașteptate și adesea de scurtă durată ''. Accidente de tot felul, căderi care te fac să râzi ....... : Mrgreen: Și niciodată OZN-uri.
Ești sigur că te-ai uitat cu atenție?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

de Obamot » 03/02/13, 20:35

Cuicui a scris:
Obamot a scris:Modul în care scrii implică faptul că acestea există.
indiscutabil

Ei bine, iată-l, cel puțin asta e clar ...

Cuicui a scris:La fel ca și tu, îți dai seama că nu există.

Hoplà! Nu, mi-am cântărit cuvintele luând înapoi TON TEXT, asta nu înseamnă că reflectă ceea ce cred. Pentru că personal, nu aș fi scris deloc așa ...

Spune-ne sincer dacă „Pe baza presupuselor apariții rare, presupuse neașteptate sau scurte” ar fi o dovadă a existenței?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

de Cuicui » 03/02/13, 20:48

Obamot a scris:Spune-ne sincer dacă „Pe baza presupuselor apariții rare, presupuse neașteptate sau scurte” ar fi o dovadă a existenței?
S-ar părea că există fenomene spațiale care, în starea actuală a cunoașterii noastre, nu sunt identificate. Evident, dacă ar face spectacole în grădina noastră sau în bucătăria noastră, ar fi mai ușor de studiat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

de Obamot » 03/02/13, 23:10

Dacă vrei să spui prin asta "starea actuală a cunoașterii noastre»Nu ne permite să știm totul ... este adevărat.

Dar despre ce fenomene spațiale vorbiți, dacă este relativ la modelul standard, înainte de a spune că nu știm, ar trebui să propunem altceva ...

Dacă vreți să spuneți că ar trebui să existe întotdeauna loc pentru tot felul de ipoteze, asta este și adevărat. Dar apoi, trebuie să oferim ceva compatibil cu ceea ce am găsit deja ...

Deci, aceasta nu este încă o dovadă, ci ipoteze. Nu se poate spune că există OZN-uri de origine extraterestră CQFD. Feriți-vă de abuzurile care ne-ar determina retorica să credem că există. Nu este o tendință dominantă, din câte știu, nu există o coliziune între OZN-ul extraterestru și zborul de linie. Sau unde sunt jurnaliștii sau trecătorii care ar fi făcut poze unui posibil accident ...? Excluzând teoria conspirației (sau nu), deocamdată ... Nu există.

Pe de altă parte, ceea ce este enervant este că nu avem o explicație rațională atunci când există astfel de fenomene cu mulți martori, ca în Belgia și în alte părți. Înseamnă asta că trebuie să deducem că sunt OZN-uri, mai degrabă decât simple fenomene vizuale excepționale? Suntem mereu în ipoteze ...
Dernière édition alin Obamot 03 / 02 / 13, 23: 21, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

de Capt_Maloche » 03/02/13, 23:15

Bine, băieți ...

nu e nevoie să te lași dus

Obamot are dreptate în ceea ce privește semantica, (puțin mai puțin în formă), nu trebuie să ne plasăm într-o tabără sau alta pe presupuneri. în loc de pală în vânt, aduceți-ne mărturii serioase, precum cele ale anumitor piloți pe care îi vom putea „analiza”

Probabilitatea ca noi să nu fim singuri în univers având în vedere numărul de sisteme solare din fiecare galaxie este foarte importantă
Dacă nu a fost cazul, este pentru că am fi venit dintr-o voință divină, punct.

sigur că ar supăra biserica că vom găsi prieteni îndepărtați
dar au planificat deja o paradă :? „casele domnului sunt nenumărate” sau ceva de genul acesta : Cheesy:

Personal, nu știu, există o mulțime de mărturii tulburătoare, dar puține dovezi

Pe scurt, care este de fapt subiectul acestui subiect?
OZN pe o centrală nucleară?

Propun să închid acest subiect și să deschid altul menit să enumere mărturii credibile, cum ar fi
OZN-uri, mit sau realitate
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

de Cuicui » 04/02/13, 00:23

Obamot a scris:Nu se poate spune că există OZN-uri de origine extraterestră.
Desigur, din moment ce atribuim OZN-urilor o origine extraterestră, este deja un început de identificare. Acestea nu mai sunt OZN-uri, ci Ovis (obiecte zburătoare identificate). Singura modalitate de a înainta schmilblicul înainte este de a observa faptele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6993
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2915

de gegyx » 04/02/13, 02:35

Într-adevăr, este plictisitor să auzim despre „semantică”, despre orice subiect care nu-i place ...
Există o doză bună de momente proaste când ne prefacem că nu există nimic tangibil, consecvent până acum ...
Cred că, cu acest mod de a face lucrurile, nu ar exista multe investigații reușite ale poliției.
(Convingerea intimă înseamnă ceva pentru tine?)

Încă o dată, dacă dorește să facă un „subiect semantic”, să nu ezite, deoarece acesta este singurul său mod de raționament. Dar nu întotdeauna potrivit, deoarece elimină în mod deliberat nenumărate mărturii încă din antichitate.
(Cluburile „zététique” vă așteaptă)

Când îmi dau mărturia unui fenomen care se mișcă în ZigZag sau a unui imens triunghi mecanic (cu un zumzet ușor) deasupra capului vărului meu, pentru mine, este suficient: este de încredere.
Și asta nu face decât să confirme alte mărturii existente.
(Valul belgian ar fi o tehnologie terestră, dar inspirată de o tehnologie exotică de retroinginerie)


Arhive frecvente puțin. La Basel, de exemplu ...
http://ufologie.patrickgross.org/htm/picancf.htm

Încă o dată fotografiile lui Billy Meier (pe care le subliniez pentru că sunt foarte clare
http://ovni007.tripod.com/id77.html
În partea de jos a paginii, cele 2 videoclipuri deranjante (cu traiectorie caracteristică în frunza moartă)

Și un site dedicat (dacă doriți să căutați puțin mai departe)
http://fr.figu.org/ufologie/ufo_billy?page=0,0
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

de Raymon » 04/02/13, 04:40

Când îmi dau mărturia unui fenomen care se mișcă în ZigZag sau a unui imens triunghi mecanic (cu un zumzet ușor) deasupra capului vărului meu, pentru mine, este suficient: este de încredere.


O prietenă căreia i-a fost greu să vorbească despre asta și niciodată nu a vorbit despre asta în public: pe o autostradă lângă Marsilia la ora 23, un OZN aflat la 40 m deasupra celor 4 benzi, motorul mașinii care s-a oprit pentru mine, este de încredere și foarte apreciată în munca ei de educatoare ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133