Încălzire prin tampon termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07




de hl » 10/05/13, 11:19

bonjour,

În prezent construiesc o mică seră pentru a-mi ierni plantele și a le împiedica să se aglomereze pe verandă. Pentru încălzire, m-am gândit mai întâi să fermentez gunoiul de grajd (posibil paie) pentru a produce căldură. Informații luate, am optat apoi pentru instalarea unei rezerve de apă pe sol pentru a avea un tampon termic. Se pare că acest lucru nu este foarte eficient. În cele din urmă aflu despre asta forum că este mai interesant să îngropi această rezervă de apă.

Cortejuan folosește rezistențe plonjante pentru a încălzi această apă. De asemenea, aș dori să știu modelul pe care l-a folosit pentru a ridica temperatura apei la 17 ° C. Mă gândesc să aleg în schimb un panou fotovoltaic. [/ B]
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 10/05/13, 13:34

bonjour,

mai întâi trebuie să știți dacă scopul tamponului termic pe care îl luați în considerare este de a economisi energie (electricitate sau gaz) sau dacă tamponul este utilizat pentru a restabili căldura din timpul nopții (sau ambele).

În primul caz, avantajul îngropării rezervei de apă este de a evita utilizarea spațiului dedicat plantelor din seră. În plus, scurgerile de căldură sunt recuperate de la sol, astfel încât soluția este optimă, dar este nevoie de un schimbător (radiator + pompă + termostat), deoarece dacă rezervorul este îngropat, schimbul de căldură cu sera va fi foarte scăzut în comparație cu pierderile nocturne prin paharul serii.

Dacă este vorba de a juca pe tamponul termic, interesul plonjării rezistențelor este zero, cu excepția cazului în care, la fel ca mine, beneficiați de un tarif de tip EJP: Rezistențele încălzesc apa noaptea (în perioade normale) și încălzesc este returnat în timpul zilei (în perioada EJP).

Mustul este o sobă / cazan de lemne (mai degrabă în exterior pentru comoditate, siguranță și pentru a economisi spațiu în seră).

Am cumpărat una, dar este perfect realizabilă și cu o roabă din lemn, încălziți 2000 l de apă la 50 de grade, caloriile vor fi restabilite în timp și în funcție de temperatura pe care doriți să o mențineți, puteți să o întrețineți sera dvs. fără îngheț cel puțin o săptămână.

Cordialement
0 x
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07




de hl » 10/05/13, 14:37

Scopul principal este de a menține sera fără îngheț, de unde și interesul tamponului termic produs de o rezervă de apă care este încălzită. Alegerea electricității este legată în principal de amplasarea grădinii în oraș. De ce fotovoltaic? Pentru că este mai ecologic și mai ales pentru că grădina este populată cu tot felul de arbuști și nu am timp să mă întorc să fac lucrări de terasament pentru trecerea firelor electrice.

Ideea rezistențelor mi se pare bună, dar, mai degrabă decât să aleg un model pe măsura momentului și să bâlbâi în jur, am preferat să știu pe care l-ați folosit. Pe baza acestor informații, a suprafeței serei mele, a sursei sale de apă și a panourilor solare disponibile pe piață, aș încerca să găsesc o rezistență adecvată.
Și dacă simt că nu va funcționa, voi reveni la ideea mea originală, nu foarte elegantă, dar eficientă.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 10/05/13, 17:18

Re,

Ah da, am înțeles ...

în ceea ce privește rezistențele utilizate, acestea sunt încălzitoare simple cu imersiune utilizate pentru a încălzi orice lichid, sunt disponibile peste tot. Am instalat două de 350 W fiecare cu o putere atât de mică pentru a menține apa la aproximativ 10 grade în perioadele de frig extrem. Problema, dar alții de pe acest site vă vor răspunde mai bine decât mine, problema este deci suprafața senzorilor dvs.: dacă considerăm că aveți nevoie de 700 W putere, veți avea nevoie de câțiva m² de suprafață de colectare, astfel încât te va costa destul de drag. De ce nu optați pentru un colector solar termic? O puteți face singură și puteți încălzi apa mai eficient. Fotovoltaica de suprafață mică este ideală pentru iluminat, nu pentru încălzire.

Cordialement
0 x
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07




de hl » 13/05/13, 11:25

bonjour,

Mulțumesc de informație.

Am planificat colectorul solar pe care îl voi fabrica singur. Din lipsă de timp, am optat temporar pentru fotovoltaice. Acest panou mă va servi mai târziu pentru iluminarea unui șopron.

Cordialement.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 06/11/13, 16:23

bonjour,

câteva știri din față. Îmi amintesc sistemul meu: o seră cu 31 m3 de volum și 15,6 m2 de suprafață. incalzire solara si aragaz exterior pentru lemne căldura este stocată într-o rezervă sub seră (900 litri) și în exterior (2000 litri izolate termic). Căldura este transportată printr-un sistem de țevi către radiatoarele auto echipate cu ventilatoarele lor. Pompele utilizate sunt de consum redus (pompe electrice pentru mașini).

Iarna trecută, sistemul a funcționat fără intrare de pe aragaz (achiziționat la sfârșitul iernii). Absența soarelui m-a obligat să lucrez cu gaz propan pentru a nu supraîncărca instalația electrică care furnizează pompa de căldură. Consum atât de mare de gaz (aproximativ 60 de litri) știind că temperatura setată este de 10 grade.

Temperaturile rezervelor de apă au scăzut în mod regulat la aproximativ zece grade, atât de ideale, astfel încât să nu înghețe, dar nepotrivite dorinței mele de a menține 10 grade în seră.

Contribuția sobei cu lemne a schimbat totul. Puterea sa este de aproximativ zece kW.

Iată câteva numere:

O oră de încălzire este de 6 grade câștigate la temperatura celor 2000 de litri de apă, adică o energie stocată de 13.9 kWh, suficientă pentru a menține temperatura în seră pe tot parcursul nopții când temperatura scade la 3 sau 4 grade la in afara.

Deci, pe scurt, un focar de o oră este o temperatură de 10 grade timp de 12 ore, deci este perfect.

DAR, nu este atât de simplu, deoarece, de fapt, experiența arată că este necesar ca acesta să funcționeze bine (sistemul nu funcționează tot timpul) ca temperatura rezervei să fie cât mai mare posibil. În cazul meu, având în vedere țevile și rezervoarele din polipropilenă și polietilenă, limitez temperatura la 40 de grade.

Știind că pierd cel mult aproximativ zece grade pe noapte (noaptea în jur de 0 grade) îmi reîncărc aragazul la fiecare 3 zile.

Când este foarte frig (-10 grade) voi încărca în fiecare zi.

Deci, este un pic o prezență, dar, deoarece sobă este afară, supraîncălzirea nu prezintă niciun pericol, cu excepția faptului că apa ajunge în rezervoare la 70 de grade (încă acceptabil având în vedere echipamentul).

Deci concluziile mele

în ceea ce privește energia solară, sistemul este bun dacă perioadele însorite sunt importante, în perioadele de vreme tulbure sau ceață este un dezastru. Deci sera nu este capcana energiei solare așa cum am crezut. Aș avea nevoie de schimbătoare de căldură care sunt mult mai eficiente decât radiatoarele mașinii mele.

Cu toate acestea, sistemul este valabil primăvara și toamna, deoarece oprește creșterea temperaturii în timpul zilei și restabilește noaptea, ceea ce face posibilă creșterea punctului setat în jurul valorii de 15 grade.

Este iluzoriu să doriți să încălziți o seră cu fluide de transfer de căldură la temperatură scăzută (de la 10 la 20 de grade) deoarece radiația către cer este de așa natură încât este necesară o putere instantanee mare (legată de temperatura apei stocate).

A fortiori, instalarea bazinelor de apă sau chiar și a containerelor mai mari nu va garanta în mod absolut neînghetarea centralelor, deoarece puterea livrată instantaneu este ridicolă în comparație cu pierderile prin radiație / conducere (cu excepția cazului în care sera este superizolată ( conducere ȘI radiații)).

Așa că îl aveți pentru proiectul meu chiar înainte de iarnă.

În ceea ce privește producția de fructe, menținerea temperaturii de iarnă, temperatura blândă din primăvară (datorită soarelui) și prepararea regulată a berii mi-au permis să culeg 150 de fructe mari ale pasiunii în timpul verii.

Cordialement
0 x
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07




de hl » 12/11/13, 10:09

bonjour,

Pentru a îmbunătăți „performanța” viitoarei mele sere, voi săpa astfel încât să fie mai mult sau mai puțin îngropată. Ferestrele vor fi înclinate astfel încât razele soarelui să le lovească perpendicular în jurul solstițiului de iarnă (sau poate mai degrabă în ianuarie-februarie, adesea cel mai rece timp din câmpie).
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 12/11/13, 15:49

bonjour,

înclinarea ferestrelor este o idee bună, așa-numitele sere olandeze sunt proiectate în acest fel, cu toate acestea, dacă această tehnică îmbunătățește captarea caloriilor solare, expune sera puțin mai mult la vidul ceresc în timpul nopții.

La rândul meu, tocmai am achiziționat un înregistrator de temperatură care să permită utilizarea mai multor senzori. Încep să fac primele mele teste și este foarte interesant. Voi compara cu și fără perdele opace noaptea. Primele mele rezultate sunt foarte uimitoare, dar lucrez în cercetare, știu că de fiecare dată (sau aproape) în care am obținut rezultate foarte neașteptate, a existat undeva o eroare de manipulare ...

De îndată ce îmi confirm rezultatele, postez graficele de temperatură pentru cei interesați.

Cordialement
0 x
hl
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 01/09/08, 09:07




de hl » 12/11/13, 16:10

Nu sunt sigur, deoarece în regiunile noastre, iarna, razele soarelui fac un unghi de aproximativ 20 ° (mai mult în regiunile sudice) sau pereții înclinați la 70 °. Dacă partea de nord este formată dintr-un perete izolant, partea de sus a serii poate fi ascunsă în perioadele mai reci și astfel poate limita radiația către cer.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 12/11/13, 16:20

Este adevărat că dacă olandezii, care sunt excelenți grădinari, au optat pentru acest tip de configurație, trebuie să fie eficientă ...


Mult succes în munca ta. Voi urma cu interes

Cordialement
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 93